Venäjä tuhoaa länsimaisen sivilisaation

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/60977610-0a9e-4a56-831d-c87ca438f209

Instituutin henkilökunta muodostuu kovan linjan haukoista, jotka uskovat, että Yhdysvallat ja Nato käyvät Ukrainan välityksellä sotaa Venäjää vastaan. Ydinsota on heille täysin hyväksyttävä tapa, jolla Venäjä voi vastata.

Venäjän entinen Tyynenmeren laivaston komentaja Sergei Avakjants tutkii instituutissa ydinaseiden roolia pelotevälineenä.

Avakjantsin mukaan neuvottelut ja sopimukset johtavat Venäjän kannalta tuhoisiin seurauksiin, sillä ne nähdään heikkouden osoituksensa. Siksi on välttämätöntä ”tappaa kaikki kerralla ja lopettaa meille kulttuurisesti ja historiallisesti niin läheinen länsimainen sivilisaatio”.

42

365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä tulee aloittamaan ydinsodan, ennemmin tai myöhemmin, vaikka lännessä ei haluta uskoa sen olevan mahdollista. Siihen he tähtäävät ja valmistelevat omaa kansaansa sen hyväksymiseen. Putin on jopa luvannut, että ydinsodassa kaikki venäläiset pääsevät taivaaseen.

      • Anonyymi

        Loppu tässä on tulossa tavalla tai toisella, vähintään kolmas maailmansota. Kehitys on jatkunut vuosia kunnes alamme nyt olemaan kriittisessä pisteessä.


      • Anonyymi

        "Putin on jopa luvannut, että ydinsodassa kaikki venäläiset pääsevät Taivaaseen".

        Hän ei tiedä mistä tuossa kontekstissa puhuu, jos noin on sanonut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Putin on jopa luvannut, että ydinsodassa kaikki venäläiset pääsevät Taivaaseen".

        Hän ei tiedä mistä tuossa kontekstissa puhuu, jos noin on sanonut.

        Agnostikko, lienee?
        Tuskin ihan kuitenkaan niin tyhmä on, että ateistina olisi pysynyt tuohon ikään asti..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Agnostikko, lienee?
        Tuskin ihan kuitenkaan niin tyhmä on, että ateistina olisi pysynyt tuohon ikään asti..

        Ei kai tuon ikäisellä enää aknea ole. Ja mitä se mihinkään vaikuttaisi?


      • Anonyymi

        Peto666 sen tuhoaa ja kohta pommittaa.


      • Anonyymi

        Putiniin ei ole luottaminen. Eikä hänelle pidä antaa mahdollisuuksia voittaa Ukrainan sotaa, koska se voisi tarkoittaa vain yhtä asiaa, demokratian heikentymistä. Ja autoritaarisen maailman vahvistumista. Maailma muuttuu, toivon mukaan kuitenkin paremmaksi paikaksi olla ja elää ihmiselle. Eikä missään nimessä yksinvaltaa, mihin Putin tuntuu pykivän.


      • Anonyymi

        Juu, juu.... Yhdysvallat kaikissa sodissa vs Venäjä.
        Afganistan esim.... Tutkikaa historiaa.


      • Anonyymi

        Aivan kuin sionistit. Aivopestyt kuolemaan RAHAN TAKIA.
        Satujen voimalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu, juu.... Yhdysvallat kaikissa sodissa vs Venäjä.
        Afganistan esim.... Tutkikaa historiaa.

        Niin näissä kaikissa sodissa taistelee enemmän hyvät elämän arvot vastaan pahat arvot? Demokratiassa ihmisille on annettu arvot ja tapa ajatella enemmän järjellä kuin antaa pahuudelle valtaa. Naiset ja lapset ovat niitä suurimpia kärsijöitä aina, kun Venäjä toimii taustalla.

        Ilman Yhdysvaltoja ja länttä, tilanteet olisivat paljon kurjempia, koska muut eivät uskalla haastaa autoritaarisia maita. Aina oltava vasta voima pahalle, muuten maapallosta tulee huono paikka elää ihmisille. Venäjä tai Kiina eivät ole tavallisille ihmisille ihanteellisia paikkoja elää ja olla.


