đ„·đ§đ„·đ§đ„·đŒđŹđ§đ„·đŒđ©đ©đ©đ©đ©đ©
Sairaat paranee sulkemalla sairaalat
Sairaat paranee sulkemalla sairaalat
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillÀ.
Ketjusta on poistettu 6 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.
NÀihin keskusteluihin ei ole vielÀ vastattu. Ole ensimmÀinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Et sitten vasurin tapaan osaa ajatella syitÀ jos jotain tehdÀÀn?
MeillÀ on rahapula koska emme ole vuosiin jos kymmeniinkÀÀn osanneet hoitaa talouttamme ja jos joku vÀlistÀ hieman yrittÀÀ niin saa vasureiden haukkuryöpyn niskaansa.
Tuon vuoksi pitÀÀ kaikkia kuluja vÀhentÀÀ, mikÀÀn osa toiminnasta ei tule sÀÀstymÀÀn.
Nyt tarvitaan rutkasti uutta tuottavaa yritystoimintaa, niin pieniÀ kuin suuriakin tuottavia yrityksiÀ. Kiukutteleva ay mafia pitÀÀ siirtÀÀ pankolle kuivumaan!
Miten tuo liittyi aloitukseen?
Tutustu tapaus Kouvolaan ja nykyisen hallituksen ymmÀrtÀmiseen. Tarvittiin ihan muut tahot ettÀ saatiin paras ja edullisin ratkaisu.
Tapaus Kouvolakin kuuluu ryhmÀÀn josta alussa kirjoitin ja mihin viittaat. Jos rahaa olisi yllin kyllin, niin voitaisiin vaikka toinen sairaala rakentaa joka kaupunkiin ja ensimmÀinen joka kylÀÀnkin. SiitÀhÀn nyt on kyse, olemme alkaneet elÀÀ yli varojemme ja nyt kun aletaan palauttamaan tilanteeseen, jossa pitÀisi olla eli elÀÀ omillaan niin kiukuttelijoita aina löytyy!
Juuri rahapulahan saa aikaan ideaa sairaaloiden sulkemisesta!
HerÀÀ nyt todellisuuteen. Siis mitÀ sinÀ ymmÀrrÀt tuosta Kouvolan tapauksesta?
Jos ymmÀrsit lukemasi niin kysymyksesi on turha. Laitan kuitenkin sen uudelleen esille jospa nyt ymmÀrtÀisit:
"Jos rahaa olisi yllin kyllin, niin voitaisiin vaikka toinen sairaala rakentaa joka kaupunkiin ja ensimmÀinen joka kylÀÀnkin. SiitÀhÀn nyt on kyse, olemme alkaneet elÀÀ yli varojemme ja nyt kun aletaan palauttamaan tilanteeseen, jossa pitÀisi olla eli elÀÀ omillaan niin kiukuttelijoita aina löytyy!"
Niin Kouvolan kuin muidenkin tapausten osalta pyritÀÀn pienentÀmÀÀn kustannuksia koska ei olle rahaa niiden maksuun. Aiemmat halliotukset ovat vain tehneet niin "HyviÀ" kuin kalliitakin pÀÀtöksiÀ edes yrittÀmÀttÀ laskea mihin meillÀ on varaa. Se nyt sitten kostautuu Orpon hallituksen korjattavaksi!
Kouvolasta ei siis lopeteta yöpÀivystystÀ hallituksen halusta huolimatta. SehÀn olisi ollut pelkkÀÀ kiusantekoa ihmisille kuten moni muukin tÀmÀn hallituksen toiminta.
Tapahtuma vain osoittaa sen, ettÀ hallitus on muuttanut kantaansa Kouvolan suhteen. Onhan hallitus nykyÀÀn ihmisistÀ koottu eikÀ sosialistinen niin se osaa harkita asioita!
