Suomalaisen miehen ei tule ryhtyä Isäksi!
Tulevan eron seurauksena ovat Elatusmaksut pilviä hipovia!
Silti ei Suomen Valtio takaa että Isä saa tavata lapsiaan!
Kun Isä tapaa lapsiaan syntyy Isälle kuluja myös näistä lasten tapaamisista
Elatusvarat menevät ex vaimon ex puolison tilille joka käyttää ne mihin itse haluaa!
Vasta kun lapsi / lapset ovat 18 ja enemmän voi Isä maksaa rahat lapsen tilille joten tietää varojen menevän lapsen hyväksi
Suomessa syntyy niin vähän vauvoja, että eläkeikä uhkaa nousta reippaasti. Katso, milloin pääset el
17
196
Vastaukset
- Anonyymi
https://yle.fi/a/74-20106678
Tuossa linkki YLE tekemään juttuun
Lain säätäjän tulee ehdottomasti Lakeja säätäen turvata Isän oikeus huolehtia lapsestaan / lapsistaan - Anonyymi
Siinäpä se onkin pulma, kun avioliitto vaatii resilienssiä molemmilta. Ennen muinoin oli protestanttinen uskonto, joka suojasi perhettä, mutta nyt ei riitä mikään. Miehellä pitää olla vähintään kaksi vaimoa ja siitä alkaa valitus, kun vaimo ei elätä lasten lisäksi miestäkin.
- Anonyymi
Suurin vahinko tulee siitä, että syntyvät lapset edustavat uskontoa, jonka jälkeläiset elävät tulonsiirroilla kehdosta hautaan.
- Anonyymi
Ap on.....TÄYSIN OIKEASSA!!
Monet naiset estävät hyvää isää näkemästä lapsia, mutta korkeat elatusmaksut on maksettava! Valtio ei auta. Kurjakin ex-puoliso eli nainen on Jumala!
Onneksi näin ei ole omalla kohdallani....Kiitos Niina. Olet loistava äiti. Lapset ovat luonani n. 50/50 viikossa mikä on mahtavaa enkä maksa elatusmaksuja siis lainkaan. Meillä näin loistava sopimus, Ruotsin tyyliin koska elätän lapseni ku he ovat luonani.....vielä kerran. Kiitos Niina olet loistava äiti.- Anonyymi
sdp- Tytti tuppura estää ex- miestään näkemästä yhteisiä lapsia. Juttu raastuvassa vastikään.
- Anonyymi
Eläkkeestä puolet tulee riippua omien jälkeläisten maksamista eläkemaksuista. Vain näin eläkkeisiin saadaan oikeudenmukaisuutta ja kustannusvastaavuutta.
- Anonyymi
En hankkinut perhettä, kun ei ollut töitä ja tuloja silloin 30v.
Nyt 20v myöhemmin ei enää edes kiinnosta.
Luojan kiitos, ei wokea ja sukupuolisekoiluja sekä elatuskiistoja. - Anonyymi
Tämä hallitus on tappanut loputkin haaveet lapsista. Lapsiperheitä on nyt ruoskittu oikein kovalla kädellä.
Tällaisessa tilanteessa perheet tarvitsevat kannustusta lasten saamiseen eikä päähän potkimista.- Anonyymi
Kummasti tumma väestö tekee lapsia.
No tämä on heidän maansa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kummasti tumma väestö tekee lapsia.
No tämä on heidän maansa.Valtio elättää heidät. Ei niistä tuista leikata. Jos muka tasapuolisesti leikataan kaikilta niin muksuille menetys korvataan jollain toisella tuella joka ei koske suomalaisia. Ei esimerkiksi suomalais perheelle makseta somalian lomamatkaa kerran vuodessa.
- Anonyymi
ennen elätti mies, nyt valtio !
Aivan käsittämätöntä.
Varoittava esimerkki lammaskansalaisten valtiokeskeisyydestä.
Lammas ei kanna vastuuta itsestään vaan ulkoistaa sen valtiolle.
Näin toimii heikko, saamaton vätys. - Anonyymi
Mutta eikös se ole hyvä asia. Juuri syntyvyyden väheneminen pelastaa ilmaston.
- Anonyymi
Ei ole eikä pelasta ilmastoa.
- Anonyymi
Nykyist parikymppiset eivät tee lapsia, joten heillä ei ole ketään hoitamassa, kun ovat eläkeiässä. Oma valinta.
- Anonyymi
Hyvä huomio.
Sitten on vain valtion säilöntälaitoksessa joku kepillä kookospähkinää avaava ja suomen kieltä osaamaton rullahuuli ”hoitamassa” yksin jätettyjä vanhuksia.
Nykyiset suomalaiset (siis aidot suomalaiset eikä vierastotuiset) ovat luopioita ja kansanpettureita.
- Anonyymi
Luullaan näköjään että eläkkeensaaja ei olisi maksanut työeläkemaksuja vaan eläke tulee ihan noin vaan jokaiselle mitään tekemättä.
- Anonyymi
Kannattaa alkaa isäksi mutta ottaa kunnon naisen puolisokseen eikä mitään me too -lehmää, viherpiipertäjää, punavihreää vinkujaa tai ylipäänsä mitään yhteiskunnallisesti tiedostavaa tai aktiivista emakkoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908436Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424738Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414401Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit452615Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991490- 401296
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441246Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641152Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391150Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671090