Eläkeikä ylös ja palveluiden määrä vähemmäksi, linjaa Kelan entinen pääjohtaja
Elli Aaltosen mukaan palveluita ja eläkeikää on tarkasteltava pian, jotta muutoksia voidaan tehdä reilusti.''
Hullu nainen
9
174
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa kohta 1.000.000 työtöntä, mistä revitään eläkkeet jatkossa???
- Anonyymi
Lisätään maaham muuttoa, kuten kok, sdp, vas, vihr, rkp ja keskusta haluaa.
Ne pelastaa meitin, ainakin hoitelee meidät kun ollaan vanhoja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisätään maaham muuttoa, kuten kok, sdp, vas, vihr, rkp ja keskusta haluaa.
Ne pelastaa meitin, ainakin hoitelee meidät kun ollaan vanhoja.Nämä on keksineet hienon tavan myydä tuota ideologiaa. Moni köyhä yhtyy, että pitää saada mamuja, koska sitten tulee joku, joka maksaa minun eläkkeet. Ahneus myy.
Näin ei vain tule käymään.
Meillä on jo mamuja. Jos se on heistä kiinni, niin he ovat jo täällä. Osa korkeakoulutettuja ja koko ajan valmistuu lisää työttömiä.
- Anonyymi
Vähintä mitä tehdä, kun edes lapsia ei enää osata.
- Anonyymi
Eläkkeet lapsiluvun mukaan. Myös puheyyöläiset ja muut kevyttä työtä tekevät jatkavat ainakin 75 vuotiaiksi työntekoa. Mitä raskaampi työ, sitä varhaisemmin eläkkeelle. Ne jotka eivät ole koskaan työtä tehneet tyytykööt minimi eläkkeeseen.
Eduskunnan "työttömyys korvaukset" myös pois. Laiskuutta se niillä on kun kotiin maksetaan elanto.
Myös hallituksen ja eduskunnan palkat ja palkkiot suurennuslasin alle. Palkka pienemmäksi niin sinne ei hakeutuisi kaikki pelkät sjjnsoittajat.- Anonyymi
Ongelma on se lauma, joka ei tee mitään.
Kouluttamaton kotons makoiluja menee kyllä töihin, jos palkka on 12000 euroa kuussa ja työaika kun häntä huvittaa.
Tämä maa on pilattu hyysäämällä.
- Anonyymi
Taas äänessä entinen pääjohtaja, ilmeisesti itse hyvällä eläkkeellä.
- Anonyymi
Tosiasiat on tosiaan tunnustettava. Kehitysmaissa on pakko tehdä se mitä on pakko tehdä talouden heikon tilanteen vuoksi. Unelmat eivät elätä Suomessakaan.
- Anonyymi
Oikeassa tuo nainen on.
Suomessa joka ainoa puolue on elänyt ja elää edelleen niinkuin Nokia toisi valtion kassaan miljardikaupalla rahaa ovista ja ikkunoista.
Nokian rahavirta päättyi jo 2007-2009. Sen jälkeen on eletty jatkuvasti yli varojen.
Nyt on 15 vuoden leikkaukset ja 15 vuoden etuuksien korotukset purettavana. Eikä hallitus tee mitään.
Kokoomus vaan myy kansakunnan omaisuutta omien kavereidensa taloudelliseksi eduksi. Punavihreät kasvattaa kustannuksia. Keskusta ja Perussuomalaiset on täysin tuuliajolla.
Yksikään puolue Suomessa ei ole puuttumassa suurimpaan menoerään eli vierasrotuisten suureen määrään Suomessa. Yksikään puolue ei vaadi, että edes 75 % vierasrotuisten määrästä ja osuudesta Suomessa pitäisi vähentää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2486237Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.895139KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa164349Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1423113Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123081Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1652594Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,862543Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1741724- 461679
- 681515