Koska olet nÀhnyt vasurien noin tekevÀn? Esim. ay mafia ei olle koskaan vÀÀriÀ pÀÀtöksiÀÀn korjaillut vaan nauttii suuresta työttömien mÀÀrÀstÀ, koska niiden, saadessaan vasemmiston apurahaa, oletetaan pitÀvÀt vasurikannatusta voimissaan. Onhan se nÀhty miten vasuri kannatus on hiipunut, -60 luvulla sen oltua jopa yli 50% niin tÀnÀÀn tuskin 25:ttÀ.
Ei sitten Lyylin ajatuskulku oikein toimi!
Niin se yöpÀivystyksen lopettaminen oli tuonut miljoonien lisÀkustannukset muiden haittojen lisÀksi. Mutta kuten tiedetÀÀn ettei nykyisellÀ hallituksella jÀrki toimi eikÀ ymmÀrrÀ asiantuntijoita ja lukuja mitÀ eteen tuodaan. MitÀ uutisia lukenut niin tuostakin oli melkoinen vÀÀntö ja hallituksen opastus.
EnÀÀ ei tarvitse miettiÀ valtionvelan kasvua kun hallituksen ainoa tavoite on vaikeuttaa kaikkien elÀmÀÀ kustannuksista vÀlittÀmÀttÀ
Ai jotkut mafiat surisee pÀÀssÀsi. No se kertookin paljon sinusta ja sinun ajatustenkulusta.
Miten se mitÀÀn oli tuonut kun sitÀ ei edes oltu laitettu vielÀ voimaan? On sinulla Lyyli kummaa toimintaa pÀÀssÀsi!
Ne lisÀkustannuksetkin olivat vain arvio, eivÀt siis mitÀÀn todellista! Todellista on sen sijaan se, ettÀ sote tehtiin suoraan sudeksi kuten vanha kansa sanoo. Silloinen hallitus SS viisikkoineen ei osannut tehdÀ mitÀÀn asian saamiseksi kuntoon.
Hallitus ei vaikeuta kenenkÀÀn elÀmÀÀ, kyllÀ työllÀ saa ansaita juuri niin paljon millÀ panoksensa onnistuu työnantajille myymÀÀn!
"Miten se mitÀÀn oli tuonut kun sitÀ ei edes oltu laitettu vielÀ voimaan? "
Et ilmeisesti ymmÀrrÀ. Hallitus ei siis meinannut ymmÀrtÀÀ edes tosiasioita. Siis olisi sinun mielestÀ pitÀnyt kouvolalaisten odottaa ettÀ pÀivystyksen lopettaminen tulee voimaan?
"Ne lisÀkustannuksetkin olivat vain arvio, eivÀt siis mitÀÀn todellista!"
Ne olivat todellisuutta jos hallituksen toimet toteutetaan. Tutustu asiaan ÀlÀkkÀ höpötÀ tuota paskaa. Jos virnistÀ saksiriikka viimein isojen ponnistelujen jÀlkeen ymmÀrsi saman minkÀ esikoululainen niin sinÀ et sitten vielÀkÀÀn. Vuotuiset kustannukset oli kasvanee jonkun 3-4 miljoonaa ja heti alkuun olisi tullut 4 miljoonan kertarysÀys lisÀnÀ.
"Silloinen hallitus SS viisikkoineen ei osannut tehdÀ mitÀÀn asian saamiseksi kuntoon"
Siis minkÀ asian? TÀstÀ hallitus pÀÀtti viime kevÀÀnÀ. Toki alustavasti surullisenkuuluisa SipilÀn hallitus.
"Hallitus ei vaikeuta kenenkÀÀn elÀmÀÀ, kyllÀ työllÀ saa ansaita juuri niin paljon millÀ panoksensa onnistuu työnantajille myymÀÀn!"
Ja miten liittyi tÀhÀn? Vai alkoiko taas ne sinun kuuluisat mafiat surraamaan pÀÀssÀsi. PitÀisiköhÀn sinun hakea apua tuohon?
Rahapula puolestaan on seurausta hyvÀtuloisten veronkierrosta, vakuutuskuorista, hallintarekistereistÀ veroparatiiseista.
ExtyökkÀrillÀ ei ole mitÀÀn millÀ ajatella, kusi vain hölskÀÀ kallossa.
