KEPUn ahdinko syvenee

On Suomen onni, että KEPU on kutistunut pienpuolueeksi. Erityinen onni on se, että KEPU ei enää koskaan pääse hallitusvastuuseen.

10

295

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jumankauta, keskusta mainittu Suomen Keskustan palstalla!

      Jo on aikoihin eletty.

    • Anonyymi

      Persutrolli jatkaa linjallaan.

    • Anonyymi

      Kepuleita tai muita kommunisteja ei kukaan kaipaa

    • Anonyymi

      Kokemusta on kepusta, hyvä-veli-ja sukulaissuhteen on poikaa...

    • Anonyymi

      Ei sukulaisten pitäisi tehdä lapsia keskenään!

      • Anonyymi

        Ainakaan jos ovat sukulaisia keskenään. Muuten käy kuten samassa saaressa keskenään sukupolvia naineille RKP:n kannattajille, lapsille tulee Henriksonin hampaat.


    • Kyllä Kepu voi jatkossakin istua hallituksissa. Kun puolue alkaa tottua laihtuneeseen itseensä, kynnys lähteä hallitusvastuuseen pienenee. Mutta kevyt-Kepu tulee jatkossa olemaan apupuolue, pääroolit menevät muille. Iso kysymys tulee olemaan se, mihin joukkoon Kepu asemoituu. Yrittääkö se RKP:n tavoin tehdä itsensä hallituskelpoiseksi kaikille vaihtoehdoille vai uskotaanko puolueessa, että Suomi on siirtymässä kahden allianssin politiikkaan, jolloin joutuu valitsemaan puolensa. Tämä vaihtoehto on Kepulle äärimmäisen vastenmielinen. Toisaalta Kepusta ei oikein ole kilpailijaksi persuille samanmielisten ryhmässä, joten sen pitäisi asemoitua persuvastaiseksi vaihtoehdoksi.

      Itse ole aina kritisoinut Kepua ja sen politiikkaa ja ennustanut puolueen kuihtumista. Vyötärön kapeneminen tuli mutta odottomattomalla tavalla. Kepun entiset kannattajat alkoivat löytää persuista uuden kodin. Minun silmissäni huono vaihdettiin erittäin huonoon. Tässä mielessä huonouskin on kovin suhteellista. Ensi kertaa toivon aidosti, että Kepu menestyisi edes hiukan paremmin, koska se tarkoittaisi persujen nousun katkaisemista.

      Kepun kannattajissa on pantu nyt suurta toivoa Antti Kaikkoseen. Minusta se oli täydellinen virheliike. Kepu olisi tarvinnut jotain uudistajaa, sellaista joka olisi osannut pohtia Kepun paikkaa puoluekartalla ja ennen kaikkea sitä, mihin puoluetta tarvitaan nykyisessä muuttuneessa maailmassa. Kepun ongelmahan on se, että juuttunut menneeseen maailmaan. Se on sitonut itsensä maatalous- ja aluepoliittiseksi puolueeksi. Tässä mielessä Kepu on erittäin konservatiivinen puolue. Puolueen johtavilla poliitikoilla on aina silloin tällöin ollut uudistumishalua, mutta aina se on jäänyt puolitiehen. Olli Rehn oli ensimmäinen uudistushaluinen, Esko Aho ja Matti Vanhanen myös. Viime hallituksessa Mika Lintilä oli kantava voima, jolla oli järkevä talouspoliittinen suunta ja se oli kaikkea muuta kuin perinteistä maatalouspolitiikkaa, vaikka siihenkin liittyi aluepoliittista näkemystä. Tuossa tapauksessa aluepolitiikka ei ollut kuitenkaan ristiriidassa talouspoliittisen järkevyyden kanssa.

      Persuiltahan puuttuu Suomen talouden uudistamiskyky kokonaan. Heidän talouspolitiikkansa on puhdasoppista protektionismia, joka on Suomelle täystuho. Toivotaan, että Kokoomus ryhdistyisi ja ryhtyisia ajamaan pontevammin sellaista talouspolitiikkaa, jota hallituksen kummisetä Jyri Häkämies on nyt peräänkuuluttanut. Lässy lapatossu Orpo ei vaan uskalla panna vastaan kiukkuiselle Purralle.

      • Anonyymi

        Tuskin mikään puolueistamme uskoo Suomen siirtyvän kahden allianssin politiikkaan. Jos sellaista ajattelua onkin ollut vihreissä, uusin YLE:n gallup pistää varmaan miettimään, onko puolueen perinteinen ympäristöaktiivisuus hukkunut yleisvasemmistolaisen leiman alle, kun parin viime viikon raakkukohu ei nostanut vihreiden kannatusta, vaan kannatusluvut päin vastoin heikkenivät.

        Ennustan, että myös kokoomus joutuu miettimään, kannattaako sille kaveruus perussuomalaisten kanssa sen jälkeen, kun puolue on saanut Orpon hallituksessa läpi työelämäuudistuksensa. SDP:lle vasemmistoallianssi sopii aatteellisesti hyvin, mutta enemmistöhallitusta se ei tuolta pohjalta saa kasaan.

        Itse asiassa kulloinkin pinnalla olevat asiat ratkaisevat kannatuksen ja hallituspohjan. Persut ovat onnistuneet pitämään esillä äänestäjiä kiinnostavia asioita, mutta asiapohja on ollut niin kapea, että puolue voi joutua vaikeuksiin vuoden 2027 vaaleissa. Keskustalla on ollut sama ongelma sen jälkeen, kun sote-uudistus saatiin ratkaistua ainakin toistaiseksi. Jos kuitenkin äänet hyvinvointialueiden karsimiseksi voimistuvat, kepu voi palata asiaan ja saada palautettua kannatustaan eri puolilla Suomea. Tämä kuitenkin vain esimerkkinä pienistä konkreettisista asioista, joiden pohjalta äänestäjät toimivat. Aatteet sellaisenaan eivät ole enää keskiössä.


    • Anonyymi

      Kepu on jo seuraavassa hallituksessa kun Marinin kakkonen pelastaa kokoomuksen sekoilujen jälkeen maan ja vie Soten maaliin.

      • Anonyymi

        Mitä oikein olet vetänyt, kun olet noin sekaisin jo heti aamusta?🤣🤣


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      55
      1022
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1004
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      852
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      786
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      55
      774
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      659
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      50
      638
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      575
    14. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    15. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    16. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      555
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      548
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      120
      536
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      513
    Aihe