Miten kasyte

Anonyymi-ap

tulisi tehdä.
Kaste. Ap.t. 10:47 "Ei kaiketi kukaan voi kieltää kastamasta vedellä näitä, jotka ovat saaneet Pyhän Hengen niinkuin mekin
Ap.t. 15:8 Ja Jumala, sydänten tuntija, todisti heidän puolestansa, antaen heille Pyhän Hengen samoinkuin meillekin,
Ap.t. 15:9 eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä hän puhdisti heidän sydämensä uskolla.
Apostolien teot 19:1 Kun Apollos oli Korintossa, tuli Paavali, kuljettuaan läpi ylämaakuntien, Efesoon ja tapasi siellä muutamia opetuslapsia.
19:2 Ja hän sanoi heille: "Saitteko Pyhän Hengen silloin, kun te tulitte uskoon?" Niin he sanoivat hänelle: "Emme ole edes kuulleet, että Pyhää Henkeä on olemassakaan."
19:3 Ja hän sanoi: "Millä kasteella te sitten olette kastetut?" He vastasivat: "Johanneksen kasteella."
19:4 Niin Paavali sanoi: "Johannes kastoi parannuksen kasteella, kehoittaen kansaa uskomaan häneen, joka oli tuleva hänen jälkeensä, se on, Jeesukseen."
19:5 Sen kuultuaan he ottivat kasteen Herran Jeesuksen nimeen.
19:6 Ja kun Paavali pani kätensä heidän päälleen, tuli heidän päällensä Pyhä Henki, ja he puhuivat kielillä ja ennustivat.
19:7 Heitä oli kaikkiaan noin kaksitoista miestä.
On monia tapoja kastaa ja myös vapaissa suunnissa on erilaisia kastetapoja ja yleisimmät tavat kastaa.
Kaste Pyhän Hengen nimeen.
Kaste Jeesuksen nimeen.
Kaste Jeesukseen Kristukseen.
Mielentäni oikea tapa on Kastan sinut Jeesukseen Kristukseen, silloin kaikk nuo nimet tuliis samalla käytetyiksi.

3

245

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jospa taivaassa on joko hyvät tulkit tai sitten huonokuuloisia, että kaikki sanamuodot menee läpi.

    • Anonyymi

      On monia tapoja kastaa ja myös vapaissa suunnissa on erilaisia kastetapoja ja yleisimmät tavat kastaa.
      Kaste Pyhän Hengen nimeen.
      Kaste Jeesuksen nimeen.
      Kaste Jeesukseen Kristukseen.
      Tietysti piti olla Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

    • Anonyymi

      Rakas seurakuntalainen,

      Kun puhutaan kasteesta, niin mikäpä olisikaan parempi tapa kuin ottaa mallia muinaisen Egyptin pakanauskonnosta! Siis kyllähän upotuskaste on ainoa oikea tapa, eihän sitä voi millään muulla tavalla suorittaa kuin niin kuin egyptiläiset tekivät vuosituhansia sitten omissa rituaaleissaan. Miksi tyytyä johonkin vaatimattomaan veden pirskotteluun, kun voit kokea täyden muinaisen seremonian loiston?

      Muinaisessa Egyptissä uskottiin, että vesi ei ollut pelkästään puhdistava elementti, vaan portti hengelliseen uudestisyntymiseen. Ja koska Raamattua on mukava sekoitella pakanaperinteisiin, miksi ei siis suoraan lainata heidän rituaalejaan? Egyptiläisten Hathor-jumalatar, joka yhdistettiin taivaan ja syntymän voimiin, oli usein läsnä näissä kastetoimituksissa, joissa upotus veteen symboloi paluuta äitiyden kohtuun – vertauskuvaa täydellisestä uudelleensyntymästä.

      Vesi itsessään edusti Egyptissä kaaosta ja luomista – ihan kuin Raamatun alussa, jossa Jumala "liikkui vetten päällä". Kummasti nämä myytit näyttävät menevän ristiin, vai mitä? Kun ihminen upotettiin täysin veteen, hänen sielunsa puhdistettiin ja valmisteltiin kohtaamaan elämän ja kuoleman syklit. Samalla tavalla nykyajan upotuskasteessa, vedellä kuorruttaminen ja sitten ylös nostaminen symboloi vanhan minän kuolemaa ja uuden minän syntymää. Aivan loogista, eikö?

      Ja se hienous tässä kaikessa on, että kaste ei tietenkään ole pelkästään kristillinen keksintö – ei suinkaan! Muinaiset egyptiläiset ja monet muut sivilisaatiot käyttivät veteen upottamista pyhien rituaaliensa osana. Joten kun tänä päivänä jotkut kirkot pitävät tiukasti kiinni siitä, että kastamisen on tapahduttava *upottamalla kokonaan*, he vain jatkavat tätä hienoa perinnettä, joka on suoraan johdettu kaukaa historian hämäristä.

      Niinpä – jos todella haluat kunnioittaa alkuperää ja oikeaa kastetapaa, kannattaa ehkä palata suoraan sinne muinaisen Egyptin temppeleihin. Veden pyhä voima, uudelleensyntymä ja tietysti hiukan pakanahenkeä – kaikki samassa paketissa.

      Siunauksin (ja Egyptin mysteereitä ylistäen),
      Pastori Enkeli Mäntä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      183
      1789
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      923
    3. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      113
      831
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      209
      684
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      646
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      56
      621
    8. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      21
      614
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      51
      572
    10. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      568
    Aihe