Ilmoita
đžđžđžđžđžđžđžđžđžđžđžđžđžđž
Suomessa in ollut oikeisto hallitukset n. 2o vuotta vallassa ennen marinin tasapuolista loistavaa hallitusta 20, vuotta oikeiston riisto ja sekoilua enne marina jonka vika muka kaikki nykytilanne on vaikka peri oikeiston kaatopaikan
. JÀÀtteenmÀki 2003 - 2003 69 Keskusta
. Vanhanen 2003 - 2007 1396 Keskusta Enemmistö x
. Vanhanen II 2007 - .2010 1161 Keskusta Enemmistö x
Kiviniemi 2010 - 2011 366 Keskusta Enemmistö x
. Katainen 2011 - .2014 1099 Kokoomus Enemmistön
Stubb 2014 - 2015 340 Kokoomus Enemmistö x
. SipilÀ 2015 - 2019 1470 Keskusta Enemmistö x
. Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019 188 SDP Enemmistö s
Marin 2019 - 2023 1289 SDP Enemmistö
Miksi oikiesto ei laittaneet asioita ja sopeutusta kuntoon vaan lisÀsivÀt työttömyyttÀ
Kun aikaa on ollut 20 vuotta ja syytetÀÀn yhtÀ koronaj aikan otetua velkaa joka otetiin yrittÀjille kun ne ei meneet töihin esim siivoomaan pÀÀsee aina
Kuka eniten kiertÀÀ veroja? No ay mafiahan on siihen syyllinen!
Jos muita tiedÀt niin kerro viranomaisille! Minua et voi syyttÀÀ, viime vuonnakin maksoin liikaa ja palauttivat sitÀ pari tonnia!
Et siis kyennyt asiaan mitÀÀn sanomaan vaan pyrit hÀtÀvalheella karkuun!
No kai sinun tyhmyys tuli kaikille selvÀksi tuon yllÀ olevan yöpÀivystys asian kohdalla.
Miksi jankkaat kun et tiedÀ ja ymmÀrrÀ mistÀÀn mitÀÀn?
Kun kirjoitin:
"Tapahtuma vain osoittaa sen, ettÀ hallitus on muuttanut kantaansa Kouvolan suhteen. Onhan hallitus nykyÀÀn ihmisistÀ koottu eikÀ sosialistinen niin se osaa harkita asioita!
Koska olet nÀhnyt vasurien noin tekevÀn? Esim. ay mafia ei olle koskaan vÀÀriÀ pÀÀtöksiÀÀn korjaillut vaan nauttii suuresta työttömien mÀÀrÀstÀ, koska niiden, saadessaan vasemmiston apurahaa, oletetaan pitÀvÀt vasurikannatusta voimissaan. Onhan se nÀhty miten vasuri kannatus on hiipunut, -60 luvulla sen oltua jopa yli 50% niin tÀnÀÀn tuskin 25:ttÀ.
Ei sitten Lyylin ajatuskulku oikein toimi! "
Niin sinÀ Lyyli vastasit:
"ExtyökkÀrillÀ ei ole mitÀÀn millÀ ajatella, kusi vain hölskÀÀ kallossa."
Johon sitten vastasin:
"Et siis kyennyt asiaan mitÀÀn sanomaan vaan pyrit hÀtÀvalheella karkuun! "
EipÀ noihin sinun aikaansaannoksiisi Lyyli paljon muuta voi sanoa! NÀyttÀÀ varsinkin to vasemmiston kannatuksen kasvu lehmÀn hÀnnÀn tyyliin ottavan vasureita pattiin!
Ihan PetteristÀ
Onko kiva nolata itseÀÀn entistÀ enemmÀn.
SinÀ se itseÀsi nolaat, et kykene keskustelemaan tippaakaan!
Itse olit muuten sitÀ mieltÀ ettÀ kustannuksista pitÀÀ sÀÀstÀ ja siksi Kouvolassa yöpÀivystys lopetetaan. Tuolla ylempÀnÀ luettavissa, ja kun tuon kirjoitit niin oli jo ollut pari pÀivÀÀ tiedossa miten asia on. Mutta ethÀn sinÀ mitÀÀn myönnÀ kun pidÀt itseÀsi EK ja Kokoomus mafian edustajana.
