https://www.svt.se/nyheter/utrikes/video-pastas-visa-svenskar-vid-ryska-attacken-mot-poltava
Lääkintämies löytyi tatuoinnin perusteella ja sanoi, ettei siellä ollut ulkomaalaisia.
Lääkintämies löytyi tatuoinnin perusteella ja sanoi, ettei siellä ollut ulkomaalaisia.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eli ihan muuten vaan Nato-maiden sotilaisiin iskee aina mystinen liikennekuolema/sairaus/lento-onnettomuus/tms. epidemia, kun Venäjä tekee onnistuneen iskun johonkin johto- tai koulutuskeskukseen? 🤔
Lohduttaudu vaikka sillä, että venäläiset on onnistuneesti tappaneet ulkomaisia journalisteja.
Israel on laittanut ilmeisesti sitten vielä paremmaksi, kun tappanut ulkom. journalistien lisäksi myös YK-rauhanturvaajia ja avustustyöntekijöitä, omien panttivankiensa lisäksi?
Vielä mitä, Venäjä on tehnyt kaikkea tuota ja enemmänkin.
https://ukraine.un.org/en/259512-relentless-violence-against-aid-workers-must-stop
Jauhelihat on muutenkin vaikeaa erottaa toisistaan
En ole mikään rasisti enkä tee eroa ruotsalaisten ja ukrainalaisten jauhelihojen välillä. Niitä pääsee korjaamaan asfaltilta pois samoilla lapioilla.
Tunnustitko juuri olevasi ruotsalaisia ja ukrainalaisia jahtaava sarjamurhaaja?
Ilmankos ruotsin ulkoministeri erosi ilman syytä.
Venäjä tuhosi Ukrainan sotilaskoulutuskeskuksen, jossa ruotsalaiset opettivat droonisotaa. Koulutuskeskus oli sijoitettu siviilien asumisalueelle. Miksiköhän?
Saitte te ainakin yhden Reutersin porukasta.
https://www.bbc.com/news/articles/c2l1py9g4r8o
Lopettakaa siis nyyhkiminen.
Yleensä Ukrainassa sotilastoiminta sijoitetaan tyhjiin kouluihin ja sairaaloihin
Kun venäjän isku osuu sellaiseen niin meidän mediassa ilmoitetaan että venäläiset iskivät sairaalaan, annetaan vääristynyt kuva asiasta.
Meidän valhemedia oksentaa vääristynyttä tietoa holmölle kansalle näin saadaan oikeutusta tunkea verorahoja ukrainan pohjattomaan korruptio kaivoon.
Teilläkö on Moskovan päässä jo luovuttu tarinasta, jonka mukaan se lastensairaalaan osunut ohjus oli ukrainalainen? Äkkiä teillä kyllä tarinat vaihtuu.
Niin niin kyllä ne ukrainalaiset ampuu omiaankin esim. Patriotilla pudotettu F-16. Niille ei pitäisi antaa kehittyneitä aseita, Suomi voisikin lähettää nuijia ja kirveitä sinne.
Sinutkin voisi sinne lähettää menisit nuijana ihan täydestä. 😆😆😆😂
Juu, kaikki varmasti syöksyvät lopettamaan nyt aseavun kun Kremlin kellarista noin vakuuttavasti viestitään.
Huhujen mukaan koko Saabin tutkapoppoo meni tuolla.
Näin on. Yrittivät saada kaupaksi Saabin paskoja jarruja ja ohjus pelasti ukrainalaiset viime hetkellä.
Niin että se olikin oikeastaan ruotsalainen laajennettu kauppadelegaatio joka oli siellä esittelemässä tuotteitaan.
Koko Natohan on oikeastaan aseidenmyyntiorganisaatio, eräänlainen tappamisen Tupperware-kerho, niin sopii kyllä kuvioon.
Ukraina tahtoo, Ruotsi myy ja EU maksaa.
Miksi ei?
Nato voi testata aseitaan halvalla ja Venäjän armeijaa vähennetään samalla.
Halvalla?
Naton testeissä Ukrainassa on palanut rahaa sata tai pari sataa miljardia tai enemmänkin. Vai pitäisikö sanoa biljoonaa että paremmin tulee ymmärretyksi?
Venäjän armeijan vähentämistäkö se on kun niin ruotsalaiset asekauppiaat kuin muutkin palkkasoturit poistetaan muonavahvuudesta?
Olisiko strategilla miettimisen paikka jos näkee Ukrainan sotilaallisen katastrofin jotenkin edullisena keinona Venäjän armeijan vähentämiseksi kun vähentäjiä tuhoutuu jatkuvasti montaa kertalukua enemmän.
Yksinkertaisella kertoalskulla selviäisi mikä on lopputulos vaikka suhde olisi päinvastainen. Ukrainalaiset loppuisivat silti ensin.
Ja ne testatut Nato-ihmeaseet ovat flopanneet yksi toisensa jälkeen joka ainoa.
Mutta miksi ei jos on kusta päässä.
Mikä ei käytännössä ole mitään Naton omien joukkojen seistessä muuten toimettomina, samalla kuin sotilasliiton ykkösvastustaja, eli Venäjä, tapattaa miehistöänsä sadoin tuhansin kolmannen luokan vastustajan edessä.
Ja mikäli sotilaallisen katastrofin madonluvut sinua kiinnostavat niin voit lukea ne tosta:
https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html
Ja nämä on muuten varmistetut tapaukset, ei mitään Solovjevin tai Tassin juttuja. Mikäli ukrainalaiset olisivat menettäneet moninkertaisesti Venäjän menettämän 10 000 panssariajoneuvoa, Putinin ei tarvitsisi enää "erikoisoperoida" kolmatta vuotta.