Miksi ei vietetä ateistiksi valmistumisen tai vahvistamisen juhlaa Prometeusleirin päätteeksi? Sitä ennen olisi luonnontieteiden koe, joka pitää läpäistä pätevöityäkseen ateistiksi.
Mikä olisi sopiva rituaali? Känni?
Ateistiksi valmistumisen juhla
7
135
Vastaukset
- Anonyymi
en tiedä tarkkaa ajankohtaa , koska tulin ateistiksi , siitä että voi olla joku jossain 🤔
ilmeisesti se ei tule kuten uskovaisten uskoon tulo ? - Anonyymi
Ei kai ateistiksi valmistuta, kun ei opiskellakaan. Ateistiksi tullaan, kun usko loppuu.
Ei kai Jumalaan uskoviksi kristityiksikään tulla rippileirillä? Vai aletaanko Jumalaan uskoa muka vasta rippileirillä? Eikö se "kristittyys" ole pääsyvaatimus?- Anonyymi
"Ei kai ateistiksi valmistuta, kun ei opiskellakaan. Ateistiksi tullaan, kun usko loppuu."
Ei vain päin vastoin: uskovaiseksi tullaan kuin ateistisuus loppuu. Kukaan ei ole syntyessään teisti vaan kaikki ovat ateisteja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Ei kai ateistiksi valmistuta, kun ei opiskellakaan. Ateistiksi tullaan, kun usko loppuu."
Ei vain päin vastoin: uskovaiseksi tullaan kuin ateistisuus loppuu. Kukaan ei ole syntyessään teisti vaan kaikki ovat ateisteja.Aloituksessa oli puhe ateistiksi tulemisesta ja "valmistumisesta".
Kun minä olin lapsi, ei ateisteja ollut (niin kuin ei ollut homojakaan). Tai kukaan ei ainakaan julkisesti paljastanut olevansa ateisti. (Paitsi ehkä kommunistit.) Kaikki uskoivat Jumalaan tai ainakin esittivät uskovansa. Jos esim. kansakoulunopettaja paljasti olevansa ateisti, hän saattoi menettää työpaikkansa.
Vasta joskus 70-luvulla ateismista alkoi tulla niin "julkista", että siitä saattoi julkisesti puhua. (Homoudesta vasta 90-luvulla.)
- Anonyymi
Kiljua kattimatti pönikästä?
Uskovaiset on antaneet lapsille viemärinaukaisuainetta niin olisi vähän vastaava traditio.
Kilju ei olisi niin tujua, että lapset joutuisi (heti) sairaalaan. Se olisi myös armollisempi vaihtoehto. Heidn juhlansa tulee viimeisellä tuomiolla, hyljäneet ja hveksivat olevan armon.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18622066/uskonnollinen-fanatismi-on-kaikkein-vaarallisin-ilmio
”Absoluuttisen totuuden kantaja” ja ‘kadotettujen pelastaja’...
Se, että tämä ”totuus” on sellainen vain fanaatikoille, ei yleensä nolota heitä, koska he tuntevat itsensä ”absoluuttisen totuuden” kantajiksi, joiden velvollisuus on tuoda se kaikille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984822Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691309En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5531198- 531135