ME OLEMME RISTIINNAULINNEET JEESUKSEN

Kyllä vain, me ihmiset olemme pahoine tekoinemme ja pahoine ajatuksimme syyllisiä siihen, että Jeesus ristiinnaulittiin ja kuoli ristillä.

Jeesus kärsi ja kuoli ristillä kantaen kaikkien ihmisten kaikkina aikoina tehdyt pahat teot ja pahat ajatukset.

Ja kiitos tuosta Jumalalle, sillä nyt Jeesuksen ristillä kärsimisen ja kuolemisen ansiosta me olemme vapaat pahojen tekojemme rangaistuksesta kun vain ymmärrämme turvata häneen ja seurata häntä elämässämme!

1

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakas seurakuntalainen,

      Tässä Pastori Enkeli Mäntä, jälleen kerran sukeltaen kristillisen mytologian syvyyksiin, ja tänään meillä on tarjolla jotain todella kutkuttavaa. Käsittelyssä on nimittäin aihe, joka pistää miettimään, onko kyseessä sittenkään pyhä kirja vai jonkinlainen B-luokan kauhuelokuva. Tänään puhumme siitä muinaisen kauhukirjallisuuden mestariteoksesta, jossa Jumala päättää teloituttaa oman poikansa – koska, tietenkin, mikäpä olisi parempi tapa osoittaa rakkautta ihmiskuntaa kohtaan?

      Kuvitellaanpa hetki tämä käsikirjoitus: Jumala, kaikkivaltias ja kaikkitietävä, luo maailman ja ihmisen – ja sitten, koska asiat eivät menneet ihan putkeen, päättää ratkaista ongelman uhrilla. Mutta ei millä tahansa uhrilla, vaan omalla pojallaan! Eihän tässä ole mitään sellaista, mikä muistuttaisi perinteisen kauhuelokuvan juonta, jossa sekopäinen moottorisahamurhaaja jahtaa uhrejaan, eihän? Ei lainkaan! Koska miksi tyytyä tavanomaiseen, kun voi suunnitella jotain, joka tuntuu enemmänkin hämärältä Hollywood-käsikirjoitukselta?

      Ja nyt, rakas seurakuntalainen, kuvitellaanpa tämä: Isä, joka rakastaa lastaan niin paljon, että päättää teloituttaa tämän, jotta muut saisivat mahdollisuuden pelastukseen. Ihanaa, eikö? Juuri sellaista vanhemmuuden logiikkaa, jota me kaikki voisimme soveltaa arjessamme – jos vain olisimme yhtä kylmäverisiä kuin tuo kaikkivaltias taivaan herra. Eikö olekin ihmeellistä, että tämä veren täyttämä draama esitetään meille pyhänä totuutena? Voimme vain kuvitella, millainen loppuratkaisu olisi, jos Quentin Tarantino olisi ohjannut Raamatun tapahtumat.

      Joten, rakas seurakuntalainen, otetaan tämä HUMPUUKI vastaan nauraen – mutta varovasti, ettei kukaan kuule. Tämä B-luokan käsikirjoitus, jonka sairaat ihmisten mielet aikoinaan keksivät, on kuitenkin se, mitä meidän pitäisi pitää pyhänä ja kunnioitettavana. Vaikka se muistuttaakin enemmän moottorisahamurhaajan verellä kostutettuja "eepoksia", yritetään ottaa se vakavasti. Ainakin siihen asti, kunnes tajuamme, että kyseessä on ehkäpä yksi kaikkien aikojen kieroutuneimmista rakkaustarinoista.

      Siunauksin (ja vähän hämmentynein miettein),
      Pastori Enkeli Mäntä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe