Kauppojen itsepalvelukassat. Sanomattakin on selvää, että epärehellisyyteen taipuvaisella ja köyhällä on kiusaus varastaa kun se on noin helppoa. Turha kauppiaiden valittaa. Sitäpaitsi tuo ei ainakan lisää työllisyyttä, päinvastoin.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010672506.html
Toinen S-ryhmän pelleilyistä on nuo ruoan kuskausrobotit, onko ihan oikeasti totta, että ihmiset eivät jaksa hakea itse ruokiaan kaupasta? Siinähän saa liikuntaa ja sosiaalista kanssakäymistä samalla. Joku tässä sanoo varmasti, että moni ei pääse kauppaan, no kuinka hän pääsee sitten esimerkiksi kerrostalossa alas kadulle hakemaan ruokansa tuosta robotista?
Todella sairaat ymmärrän joille viedään ruoka autolla suoraan sisälle.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010672506.html
Toinen S-ryhmän pelleilyistä on nuo ruoan kuskausrobotit, onko ihan oikeasti totta, että ihmiset eivät jaksa hakea itse ruokiaan kaupasta? Siinähän saa liikuntaa ja sosiaalista kanssakäymistä samalla. Joku tässä sanoo varmasti, että moni ei pääse kauppaan, no kuinka hän pääsee sitten esimerkiksi kerrostalossa alas kadulle hakemaan ruokansa tuosta robotista?
Todella sairaat ymmärrän joille viedään ruoka autolla suoraan sisälle.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Ruokarobotti on ihan hyvä keksintö jos on liikuntaongelmia ettei kykene pitkiä matkoja kävelemään tai esim. yksinhuoltajalle jolle helpompaa noutaa muutaman metrin etäisyydeltä robotin toimittama ruokakassi kuin lähteä mahdollisesti sairaan lapsensa kanssa kauppaan.
Onhan näitä hyötyjä vaikka kuinka kun asiaa miettii muutenkin kuin liikunnan puutteen kannalta.
😱😱😱🌰🏥
Kauppa saa varastaa asikkailtaan mutta asiakas ei kaupallista vai olenko siinäkin väärässä
Äänestä🧕🥷🧕✖️🧕🦹
Onneksi on vielä kassoja ja kauppoja joissa ei joudu käräjille jos on epähuomiossa, ajatuksissaan, kiireessä, näppäilyvirheen johdosta liimannut banaanien päälle appelsiinin hintalapun
Ruokarobotit hidastavat liikennettä, eilen yksi toljotti keskellä suojatietä. Välillä ei tiedä ylittääkö vempele suojatien vai ei, ei ole kiva ajaa sen päälle jos lähden yhtäaikaa liikkelle.
Niin ei liian korkean hinnan maksamisesta tosiaan joudu;).
Minä laitoin joskus vahingossa tomaattien päälle "banaani-hintatarran" , menin kyllä oikaisemaan omatekoista ale-hintaa.
Minulla meni toisn päin. Ostin halpoja perunoita, mutta olin vahingossa painanut luomuinkiväärit. Vasta kotona huomasin hemmetin kovan hinnan.
Ole ttarkempi. Älä mene kiireessä kauppaan.
Mitenköhän asi on yoisin pöin kun asikaalatnperitää ylimääräistä yuotteista ja alenukset sää saamatta
Mulla on tämän buoden oulella jäänyt jo 25 keraa alennukset saamatta kaupoissa ääeivät välitä mitään
Äänestä SDP
Kauppa saa varastaa asikkailtaan mutta asiakas ei kaupallista vai olenko siinäkin väärässä
Äänestä
Varastaminen vaan lisääntyy näiden leikkausten takia kun ei ole varaa ostaa enää. Onkohan se liian vaikea toteuttaa itsepalvelumaksamista niin, että laite hälyttää ulos lähtiessä ja portti ei aukea, jos ei ole maksettu kaikikia ostoksia?
On varmaan vaikeaa, kun itsepalvelukassa lukee vain koodin, joka on tuotteessa. Ei se katso, montako pullaa pussissa on.
juu, mutta siis jos koodia ei ole luettu, niin voisi pysäyttää kaupasta ulos poistumisen
Ei lisäänny. Japanissa ollaan eletty jo melkein 20 vuotta nollatalouskasvussa ja ihmiset ovat siellä todella ahkerasti töissä melko alhaisillakin palkoilla kallissa yhteiskunnassa. Silti Japanissa varkaudet ovat hyvin minimaalliset.
Varastaminen on vain ihmisrodusta riippuvainen.
>>Ei se katso, montako pullaa pussissa on.<<
- Mutta se puntari, josta saat sen tarralapun katsoo. Se'e kun vertaa uotteiden määrää tunnettuun painoon ja harrasta siinä välissä kertolaskua.