      • Anonyymi00044

        Putlerin "taivas" on bunkkeri Kremlissä. Paskan vertaa tuo roisto välittää Venäjän kansasta. Nyt suunnittelee taas uuden miljoonan tapattamista Ukrainan pelloilla. Kuinka kukaan kunnon ihminen voisi olla venäjämielinen?


    • Anonyymi

      Ehkä Venäjäkin mutta erityisesti haitallinen maahanmuutto tekee sen. Sen mukana tulee länteen uskonto joka on keskiaikainen.

      • Anonyymi

        Euroopan tuho.


    • Anonyymi

      Venäjä on kauppias, joka uskoo menestyvänsä tappamalla parhaat asiakkaansa.

    • Anonyymi

      Ydinasepelote on lapsellinen pelote. Se on siksi osoittautunut jo 80 vuotta. Kuka uskoo?

      • Anonyymi

        No eivätkös ven ajattele nyttemmin just noin; että demona pitäisi antaa 1 paukku onko sitten mihinkä Eurooppaan, ja sitten katsovat valtojen kortit..ko?

        painukoot nuo kaikki 3 suurvaltaa suoraan syömään sacher-kakkuja, puolestani


    • Anonyymi

      Länsi tekee itsarin

      • Anonyymi

        EI.
        Vaan Lännelle nimenomaan AIHEUTETAAN WEF-jonestownittuminen.

        Eikä - kakistokraattisuuttaan - aidostikaan KYKENE moisia välttämään, enää. Putlerit tosin tykkää, Xitkin, kaluswappisto, jne


    • Anonyymi

      Heh, ja millä lihaksilla tuo kleptokratiaporukka valtaa edes Maltan?

      Venäjän talous on pahasti kuralla jo kahden vuoden kuluttua, eikä ole entisellään kuin vasta 8-10 vuoden kuluttua sodan loppumisen jälkeen.

      Ei rahaa, ja ennen kaikkea ei osaajia! Ja pahinta: paskajengi puikoissa!

      • Anonyymi

        Ja pahinta: paskajengi puikoissa!

        Miksi pahinta. Suomena tuohan olisi meille, jtk tyhminä leimasimme itsestämme noitten vihollisen, suorastaan parhautta!

        Vaan kakistokratia jk onkin oppimiskykyinen JA varsinkin nöyrä..
        ..muuttuukin ykskaks meritokratiaksi.

        Semmost. Ihan kaikille


      • Anonyymi

        Millä lihaksilla? Unohditko että Venäjällä on eniten ydinaseita koko maailmassa ja ne ovat lisäksi maailman jykevimpiä? Niistä toimii riittävän moni tuhoamaan länsimaat useammankin kerran.


      • Anonyymi00045
        Anonyymi kirjoitti:

        Millä lihaksilla? Unohditko että Venäjällä on eniten ydinaseita koko maailmassa ja ne ovat lisäksi maailman jykevimpiä? Niistä toimii riittävän moni tuhoamaan länsimaat useammankin kerran.

        Vaan ei ne jykevät pommit kuitenkaan toimi. Mossahtavat lähtöpisteisiinsä, jos ylipäätään mossahtavat.

        Ukrainan valloituksen piti kestää enintään viikon verran. Nyt alkaa viides vuosi parin päivän päästä. Ryssä perinteisesti ryssii kaiken mihin ryhtyy. Surkea kehitysmaa!


    • Anonyymi

      Ainut minkä Venäjä voi "voittaa" on ydinsota. Kaiken muun se voi vain hävitä. Aivan saletisti tämä valttikortti käytetään!

    • Anonyymi

      Koira puree ruokkivaa kättä. Siitä ei hyvää seuraa. Sille koiralle.

      • Anonyymi

        Ei Venäjä Kiinan kättä pure. Venäjä ei tarvitse länneltä yhtään mitään, siksi se joutaa ydintuhota.


    • Anonyymi

      "Treninin mielestä Naton romahdus on mahdollista provosoida käynnistämällä ydinisku johonkin Euroopan kaupunkiin. Trenin uskoo, että Yhdysvallat ei todennäköisesti vastaisi ydiniskulla Venäjää vastaan, peläten Venäjän vastaiskua Yhdysvaltoihin."

      Loogista olisi suorittaa tämä ydinisku johonkin tuoreeseen Nato-maahan, jolle ei juurikaan anneta painoarvoa suuressa kaavassa. Mikähän tuo maa voisi olla...?

      • Anonyymi

        Piskuinen, mutta kokoaan suurempi Suomi ilmoittautuu palvelukseen.

        T. Natoniilo


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Piskuinen, mutta kokoaan suurempi Suomi ilmoittautuu palvelukseen.

        T. Natoniilo

        Alustaksi seuraavalle näytelmällekkö.


      • Anonyymi00047

        Varmaan mielestäsi sellainen, jossa räjäytyksien saasteet karkoittaisivst ihmiset pois rajan läheisyydessä sijatsevasta miljoonakaupungista?


    • Anonyymi

      Putin on naZi.

      • Anonyymi

        Joitko aivos, ku nauha jumii?


      • Anonyymi00046
        Anonyymi kirjoitti:

        Joitko aivos, ku nauha jumii?

        No mikäs muu kuin natsi tuo iljettävä sotarikollinen sitten olisi? Kaikki natsismin tunnusmerkit on täysin avoimesti esillä.


    • Anonyymi

      USA:n hallinto on jo pyytänyt alihankkijoilta tarjouksen, jossa on tarkoitus seurata ydinsodan säteilyn vaikutuksia elintarvikeketjuun ja ihmisiin. Turkimusalua tulee olemaan Eurooppa!
      https://rumble.com/v5erzrh-nato-you-are-declaring-war-on-russia-we-will-respond-putin-warns-west-redac.html?e9s=src_v1_ucp
      Video on USA:ssa menossa olevasta keskustelusta. Keskikohdalla (5:10 eteenpäin) on kohta Putinin haastattelusa. YLE ei vain viitsi informoida Suomea, näin mitättömästä asiasta, kuin sodasta Venäjää vastaan. Eikä varsinkaan ydinsodasta.
      Alkamisajankohta on asioita seuranneille melko varma; seuraava BRICKS-maiden kokous.

      • Anonyymi

        Ja tämä on ihan varmaa tietoa, näin se on...


    • Anonyymi

      Kyllä se on vasemmisto joka sen tuhoamisen tekee. Tosin heitähän ohjaillaan Venäjältä.

    • Anonyymi

      Sehän ei olisi mikään ansiokas teko Venäjältä vaan jättäisi Venäjälle pysyvän stigman muun maailman silmissä sekä alikehittyneen ydinsäteilystä saastuneen maaperän, veden ja ilman sekä säteilysairauksista ja köyhyydestä ja hyvin alkeellisista olosuhteista kärsivän kansan vailla mitään nykyajan tekonologisia mukavuuksia. Mahdolliset eloonjääneet pyrkisivät kaikin keinoin muuttamaan muihin maihin tuosta surkeasta ja kivikauteen taantuneesta kärsimysten maasta eikä Venäjää kansana enää olisi vaan asumaton ja ydinsäteilevä maa.

      On naurettava kuvitelma, että Venäjän säilyisi muutenkaan tai että Eurooppa ei vastaisi ydinohjuksilla, jos Venäjä alkaisi lähettää ydinohjuksia. Siinäpä sitten Kiina, Aasia ja Afrikka porskuttaisivat maailman suurmahteina, mutta Venäjä ei koskaan.

      • Anonyymi

        Jäljelle jäävä maailma viimeistään tuhoaisi Venäjän ydinasein, koska se olisi silloin nähnyt minkälaiseen täysjärjettömyyteen Venäjä voi sortua milloin vain. Oman turvallisuutensa takia muu maailma pommittaisi Venäjän pois kartalta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäljelle jäävä maailma viimeistään tuhoaisi Venäjän ydinasein, koska se olisi silloin nähnyt minkälaiseen täysjärjettömyyteen Venäjä voi sortua milloin vain. Oman turvallisuutensa takia muu maailma pommittaisi Venäjän pois kartalta.

        Ei sellaista aikapommia, millainen Venäjä osoittaisi valtiona olevansa, kukaan jättäisi tikittämään uhkaksi omalle turvallisuudelleen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaista aikapommia, millainen Venäjä osoittaisi valtiona olevansa, kukaan jättäisi tikittämään uhkaksi omalle turvallisuudelleen.

