"Minulla se syy taas on se, että olen tehnyt Ylelle niin paljon eri töitä, että minulle on selvinnyt, minkälaista sekoilua se homma siellä on, Holma kertoo.
– Muistan, kun Maikkarin aamu-tv:ssä oli kuvaaja, toimittaja, meikkaaja ja ehkä yksi tuotantoihminen studiolla. Kun menin Ylen haastatteluohjelmaan, sieltä tuli jono slipovereja kulkukortit kaulassa: ”Terve, olen vastaava toimittaja. Moi, olen artikkelitoimittaja. Moikkeli, minä olen featuretoimittaja, Terve, olen taustatoimittaja. Terve, olen videotoimittaja”.
– Ajattelin, että Ylellä tulee koko Yleisradio esittäytymään. Ei se ollut koko Yleisradio, vaan se oli vain sen kyseisen ohjelman väki, Holma kertoo kummastelleensa.
Holma jatkaa kritiikkiään moittimalla Ylen johtamiskuvioita. Hänen mukaansa johtajat Ylellä vaihtuvat lennosta.
Kun hän oli tekemässä Radio Sodoma -ohjelmaa, hän kertoo huomanneensa, että kesken tuotannon ”joku ukko alkoi antamaan ohjeita”.
– Kysyin, mitä tämä tämmöinen on, niin se oli kuulemma uusi päällikkö.
– Siellä on viisisataa osastoa ja jokaisella osastolla kolme johtajaa yksi työntekijä ja sekin on päällikkö. Eikä kukaan ole vastuussa mistään, koska rahat tulee verottajalta.
Holma on sitä mieltä, että kaikki ”pamput” pitäisi pistää Yleltä ulos.
– Se on ihan virheellinen ajatus, että Ylen rahoista vähentäminen automaattisesti johtaa suomalaisen kulttuurin ja tiedonvälityksen alasajoon. Voi kai se niinkin olla, jos yksikään johtaja ei koskaan saa potkuja, vaan säästöt otetaan aina sisällöstä."
https://www.is.fi/viihde/art-2000010675609.html
Antti Holma haukkuu Ylen
9
131
Vastaukset
- Anonyymi
Antille pisteet ja pöllö merkki!!!
- Anonyymi
Mitä järkeä on lennättää tämä Holma Los Angelesista Miljonääri-ohjelman kuvauksiin muutamaksi päiväksi aina??
Eikö Suomesta muka löydy sujuvaa juontajaa noin helppoon tehtävään..ei voi käsittää..- Anonyymi
Kysy MTV3-kanavalta. Sehän ohjelmaa tekee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysy MTV3-kanavalta. Sehän ohjelmaa tekee.
No retorista kysymystä ei esitetä oikeasti kenellekään , koska kyse on itsestäänselvyydestä.:)
- Anonyymi
Uutislähetyksissä ääni ja kuvakin katosivat muutama ilta sitten kokonaan pitkäksi toviksi ja ääni reistailee lähes joka ilta. Studion nappuloissa on kiinni liikaa niitä päälliköitä ja johtajia jotka on valittu ihan muun kuin studiotekniikan osaamisen kriteereillä.
- Anonyymi
Oliskohan studion henkilökuntaan laitettu kaikki painoluokat ja sukupuolet ja kaikki on päälliköitä eikä saa määräillä koska se on vihapuhetta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917284- 353851
- 453450
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402582- 2132496
- 412392
- 1302303
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292199Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191913Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241898