Eli joudut lisäämään ne varastamasi pullat punnitusen jälkeen.
Mun lähikaupassa ei voi pullia punnita tms. Pitää mennä ihmiskassan kautta. Ja sen ihmiskassan vieressä se itsepalvelu kassakin on.
Joskus pikkuostosten kanssa se on kätevä. Varsinkin jos siinä ainoalla ihmiskassalla on jonoa.
Monesti tulee vain ostettua nikotiinipusseja. Ne on siinä ihmiskassan äärellä.
>simiti<
Ihmisiä on vain yksi rotu, haloo.
Samoin koiria.
Identifioiduin kerran koemielessä romaniksi kauppareissulla, kyllä teki tiukkaa maksaa kaikki rehellisesti kassalla, kyllä roduissa on eroja.
Kyllä tosiaan roduissa on eroa. Ihan käyttäytymisessä siinä missä leppoinen kultainennoutaja heiluttaa häntää kaikille niin pieni chihuahua on heti nilkassa kiinni.
Samoin ihmisissä, jotkut pitävät katukuvan siistinä, ei varasta ja yhteiskunnassa vallitsee rauha ja harmonia. Sitten on muslimiongelmaiset yhteiskunnat jotka näyttävät läheltä ja kaukaa anarkismilta.
Ulkonäöllisestikin huomaa helposti eroja. Saattaa jopa värikin vaihtua.
Kauppiaille tuo ei ole rahallinen ongelma että osa asiakkaista varastaa. Kauppias lyö tuotteiden hintaan hävikin varasti osa asiakkaista taikka ei. Maksavat asiakkaat joutuu hävikin maksamaan varasti joku taikka ei.
Turha kauppiaiden tai kenenkään naukua jos asiakkaat kantaa JO MAKSETTUJA tuotteita pihalle.
En mene kuin ääritapauksissa itsepalvelukassalla. Haluan työllistää.
Nostan hattua sinulle! Minä en vie kärryjäkään takaisin.
Ne kassat ei toimi kunnolla siksi varmaan menee tuotteili läpi, ei se on varastamista.
Menen aina ihmis kassalle, koska haluan säilyttää työpaikat
Mää aina varastan muutenhan kauppias irtisanois vartijat. Kyllä se kuluttajien pitää huolehtia että työpaikkoja säilyy.
Toisin kuin jotkut luulevat, itsepalvelukassat eivät aiheuta työttömyyttä. Kassoilta vapautuu työntekijöitä muihin tehtäviin, mm. hyllyjen täydentämiseen jne.
Mitä itse havainnut, niin yksikään heistä kaupan työntekijöistä jotka vahtivat itsepalvelukassojen lähettyvillä ei täydennä ainoatakaan hyllyä.
Olen huomannut sen
Ja tuoko aukottomasti todistaa , ettei heistä kukaanvoi täydentää hyllyjä. Itse olen nähnyt sellaista. Ei kai siihen ylimääräisiä työntekijöitä tarvi palkata..
En ole S-marketissa yhdenkään työntekijän vahtivan itsepalvelukassoja..
On päivänselvä asia että ihmiskassalta vapautuva tekee jotain muuta hyödyllistä, eikä lusmuile jossain hyllyjen takana.
Esimerkiksi täydentää hyllyjä.
Hyvä tapa napsia rikollisia kiinni, ja saada merkintä tietoihinsa😆
Kansan pohjasakkaa, ne jotka ryöstää muilta , kaupoissa ja kaduilla.
Pitäs tehdä Piilokamera. Laittaa syötteja, ja ottaa rötöstelijät verekseltään kiinni. Vois ohjelmana näyttää kansalle, miltä näyttää Varkaat😆😆😆
>>...no kuinka hän pääsee sitten esimerkiksi kerrostalossa alas kadulle hakemaan ruokansa tuosta robotista?<<
- No muutama askel hissille ja sitten muutama askel ulos. Täysin eri asia kuin esmerkiksi itsellä 600m kauppaan ja sam takaisin.
Roboti suihkii täällä päivittäin ja se on aivan loistava asia!
ps. Vastaavia kirjoituksia oli aikanan, kun "itsepalvelumyymälät" olivat metsäsuomalaisille kauhistelun paikka.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2020/10/24/itsepalvelu-yleistyi-rytinalla-kauppaan-ei-enaa-menty-rupattelemaan-myyjan
Vihavassarit kuolee nälkään, jos eivät voi varastaa ruokiaan.
Just eilen persun pentu jäi kiinni lähikaupassa
Andersson(vas) sanoi että vähävarainen yksinhuoltaja saa varastaa ruokaa lapsilleen, ja tuolla sai köyhien avustuksella järkyttävän kannatuksen EU vaaleissa.