        Kertoo paljon venäläisten poliitikkojen "älykkyydestä" ja loogisesta kyvyttömyydestä ajatella massiivisten seurauksien ketjua, kun tuhlaavat aikaansa noin paljon oman valtionsa täystyhon suunnittelemiseen. Niin siinä Venäjälle käy, jos Venäjä aloittaa ydinsodan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kertoo paljon venäläisten poliitikkojen "älykkyydestä" ja loogisesta kyvyttömyydestä ajatella massiivisten seurauksien ketjua, kun tuhlaavat aikaansa noin paljon oman valtionsa täystyhon suunnittelemiseen. Niin siinä Venäjälle käy, jos Venäjä aloittaa ydinsodan.

        Muihin maihin hajautuneet mahdollisesti selviytyneet sadat tai muutamat tuhannet venäläiset muistaisivat maansa johtajat kansansa pettäneenä ja tuhonneena maailmanhistorian epäonnistuneimpina valtionjohtajina.


    • Anonyymi

      Puolueettomia " Uutisia" miltei mahdoton löytää.
      Aina löytyy taustalta syy, vaikuttaa lukijan mielipiteeseen, ja painostaa häntä uutisen haluamaan suuntaan.

    • Anonyymi00043

      "Instituutin henkilökunta muodostuu kovan linjan haukoista, jotka uskovat, että Yhdysvallat ja Nato käyvät Ukrainan välityksellä sotaa Venäjää vastaan. Ydinsota on heille täysin hyväksyttävä tapa, jolla Venäjä voi vastata."
      Eipä tuo ole uskon asia, kun USA on julkisesti myöntänyt käyvänsä proxisotaa Venäjää vastaan jo edellisvuonna.
      Ydinsotaa ajavat Israelin Netanjauhu, Ukrainan Zelensky ja Naton Rutte. Bibi on joukon pääjehu, joka jakoi juuri pidetyn turvallisuuskokouksen jälkeen noille kahdelle muulle henkilölle valmiiksi kirjoitetun puheen. Kaikki kolme julkaisvat hieman eri aikaan tasan samansisältöisen puheen tällä viikolla. Ja puheessa vaadittiin ydinsotaa Venäjää vastaan. Yksi perusteista oli, että Nato ja USA antaa Euroopalle suojan omilla ydinaseillaan.
      Lukekaa USA:n puolustusdoktriini aina 60-luvulta asti. Siinä kerrotaan vuosikymmen toisensa jälkeen, että maa ei tule koskaan uhraamaan miljoonakaupunkejaan vastaiskuille, jotka johtuvat pienten valtioiden provakaatioista suuria ydinasevaltioita vastaan. Ei ole olemassa mitään suojasateenvarjoa räksyttävien chihuahua valtioiden turvaksi. Ne ottavat ensi-iskut ihan itse vastaan ja tätä nämä EU:n sotahaukat eivät kerro kansalaisille.
      Politikot Euroopassa ajavat sitkeästi sotaa, koska rauhan tultua, he eivät enää pysty kätkemään rikollista toimintaansa ja verovarojen rahanpesua. Siksi heidän jalkansa tärisevät, kun Andrew pidätettiin. Oliko pääsyy virka-aseman väärinkäyttö vai jokin ihan muu Epstein ainestossa?
      Kolme viikkoa sitten, kun aineisto julkaistiin, maailmalla ennustettiin, että Lännen media tulee kääntämään yleisön silmät joka käänteessä kohti Venäjää. Niinhän tuo YLE teki heti ensimmäisessä uutislähetyksessään Andrewin pidätyksestä. Vanha kunnon vuoden 2016 fraasi russia, russia, russia lähti taas likkeelle, vaikka missään vielä esille tulleessa aineistossa, venäjää ei mainita kuin sivulauseissa. The five eyes oli taho, jolta Hilarylle toimitettiin vaalikampanjaa varten tekaistuja dokumentteja venäjän toiminnasta. Hilaryhan oli se valtiosihteeri, joka myi kolmanneksen USA strategisista uraanivaroista Venäläisille.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4614
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3830
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      175
      3620
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      58
      2052
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1114
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe