On Suomen onni, että KEPU on kutistunut pienpuolueeksi. Erityinen onni on se, että KEPU ei enää koskaan pääse hallitusvastuuseen.
KEPUn ahdinko syvenee
10
200
Vastaukset
- Anonyymi
Jumankauta, keskusta mainittu Suomen Keskustan palstalla!
Jo on aikoihin eletty. - Anonyymi
Persutrolli jatkaa linjallaan.
- Anonyymi
Kepuleita tai muita kommunisteja ei kukaan kaipaa
- Anonyymi
Kokemusta on kepusta, hyvä-veli-ja sukulaissuhteen on poikaa...
- Anonyymi
Ei sukulaisten pitäisi tehdä lapsia keskenään!
- Anonyymi
Ainakaan jos ovat sukulaisia keskenään. Muuten käy kuten samassa saaressa keskenään sukupolvia naineille RKP:n kannattajille, lapsille tulee Henriksonin hampaat.
Kyllä Kepu voi jatkossakin istua hallituksissa. Kun puolue alkaa tottua laihtuneeseen itseensä, kynnys lähteä hallitusvastuuseen pienenee. Mutta kevyt-Kepu tulee jatkossa olemaan apupuolue, pääroolit menevät muille. Iso kysymys tulee olemaan se, mihin joukkoon Kepu asemoituu. Yrittääkö se RKP:n tavoin tehdä itsensä hallituskelpoiseksi kaikille vaihtoehdoille vai uskotaanko puolueessa, että Suomi on siirtymässä kahden allianssin politiikkaan, jolloin joutuu valitsemaan puolensa. Tämä vaihtoehto on Kepulle äärimmäisen vastenmielinen. Toisaalta Kepusta ei oikein ole kilpailijaksi persuille samanmielisten ryhmässä, joten sen pitäisi asemoitua persuvastaiseksi vaihtoehdoksi.
Itse ole aina kritisoinut Kepua ja sen politiikkaa ja ennustanut puolueen kuihtumista. Vyötärön kapeneminen tuli mutta odottomattomalla tavalla. Kepun entiset kannattajat alkoivat löytää persuista uuden kodin. Minun silmissäni huono vaihdettiin erittäin huonoon. Tässä mielessä huonouskin on kovin suhteellista. Ensi kertaa toivon aidosti, että Kepu menestyisi edes hiukan paremmin, koska se tarkoittaisi persujen nousun katkaisemista.
Kepun kannattajissa on pantu nyt suurta toivoa Antti Kaikkoseen. Minusta se oli täydellinen virheliike. Kepu olisi tarvinnut jotain uudistajaa, sellaista joka olisi osannut pohtia Kepun paikkaa puoluekartalla ja ennen kaikkea sitä, mihin puoluetta tarvitaan nykyisessä muuttuneessa maailmassa. Kepun ongelmahan on se, että juuttunut menneeseen maailmaan. Se on sitonut itsensä maatalous- ja aluepoliittiseksi puolueeksi. Tässä mielessä Kepu on erittäin konservatiivinen puolue. Puolueen johtavilla poliitikoilla on aina silloin tällöin ollut uudistumishalua, mutta aina se on jäänyt puolitiehen. Olli Rehn oli ensimmäinen uudistushaluinen, Esko Aho ja Matti Vanhanen myös. Viime hallituksessa Mika Lintilä oli kantava voima, jolla oli järkevä talouspoliittinen suunta ja se oli kaikkea muuta kuin perinteistä maatalouspolitiikkaa, vaikka siihenkin liittyi aluepoliittista näkemystä. Tuossa tapauksessa aluepolitiikka ei ollut kuitenkaan ristiriidassa talouspoliittisen järkevyyden kanssa.
Persuiltahan puuttuu Suomen talouden uudistamiskyky kokonaan. Heidän talouspolitiikkansa on puhdasoppista protektionismia, joka on Suomelle täystuho. Toivotaan, että Kokoomus ryhdistyisi ja ryhtyisia ajamaan pontevammin sellaista talouspolitiikkaa, jota hallituksen kummisetä Jyri Häkämies on nyt peräänkuuluttanut. Lässy lapatossu Orpo ei vaan uskalla panna vastaan kiukkuiselle Purralle.- Anonyymi
Tuskin mikään puolueistamme uskoo Suomen siirtyvän kahden allianssin politiikkaan. Jos sellaista ajattelua onkin ollut vihreissä, uusin YLE:n gallup pistää varmaan miettimään, onko puolueen perinteinen ympäristöaktiivisuus hukkunut yleisvasemmistolaisen leiman alle, kun parin viime viikon raakkukohu ei nostanut vihreiden kannatusta, vaan kannatusluvut päin vastoin heikkenivät.
Ennustan, että myös kokoomus joutuu miettimään, kannattaako sille kaveruus perussuomalaisten kanssa sen jälkeen, kun puolue on saanut Orpon hallituksessa läpi työelämäuudistuksensa. SDP:lle vasemmistoallianssi sopii aatteellisesti hyvin, mutta enemmistöhallitusta se ei tuolta pohjalta saa kasaan.
Itse asiassa kulloinkin pinnalla olevat asiat ratkaisevat kannatuksen ja hallituspohjan. Persut ovat onnistuneet pitämään esillä äänestäjiä kiinnostavia asioita, mutta asiapohja on ollut niin kapea, että puolue voi joutua vaikeuksiin vuoden 2027 vaaleissa. Keskustalla on ollut sama ongelma sen jälkeen, kun sote-uudistus saatiin ratkaistua ainakin toistaiseksi. Jos kuitenkin äänet hyvinvointialueiden karsimiseksi voimistuvat, kepu voi palata asiaan ja saada palautettua kannatustaan eri puolilla Suomea. Tämä kuitenkin vain esimerkkinä pienistä konkreettisista asioista, joiden pohjalta äänestäjät toimivat. Aatteet sellaisenaan eivät ole enää keskiössä.
- Anonyymi
Kepu on jo seuraavassa hallituksessa kun Marinin kakkonen pelastaa kokoomuksen sekoilujen jälkeen maan ja vie Soten maaliin.
- Anonyymi
Mitä oikein olet vetänyt, kun olet noin sekaisin jo heti aamusta?🤣🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059423
- 494591
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421901- 241620
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131381Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381297Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893