Sote sohlausta on niin 25/7 jottei siihen viitsi joka pÀivÀÀ hukata. Olen vain itseni edustaja eikÀ teistÀ LyyleistÀ ole koskaan vielÀ kyennyt esittÀmÀÀn mitÀ mafian temppuja EK tai Kokoomus olisivat koskaan tehneet. Ei ole ollut kiristystÀ, eikÀ uhkailuja joten tuo noiden kahden yhdistÀminen mafiaan on pölöpÀÀn hommaa, jonkun jolla polla ei pelaa!
Rahaa löytyy ElinkeinoelÀmÀn Keskusliiton jÀseniltÀ, leikataan sieltÀ!
Luopuisit siis demokratiasta ja siirtyisit kommunismin? En kannata suunnitelmaasi!!
Voitko avata lisÀÀ mitÀ tuolla tarkoitit?
ItsehÀn sitÀ ehdotit: "Rahaa löytyy ElinkeinoelÀmÀn Keskusliiton jÀseniltÀ, leikataan sieltÀ!"! Demokratiassa ei noin voi menetellÀ vÀhemmistön mielen mukaan!
"Sote sohlausta on niin 25/7 jottei siihen viitsi joka pÀivÀÀ hukata"
Mutta kuitenkin kaikki pÀivÀsi siihen hukkaat ettet edes ehdi lukea pÀivÀn eniten uutisoituja aiheita. Vai etkö ymmÀrrÀ niitÀ?
" jonkun jolla polla ei pelaa!"
Osaatko arvata kuka on tuossa maineessa nÀillÀ palstoilla?
Kyse olisi nimenomaan demokraattisesta toimesta valtiontalouden pelastamiseksi.
Tarvitaan vain tehokasta markkinointia kansalle ja demokraattinen pÀÀtös asiasta.
Kommunismista ei kannata puhua samassa lauseessa, koska sillÀ nimellÀ on niin raskas historian painolasti. On puhuttava demokratiasta ja sen pelastamisesta hyödyntÀmÀllÀ nyt EK:n jÀsenten varallisuutta, siellÀ on mistÀ ottaa!
Yhden ihmisryhmÀn riistÀminen on lÀhempÀnÀ kommunismia kuin demokratiaa!
Ei kyse ole yhden ihmisryhmÀn riistÀmisestÀ vaan valtiontaloudeasta ja sen pelastamisesta demokraattisella tavalla.
Kannattaa muistaa ettÀ Kokoomuksen merkittÀvin ÀÀnestÀjÀkunta koostuu työtÀ tekevÀstÀ keskiluokasta, eli ihmisistÀ jotka osaavat arvostaa turvallista ja kaikkien voinnista huolehtivaa yhteiskuntaa. Kokoomuksen on pitkÀn linjan valtionhoitajapuolueena otettava huomioon oman ÀÀnestÀjÀkuntansa etu, koska siinÀ on myös kysymys meidÀn edustamme. Nyt me olemme leikanneet melkein kaikkialta muualta, mutta emme EK:n jÀseniltÀ ja sellainen ei nÀissÀ taloudellisissa oloissa ole kovin demokraattista toimintaa. Olemme vaarassa menettÀÀ positiomme pidemmÀllÀ aikajÀnteellÀ jos jatkamme tÀllÀ tiellÀ.
BrÀndÀÀmisen me osaamme, nyt on vain kÀytÀvÀ työhön ja myytÀvÀ ÀÀnestÀjÀkunnalle tÀmÀ asia, sen jÀlkeen ei kannatuksen nousua voi enÀÀ mikÀÀn estÀÀ.
Nyt homma sujuu demokraattisesti, ei toivomasi tapa edusta demokratiaa!
NythÀn ollee leikattu valtion menoista, ei kenenkÀÀn tuloista muutoin kuin verotuksella. Saat vapaasti ansaita niin paljon kuin pystyt neuvottelemaan työnantajasi kanssa! itÀÀ myös huomioida se, ettÀ pitÀÀ olla myytÀvÀÀ jos aikoo hintaansa nostaa!
Perussuomalaisten ryhmÀnjohtaja MÀkelÀ arvosteli EK:n jÀsenyritysten johtoa taitamattomasta johtamisesta ja se on juuri syy siihen ettei sitÀ myytÀvÀÀ ja toimeentuloa ole, eikÀ tule niillÀ emmeillÀ olemaan jatkossakaan.
Parhaimmillaankin vain keskinkertaisuuksien suomalainen yritysjohto on aina elÀnyt kuin siat vatukossa ja kun ongelmia on tullut, ovat he olleet kÀsi ojossa valtionjohdon suuntaan vaatimassa pelastusta hinnalla millÀ hyvÀnsÀ. Jos tutustutte EK:n jÀsenyritysten saamiin valtiontukiin, ymmÀrtÀnette nopeasti mistÀ sitÀ leikkausvaraa ensikÀdessÀ löytyy.
Petteri Orpoa lainaten, meidÀn on kyettÀvÀ tekemÀÀn myös kipeitÀ ja vaikeita pÀÀtöksiÀ ja elÀmÀÀn niiden kanssa ja tÀmÀ on nyt sellainen toimi. Kaikkien on osallistuttava talkoisiin!
Syytteet pitÀÀ myös todistaa oikeiksi, muutoin ei voi rangaista, joten alapas kirjoitella todisteita noihin kommenttisi syytteisiin!
Jos todella on noin huonoja johtajia niin miksi et fiksumpana mene ja korvaa niitÀ?
NythÀn me kaikki osallistummekin!
KOKOMUS IHMEPARANTAA SAIRAALOITA SULKIEN JA TERVEYSASEMIA LOPETTAEN.
Olet hauska tai oikeasti aivan tollo.
"Sote sohlausta on niin 25/7 jottei siihen viitsi joka pÀivÀÀ hukata"
Mutta kuitenkin kaikki pÀivÀsi siihen hukkaat ettet edes ehdi lukea pÀivÀn eniten uutisoituja aiheita. Vai etkö ymmÀrrÀ niitÀ?
" jonkun jolla polla ei pelaa!"
Osaatko arvata kuka on tuossa maineessa nÀillÀ palstoilla?
Haet vertaistasi ymmÀrryksen puutteen osalta.
Jos ymmÀrrÀt vastaamasi kommenttini, niin tiedÀt jo vastauksen!
Son Lyyli kuten sinÀ!
Petteri siirtÀÀ työntekijÀtkin yksityiselle sektorille pakottamall hyvinvointialueet irtisanomisiin leikkauksillaan.
Laitapa guuggeliin kysely "suljetut" sairaalat ja hÀmmÀsty, kuinka monta niitÀ onkaan suljettu jo ENNEN OrpoPurran hallitustakin!!!
đ©đŒđȘšđȘšđȘšđ„·đŒđ©đŠčđ§âïžđ€¶đ±đ©đŒđ€¶đ€ĄđȘšđ€¶đ€¶đŒđ±đ„·
Hei miten luuleette ettÀ myynti kehittyy
Nyt kun kokoomus hallitus on leikannut kansan ostovoimaa rajusti.
Monelta on viety lapsi korotukset , vuokratuet ja Ansiosidonmaiset KORVAUKSET JOISTA olaan maksettu verot ja maksut itse.
Sitten alv nosto kuritaa ostovoimaa noin 40 -100 e kuukaudessa lisÀ.À per kansalinen
Moni joutunut työttömÀksi esim raksalla ja pankeissa ja kaupoissa kun ei asiakkaita
Miljoonia rahaa puuttuu kansan lompakosta joka enne on siirtynyt kampajien ja muiden. Palvelualan harjoittajien taskuun.
NythÀn tÀtÀ tahaa ei ole lompakossa. Vetot menee veroihin ja rikaiden yritysten sosiaali tukeen.
Olisi kiva kuulla miten on laskutus mennyt
itse veikaan. Kautta ikain huonointa joulumyyntiÀ.