Suomessa! Kun mikään ei riitä ja kaikki menee.
Varastavalle yh:lle steri ja pakkotyöhön.
Nälkäänsä saa varastaa.
Ei sanonut noin.
Tietotekniikkaa ja robotteja tungetaan joka paikkaan, koska hyvävelikerma omistaa ko. yritysten osakkeita. Sipilän digiloikka tulee katkeamaan kuin hanhen lento, mutta se on sen ajan murhe.
Alan käyttää itsepalvelukassaa heti, kun sen tuomat henkilökuntamenosäästöt näkyy hinnoissa.
Hinnat nousevat itsepalvelukassojen takia. On päivitystä ja laitteiden päivitystä loputtomiin.
Ihmiskassajärjestelmä aiheuttaa myös samoja kustannuksia ja päivityksiä.. eiväthän ne aina samana pysy.
"Hinnat nousevat itsepalvelukassojen takia."
HöpöHö.
Yksi itsepalvelukassa maksaa myyjän parin kuukauden palkan ja toimii sitten vuosia.
Sinä aikana ihmis-myyjälle maksetaan kuukausipalkka monta kertaa.
Loistava tapa saada kustannussäästöjä valintamyymälän.
Tuo älytöntä että kun asiakkaat varastaa kun on huolissaan kaupan henkilökunnan työpaikoista niin mitä tekee kaupan henkilökunta? Käräyttää varkaita. Itse kyllä palkattuna "vahtijana en huomaisi" ainuttakaan väärinkäyttöä pikakassalla.
Mikä saa ihmiset toimimaan itselleenkin haitallisella tavalla ja käräyttämään niitä jotka maineensa menettämisen uhallakin koittaa niitä auttaa työpaikkojen säilymisessä.
KIäh kiäh, menin Prisman palvelu kassasta läpi. pussissa oli 5 karjalanpiirakkaa, vaikka punnittu oli vain kaksi. Kassalikka ei huomannut mitään.
Sillä nimellähän ei myydä niitä vaan riisipiirakkoina. nimi kielletty?
Onko EU kieltänyt.
Minä taas laitoin pienen ostoksen laukkuun ennen kuin huomattiin, että kortilla ei ollut riittävästi katetta. Kun sitten perasttiin osa ostoksista pois ja yritettiin uudelleen, unohdin sen laukkuun laittamani tavaran. Mutta ei huolta, lähetin viestin kauppaan, että maksan sen, kun seuraavan kerran käyn siellä. En halua olla varas, huomattiinpa se tai ei.
En ole koskaan käyttänyt niitä. Syy, solidaarisuus työntekijöitä kohtaan.
Eikö tekoäly voi jo korvata tuon hallituksenkin. Kohta robotit tekevät kaiken tutiinityön ja työttömyys aivan vain pahenee.
Kaupungit rupee olemaan aavekaupnkeja, kun liikkeet lopettavat. Globaali digirahastaminen kerää kansantalouksien tuoton, samoin mainoseurot..
Noista ruoan kuljetusroboteista sen verran, että sehän on pelkkä sovellus joka on kokeilussa ja se kokeilu palvelee erästä suurempaa kokonaisuutta. Ei siitä ole edes tarkoituskaan tehdä mitään toimivaa ja kattavaa järjestelmää. Ei se voisi toimia edes teoriassa. Se vaatisi toimiakseen niin pitkälle kehitetyn tekoälyjärjestelmän, että hyöty suhteessa sijoitettuun pääomaan olisi aivan poskellaan.
Osa ihmisistä ei viitsi liikkua
Siksi suomalaiset lihavia läskejä
Aivan,
Tekoäly ja automaatio/robotiikka on paha asia.
En käytä itsepalvelukassaa. Haluan, että ihmisillä säilyy työpaikat.
Kohta täällä ei ole ihmisiä enään missään muualla kuin kodeissa 4 seinän sisällä. Syntyvyys laskee kovalla voimalla. Jos tulee joku sattumoisin vastaa, silläkin on niska vääntynyt alaspäin kun kännykkä on kädessä.
Ihmiset vieraantuu toisistaan yhä enempi, kommunikointi tapahtuu kännyköiden kautta vaikka ollaan siinä lähellä.
Kyläilykulttuurikin on täysin kuollut perinne.
Kaipaan 70 luvulle missä elettiin normaalia arkea ja oltiin tekemisisssä toisten kanssa.
Minä kaipaan 80-luvulle. 90-lukukin kävisi.
Joo, vielä 1990-luvulla kerrostalossa joku urpo tuli ja rimputteli ovikelloa, ja siiten kerjäsi röökiä.