Vain 58 milliä. Olisi pitänyt leikata paljon enemmän, samoin tunkeutujien ylimitoitetuista palveluista. Ne voisi leikata kokonaan pois. Mikään raha ei nykyisille tunkeutujille riitä, hukkaan heitettyä rahaa.
Kotoutumisesta leikataan
Anonyymi-ap
4121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kotouttaa pitää nopeasti ja hyvin. Silloin maahanmuuttajat työllistyvät nopeammin. Nyt jo maahanmuuttajien työllisyys on parempi kuin perussuomalaisilla. Perussuomalaisten äänestäjistä 30% oli työttömiä.
Miten paljon Chilen venepakolaisia kotoutettiin. Ei juuri mitenkään, ei ihminen jolla on aitoa halua kotoutua tarvitse mitään erityistä. Se onvain hyvää bisnestä liian monille. Joutavaa puuhastelua mistä ei ole juuri hyötyä. somaleita on yritetty kotouttaa ja yli 30v, erästä vähemmistö kansallisuutta on yritetty kotouttaa 500v ihan turhaan. somalit keskittyvät lähinnä yksinhuoltajuudella keinotteluun ja lomailemaan turvattomassa kotimaassaan. irakilaiset sotilaskarkurit istuvat pakon sanelimana ns kotoutuskursseilla ja hakevat innolla turvapaikkaa, härskeimmät kohta 10v. Lopun ajan ajelevat ökypemareillaan ja viettävät laatuaikaa kaiken ollessa ilmaista. Suomi on todella oikeudenmukainen maa, edes murha tai lapsenraiskaus ei aiheuta karkotusta. Katuryöstäjistä ei viitsi edes sanoa mitään, niiden elukoiden kohdalla kotoutus ei ole oikein onnistunut. Kaikki ongelmathan ovat kuitenkin meidän syytämme.
Kotouttaminen pitää suorittaa loisijan lähtömaahan ja hotellimajoituksesta lasku perään tai pakkotyötä vaikka tiskaajana jos rahaa ei ole. Näin monessa maassa toimitaan.
Nälkä ja köyhyys on paras tapa kotouttaa.