Stressitaso ei laske

Anonyymi-ap

ja ahdistus jatkuu niin kauan kuin näkee ihan vähänkin sellaista mikä voisi liittyä projektiin! Joten myös fyysinen terveys on vahingoittunut rankkojen vuosien takia. Siksi ei tule moneen vuoteen olemaan minkäänlaista jaksamista ruveta tutustumaan uuteen kaveriin! Nytkin vasen käsivarsi oireilee ahdistuksen takia. Onko vielä tänäänkin sitä samaa ulkona liikkuessa, mitä on ollut jo aivan liian kauan!! Psyyke on kovilla joka päivä, jos ei ole elämisen rauhaa missään.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä se projekti on? Mun magnesium-purkissa lukee "sydämelle, lihaksille, hermostolle". Helpoin keino helpottaa omaa ahdinkoaan on nauttia riittävästi ravintoaineita. Saantisuositus = 100 %. Sanoisin että kun saantisuositus alkaa olemaan 500 % - 700 % niin se on kuitenkin liikaa. Selvitin mitä tapahtuu kun pureskelee nieltävät tabletit. Siitä seuraa haittoja. Juuri niin teinkin tässä taannoin. Nyt nautin ne siten kuin pitääkin. Vatsani toimii paljon maltillisemmin nyt. Meditaatio voisi auttaa.

      Mä tiedän miltä krooninen stressi tuntuu. Se tuntuu siltä kuin aivot olisivat ylivirittyneessä tilassa. Kuvailisin sitä jonkinlaiseksi psyykkeen tason tulehdukseksi. Toimintakykyni oli alentunut silloin. Minulla oli käsillä lopputyöni mikä tuntui siltä kuin olisin juuttunut juoksuhiekkaan. Hoidin sen homman kuitenkin riittävän hyvin eli siten että tulipahan tehtyä. Sitten helpotti.

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne, on tärkeää purkaa mielessä olevia huolia. Omasta jaksamisesta huolehtiminen on tärkeää.

      On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän eri tilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omista ajatuksista joko ammattilaisen tai vertaisten kanssa.

      Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi maanantaista keskiviikkon klo 15-19 ja torstaina klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Lämpimin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2550
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      59
      2492
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1732
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      21
      1512
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1450
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1400
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1312
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1183
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1127
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1056
    Aihe