Vanhukset hoivakodissa

Haluan sanoa tästä asiasta ,miksi hoitajia vähennettiin hoivakodeissa? Ja sinne tulee nyt tosi huonokuntoisia asukkaita. Ei riitä aika niin kuin ennen tehdä hyvää työtä!!! Hallitus mitä te ajattelette asiasta?
2197
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

SUOMEEN on tullut nuoria miehiä pakoon ettei tarvitse sotia maansa puolesta. Täällä myös kokonaisia perheitä tänne pakoon työelämää ja velvollisuuksia. Miksi ei tulisi jos niin pääsee helpoiten? Makoilemalla kela ja sossutädit huolehtivat helposta elämästä. ei tarvitse hikoilla töitä tehden. on mukavaa... saa kelliä sängyssä ja kaikki hoituu. Ei mitään velvollisuuksia, ei opettele suomen kieltä ja monella alalla ei pysty jos ei suomen kieli hallussa, lainsäädännön ja kirjaamisten takia esim hoitajat . kyllä mietityttää iltavuoro sairaalassa jossa ulkolainen kielitaidoton hoitaja, kuurolla, sokealla, dementoituneella vanhuksella.
KAIKKI MAKSETAAN VAILLA HUOLIA JA TRVEYDENHOITO PELAA AINA PAREMMIN KUIN TAVIS SUOMALAISELLA.
Miljoonat otetaan suomalaisilta ja jätetään suomalaiset paitsi. Kiristetään veroja ja perusterveydenhoidon maksuja, lääkäriin ei pääse, soittoihin ei vastasoittoa tule. Ikäihmisien huolehtiminen jäänyt ja yksinäiset vanhukset vailla hoivaa.
meillä ei varaa HOITAA kun matut vie kaikki rahat. matujen tukirahoja nostettiin kun suomalaisilta poistetaan etuja ja lisää pitäävielä ottaa. maassa ulkomaalaisia opiskelijoita 40 tuhatta täydellä ylläpidolla, ei mitään työvelvollisuutta saatuaan todistuksenm voi jatkaa loisimistaan suomessa edelleen täydellä edulla.
kuntien alkessa 2025 vuoden alusta hoitamaan työllisyyttä niin kaikki jotka 101 päivää työllistymättä HEISTÄ ON MAKSETTAVA SAKKOJA 450 € PER PÄÄ VALTIOLLE. onkohan tasaarvoista kuinka matut ja mustalaiset velvoitetaan tekemään töitä. ukrainalaisia suomessa kolme vuotta saanut loisia ja mustalaisia vaills työpakkoa koko vuosisadan kun eivätole kotoutuneet suomeen.
kuntien rahatilanteet tulevat huonontumaan entisestään.

Äänestä

julkinen menoerä on lisääntynyt huumeiden käytön vuoksi ja niiden hoidot, ei vanhuksilta eikä edes työikäisiltä oteta edes verikoketa muuten kun leikkauksiin mennesssä, mutta näiltä huumehörhöiltä otetaan laajat verenkuvat ja niiden ottaminen maksavat satasia yhdeltä kerralta, olen laskuja nähnyt,
Näiltä elämänsä ja vielä läheistensä elämän pilaajat jotka itse vapaaehtoisesti vetävät huumeita ja yhteiskunta maksaa näiden hoidot
Mutta vanhuksien hoitoon ei ole varaa jotka tehneet elämänsä töitä ja maksaneet veronsa ja eläneet nuhteettomasti mutta nämä' hörhöt saavat apuja monista pisteistä avoimet ovet auki ja apuja saa.
mutta ikäihminen jos vaivoissa ja soittaa päivystykseen niin sieltä sanotaan että älä tänne tuu , täällä täyttä, soita ambulanssi ja mene sairaalaan. sitten kun soittaa hätänueroon , sieltä soittta ambulanssiväki oletko varma että tarvit auton ja kyytin. tämä tapahtui ,muutama päivä sitteen ja kyseinen vaivainen todettiin heti tarvitsevan leikkauksen , eli erittäin paha tilanne, ja nyt tarkkailussa tarviiko ehkä leikata uudellaan.
Tässä tämä nykyajan tärkeysjärjestys, nykyajan hyvinvointivaltiossa.
juuri tuli ilmi tämäuutisissa tämä nykyajan kullannuppujen elämän tyyli, velttoilua, ei mitään velvollisuuksia , vain kaikenlainen pahan tekeminen , rikkominen, rötöstely, öiset hurjistelut , onetttomuuksia ja ruumiita ja mömmöä naamaan. Ei mitään omaatuntoa vääryyksien tekemisistä, ja kalliiksi tulleista järjettömistä tekosista, ei toisista välittämistä ja vastuuntuntoa. PUHUTAAN ETTÄ SE ON SAIRAS JOKA OTTAA HUUMEITA MUTTA MINÄ PIDÄN SITÄ SELKÄRANGATTOMUUTENA JA vastuun välttämisenä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Haluan sanoa tästä asiasta ,miksi hoitajia vähennettiin hoivakodeissa? Ja sinne tulee nyt tosi huonokuntoisia asukkaita. Ei riitä aika niin kuin ennen tehdä hyvää työtä!!! Hallitus mitä te ajattelette asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu