Tilaa saadaan lähettämällä muiden maiden kansalaiset kotimaihinsa kärsimään tuomionsa.
Vankilat on kuulemma täynnä
Anonyymi-ap
37262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Virolaiset tosiaan voisivat lusia Virossa. Eivät kuulu Suomeen.
Retro 1985: Keitä olivatkaan Roosna ja Lepajoe, nuo aikansa julkkikset?
Viron Veljiä loisimassa Suomiporon rahoilla.
jotain prideväkeä jotka eivät peseytyneet....
Ne kumiveneellä Virosta Suomeen soutaneet, joista junnuvainiokin innoittui sanoittamaan laulunpätkän.
Kakolakin piti lopettaa ja kunnostaa asunnoiksi. Ne eivät tosin ole menneet kaupaksi.
Kyllä Vihreät vielä asuttavat sinne maahanmuuttajia, maailman kalleimpiin halpoihin vuorka-asuntoihin.
Ukrainalaisia eivät sentään kehtaa, mutta eiköhän vielä löydy joitain ambonamibialaisia, jotka raahataan kotikylistään vaikka kahleissa "hyvinvoimaan" Kakolaan, tai Varissuolle.
Kyllä on Ukrainalaisia Kakolan kupeessa, Suomen veronmaksajien rahoilla loisimassa.
Näin on. Miksi suomalaisten veronmaksajien pitää kustantaa vierasmaalaisten, Suomessa rikoksia tehtailleiden tyyppien elämä?
Siinä olisi yksi oivallinen säästökohde hallituksen toteutettavaksi.
Ulos vaan ja omiin tyrmiinsä omissa kotimaissaan.
On tää niin outo maa. Noille tyypeille vankila on kuin täysihoitola.
Miksi Orpo ei ostopalveluina vankiehoitoa Venäjältä osta?
Onko Orpo tyhmä, vai NATO johtoko sen valtavan hyvän kaupan estää Venäjän osaavien tahojen kanssa?
Se juna meni jo.
Säästöä kaikki.
niin palauttaa kaikki rikolliset pois.
ennen oli aiheesta vitsi,tehdäänkö rikos kun talvi tulee,
Nopein keino tehdä tilaa vankiloihin olisi muuttaa sakkovankeudet kotiaresteiksi. Teknisesti toteutettavissa nilkkapannoilla. Varmaan liian yksinkertainen ratkaisu niin ei kelpaa sekään.
Siperiaan kun ne lähettää, tulee Suomen veronmaksajille halvaksi, miksi ei Orpo toimi?
Olipa taas "realistinen" ehdotus.
Täysin samaa mieltä. Suomi voisi maksaa rikollisten vastaanottaja maille pientä korvausta se olisi korvamerkittyä kehitysapurahaa.
Myydään koko vanki lasti Venäjälle, Viron ja Ukrainan sotahullut siinä mukana.
Tuolla toimella säästyy rahaa ainakin 100 000 000 euroa vuodessa.
Rikosseuraamuksissa tulisi luopua kokonaan rangaistus- ja pelote ajattelusta. Ne eivät johda mihinkään, kaikki edistys alalla on saavutettu muilla keinoilla.
Sakkorangaistukset ovat aika turhia. Montako rikosta tai rikettä olette jättäneet tekemättä sakkojen pelossa? Edes te rehelliset ihmiset?
Puhumattakaan päihderiippuvaisista köyhistä, jotka varastavat joskus nälkäänsäkin. Huumevelkojen takia kioskin ryöstävää sakot eivät ainakaan helpota jättämään rikostelu.
Oleellista olisi eristää haitallisesti toimivat, ja auttaa muita. Toki myös eristetyistä on syytä jatkossakin yrittää tehdä kunnollisia, mutta siinä ei aina onnistuta ja pitäisi pystyä paremmin arvioimaan, milloin vapauttaminen on aiheellista ja milloin ei.
Lisäksi sosiaaliturvan tulisi olla riittävän hyvä, ettei kenenkään tarvitse tehdä rikosta päästäkseen vankilaan.
Se tietenkin edellyttäisi aivan toisenlaista politiikkaa kuin nykyinen valtavirta, jossa ainoa tarkoitus on lapioida rikkaille lisää rahaa niin paljon kuin mahdollista.
Väkivaltarikoksen uusijoille 9mm burana niskaan annettuna lopettaisi ainakin sen väkivaltarikollisen rikoskierteen lopullisesti.
Se EU kai velvoittaa olemaan 'inhimillinen' rikollisille,heitä täytyy ymmärtää....
Samoin Suomi tukee Ukrainalaisia sotarikollisia AZOV terroristeja kuten Suomessa rikoksia tekeviä Viron Veljiä ja Ukrainan Urhoja.
Milan Jaff heiluttaa tahtipuikkoa ja vangit tanssii!
Heh....taitaa olla niin että milan tulee ulos naisena kun vapautuu kun on morsiona ollut...
Jaff on joutunut pyytämään siirtoa "liskojen osastolle" ettei tulisi nokka kipeäksi kun piiripäät hermostuvat tälle "jengipomolle".
Silloin ne olisivat liian tyhjät ja henkilökuntaa pitäisi lomauttaa...
Tuo on hyvä huomio, sotilaat ovat työtä tekemättä täydellä palkalla leikkimässä, koska ei ole oikeaa vihollista vastassa.
Laiva tilattu !
Jonoon järjesty !
Kuolivaa shampanjaa matkustajille.
Mogadishu kutsuu.
Et kai edes ole tosissasi, että Orpo osaisi olla järkevä?
Kommenttisi nerokkuus hämmentää minua
Mikä mielestäsi on ratkaisu? Kolmas maa?
Kuolemantuomio on sopiva rangaistus mamurikollisille.
Ruanda!! Vain muutamalla taalalla pitävät hyvää huolta näistä kriminaaleista.
Olen vapaaehtoinen poistamaan päiviltä rasitteita, palkaksi kahvia ja tupakat. Takaan että vankilat tyhjenee nopsaan. Tulette näkemään kuinka jätettä kuuluu käsitellä...
Ensin arabimaissa ja afrikassa säästetään dumppaamalla vankiloiden ja mielisairaaloiden asukit eurooppaan. Sitten täältä lähetetään takaisin? Onpa julmaa.
Palaavat sankareina takaisin jos täällä ovat surmanneet vääräuskoisia koiria.