Toivottavasti olen taas vÀÀrÀssÀ
ItellÀ vaan ei ole nyt oikeen enÀÀ ostohousut jalassa
Moni muukin jÀttÀÀ huvilat vÀliin ja juo lidlessÀ kaljaa kotonaan
"Nyt kun kokoomus hallitus on leikannut kansan ostovoimaa rajusti..."
Lukaisepa, vaikka ihan vain mielenkiinnosta, kuinka monta 10x enemmÀn LEIKKASIKAAN Marinin hallitus, kun ostovoima ROMAHTI 2009 tasolle!!!!!! Nyt sentÀÀn inflaatio on meillÀ EU:n alhaisimpien joukossa (Marinin kaudella se oli korkein!!!) ja korot ovat laskusuunnassa ekaa kertaa sitten 2019!!!!!
MitÀ Marin leikkasi, hÀh? MenehÀn lÀÀkÀriin ja nopeasti
âđŹâđ±âđ€Ąâđ„·đ§đșâđŒđŒđŒđŒđŒđȘšđȘšđȘšđȘšđȘšđȘš
Yritys tarvitsee yhteiskunnan sosiaalitukea kyetÀkseen toimimaan, kasvamaan ja kukoistamaan.
Parempi vÀki tarvitsee enemmÀn rahaa ja alempia veroja, ettÀ jaksavat toimia entistÀ tuottavammin ja toivon mukaan myös sijoitella rahojaan systeemiÀ hyödyttÀvÀllÀ tavalla.
MitÀ tarvitsee työtön? VÀhemmÀn sosiaalitukia ja vÀhemmÀn työttömyyskorvauksia. EntÀs duunari? VÀhemmÀn vaikutusmahdollisuuksia ja pienempÀÀ palkkaa.
Taviksia motivoidaan siis eri keinoin kuin varakkaita tai yrityksiÀ. Laitaoikeistohallitus on jopa sitÀ mieltÀ, ettÀ nÀlkÀ ja asunnottomuus hyödyttÀvÀt ja kannustavat ihmistÀ, jolla menee huonosti. TÀllaiset asiat kannattaa muistaa aina ÀÀnestyspÀÀtöstÀ tehdessÀ.
ĂĂ€nestĂ€ SDP
MenkÀÀ töihin
Menin töihin
Kadulle
đ©đ€Ąđ©đ€Ąâïžâïžâïžâïžâïž
Seksityöntekijöiden mÀÀrÀ on kasvanut heikentyneen taloudellisen tilanteen vuoksi.
NÀin arvioi alan sosiaali- ja terveysjÀrjestö Pro-tukipiste. Sen mukaan yhÀ useammin alalle tulevan motivaationa toimii raha. Pro-tukipisteestÀ kerrotaan, ettÀ monet uudet alalle tulijat ovat nuoria aikuisia, jotka harkitsevat seksityötÀ toimeentulon parantamiseksi.
â MeidĂ€n palveluihimme tulee koko ajan uusia ihmisiĂ€, uusien ja alalle palaavien mÀÀrĂ€ on lisÀÀntynyt, sanoo Pro-tukipisteen palvelujohtaja Minna Huovinen.
Pro-tukipiste tarjoaa seksityötÀ tekeville matalan kynnyksen palveluita,
TerveitÀ etsitÀÀn taivasten valtakuntaan, tÀysin terveitÀ.
heHEEEEEEEEEEEEE
sairaat voi tiputtaa kylmÀlle betonilattialle :D
Pakko ne on sulkea, muutenhan niitÀ pitÀisi lÀmmittÀÀ ja se tulee kalliiksi.
EnemmÀn sÀÀstöÀ tulee, kun ei suljeta, mutta annetaan työvoimalle lopputili ja kÀÀnnetÀÀn lÀmmitys pois pÀÀltÀ. KyllÀ talvi hoitaa sairaat!
Niinstön malli?
Jos ei kysyntaa, niin ovet sÀppiin .
TUEMME HAUTAUSTOIMISTOJA