Koston kierre ei johdu uskosta Jumalaan, vaan koska ihmiset torjuvat ajatuksen Jumalan tuomiosta.
Ainoastaan usko täydellisen oikeudenmukaiseen Jumalaan ja että tuomio ja kosto kuuluvat hänelle, voi saada ihmisen itsensä pidättäytymään kostosta, mikäli hänen omaisiaan on tapettu ja raiskattu.
Ainoastaan usko täydellisen oikeudenmukaiseen Jumalaan ja että tuomio ja kosto kuuluvat hänelle, voi saada ihmisen itsensä pidättäytymään kostosta, mikäli hänen omaisiaan on tapettu ja raiskattu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
sen määrää evoluutio en usko että posken kääntäjät menestyy 🤔
Saatanan mielestä menestys on ollut...lahkoja syntyy kuin sieniä sateella!
mitähän minä tekisin sille merkelille ? https://pt-media.org/2024/09/06/saksassa-ulkomaalaisten-puukkoiskut-lisaantyneet-kesan-aikana/
Avaaja lisää: Hammaskeijun pelko, on Raamatun luvun alku.
Jehovan pieni kulli: seisoo vuodesta toiseen tyhjillään: ”Enempää kerrottavaa ei ole”
- Avaaja
>> Koston kierre ei johdu uskosta Jumalaan
Tässä rakastava jumala opastaa sovinnollisuuteen
23 Mutta jos vahinko tapahtuu, niin annettakoon henki hengestä,
24 silmä silmästä, hammas hampaasta, käsi kädestä, jalka jalasta,
25 palovamma palovammasta, haava haavasta, mustelma mustelmasta.
Ateistit vaativat tosiaan tekoihin suhteutettua rangaistusta, joten henki hengestä pitäisi olla ihanteellinen rangaistus heille. Mutta jostakin syystä vastustavatkin sitä. Ovat itse asiassa lievien rangaistusten kannalla. Esimerkiksi aseellisesta ryöstöstä pitäisi selvitä yhdyskuntapalvelulla ja viharikoksesta nuhteilla.
ateistina vaadin merkelin päätä 🤔
Hammurabi on kristittyjen epäjumala.
Avaaja lisää: Hammaskeijun pelko, on Raamatun luvun alku.
Avaaja lisää: Hammaskeijun pelko, on Raamatun luvun alku.
"Ainoastaan usko täydellisen oikeudenmukaiseen Jumalaan ja että tuomio ja kosto kuuluvat hänelle, voi saada ihmisen itsensä pidättäytymään kostosta, mikäli hänen omaisiaan on tapettu ja raiskattu."
Kostofantasioita?
Mielenvikasta settiä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18622066/uskonnollinen-fanatismi-on-kaikkein-vaarallisin-ilmio
Eikä olisi tarvinnut luoda mitään, ei mitään, jos Jumala olisi tiennyt etukäteen, että ihmiset kärsisivät ikuisesti ikuisessa helvetissä, olisiko todella rakastava Jumala luonut tämän erityisen maailman vain omaksi kunniakseen? Se ei ole jumalallista oppia, se on satanismia.
EVANKELISTA SAATANA - SE, JOKA JULISTAA IKUISTA HELVETTIOPPIA.