Ansiosidonnaista tulee pidentää ja tasoa nostettava, se on elintärkeää työmarkkinoillamme!

Anonyymi-ap

On täysin järjetöntä ehdottaa, että ansiosidonnaista päivärahaa lyhennettäisiin. Työttömyyskorvauksen aikarajan lyhentäminen vaarantaa ihmisten taloudellisen turvan ja heikentää heidän mahdollisuuksiaan löytää työtä, erityisesti tilanteessa, jossa työvoimapula uhkaa ja palkkakehitys ei pysy inflaation perässä. On ensiarvoisen tärkeää, että työttömyystyöttömien on mahdollista keskittyä työhön hakeutumiseen ilman pelkoa taloudellisista vaikeuksista.

Olen itse saanut ansiosidonnaista 500 päivän ajan ja aktiivisesti hakenut työpaikkoja, mutta vain harvat niistä ovat osuneet kohdalle. Miksi minun pitäisi olla huolissani työttömyyden keston kustannuksista? Nykyisin on enemmän kuin koskaan tärkeää, että työttömille annetaan aikaa ja resursseja etsiä itselleen sopivaa työtä, koska tämä hyödyttää koko taloutta. Työnantajilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää osaavaa työvoimaa, joten on absurdi ajatus, että työttömien määrän vähentämiseksi kannustettaisiin ihmisiä kiirehtimään työpaikan löytymisessä.

Sen sijaan, että leikkaisimme työttömyystukea ja lyhentäisimme ansiosidonnaista ajankohtaisessa tilanteessa, tulisi meidän keskittyä tukemaan ihmisten mahdollisuuksia kehittää taitojaan ja paikkansa työmarkkinoilla. Työmarkkinatuen korottaminen ja ansiosidonnaisen säilyttäminen auttaisivat työnhakijoita investoimaan itseensä ja laadukkaampaan koulutukseen, mikä puolestaan nostaisi myös heidän palkkakehityksensä tasoa. Tämä olisi win-win-tilanne – pidempi tukiaika tarkoittaa, että ihmiset voivat hyvin valmistautua työelämään ja työnantajat saavat käyttöönsä laadukkaampaa työvoimaa.

Ehdotus, että ansiosidonnainen poistettaisiin ja siirryttäisiin täysin valtion maksamaan työmarkkinatukeen, on todella huono ajatus. Nykyisen järjestelmän säilyttäminen, jossa ansiosidonnainen tuki on edelleen saatavilla, auttaa meitä välttämään entistä suurempia sosiaalisia ongelmia, kuten köyhyyttä ja syrjäytymistä. Työmarkkinoiden terveellisempi toiminta edellyttää, että ihmisillä on mahdollisuus rauhassa löytää oma paikkansa, ilman pelkoa siitä, että tukiaika loppuu kesken.

Kovalla kilpailulla työmarkkinoilla ja talouden haasteilla jokaisen työnhakijan henkinen ja taloudellinen hyvinvointi tulee ottaa prioriteetiksi. On tärkeää, että me yhteiskuntana tuemme niitä, jotka ovat työttöminä, ja annamme heille mahdollisuuden rakentaa tulevaisuuttaan vahvemmalla pohjalla. Lyhentämällä ansiosidonnaista ja heikentämällä työttömyystukia vain pahennamme työvoimapulaa ja emme voi hyväksyä sitä.

0

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        86
        2917
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        80
        2386
      3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        75
        2228
      4. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        22
        2185
      5. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        7
        1706
      6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        12
        1475
      7. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        83
        1267
      8. Taas alkoi soidinmenot.

        Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
        Ikävä
        8
        1130
      9. Mitä eniten haluat

        Kaivatustasi.
        Ikävä
        69
        1097
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        119
        1054
      Aihe