Rakkaat seurakuntalaiset,
Täällä taas Pastori Enkeli Mäntä, valmiina sukeltamaan uskon syvyyksiin – tai ainakin räpiköimään pintaa pitkin ja naureskelemaan ristiriitaisuuksille, joita Raamatun tekstit tarjoavat. Tänään ajattelin käsitellä aihetta, joka varmasti lämmittää jokaisen mieltä: "Usko kuin sinapinsiemen." Kyllä, juuri se vertaus, joka kehottaa meitä uskomaan kuin maailman pienin siemen, joka jostain ihmeen kaupalla kasvaa valtavaksi puuksi. Koska, totta kai, tämähän on täysin loogista – varsinkin jos meillä on tapana unohtaa luonnonlait.
Kuvitellaanpa hetki tämä skenaario: olet epätoivon partaalla, elämässäsi on menossa kaikki mahdollinen pieleen, mutta sitten muistat – ei hätää! Tarvitset vain uskoa, joka on kuin pieni sinapinsiemen. Koska, tietysti, jos sinapinsiemen voi kasvaa valtavaksi puuksi, niin varmasti samoin voi käydä myös sinun uskollasi. Ai niinkö? Todellako? Koska sehän on juuri se looginen askel, joka pitäisi ottaa – unohtakaa kaikki konkreettiset ratkaisut, tarvitsette vain hieman maagista ajattelua!
Ja eikö olekin mielenkiintoista, että tämä sinapinsiemen-vertaus löytyy kirjasta, joka on täynnä taikuutta ja ihmeitä? Joten, mikäpä siinä, uskotaan sitten kuten pienet lapset uskovat keijuihin ja haltijoihin, sillä sehän on juuri sitä arkea, mitä Raamattu meille tarjoaa. Voin vain kuvitella, kuinka valtavia nämä "sinapinsiemenet" olisivat, jos ne tosiaan kasvaisivat kaikissa elämän osa-alueissa – meillä olisi pian ylisuuret uskonnolliset kasvit valtaamassa tilaa kodeistamme!
Joten, rakas seurakuntalainen, otetaan tämä uskon HUMPUUKI vastaan avoimin mielin. Eikö olekin kiehtovaa, kuinka yhden pienen siemenen usko voi muuttua maagiseksi ratkaisuksi kaikkiin elämän ongelmiin? Vaikka välillä tuntuukin, että kyseessä on enemmän tarina kuin totta, muistetaan, että näin suurta uskoa ei saa ottaa liian vakavasti. Onhan se hauskaa ajatella, että pelkkä pieni uskon "siemen" voi kasvaa aivan käsittämättömiin mittoihin – vaikka ihan vain kuvitteellisesti!
Siunauksin (ja kevyellä ripauksella ihmetystä),
Pastori Enkeli Mäntä
Usko kuin sinapinsiemen
Anonyymi-ap
0
105
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833308
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli362676Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742276- 612268
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512201Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102173Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201939Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.191937- 621924
- 861662