Nyt näyttää mediassa nousevan tavoitteeksi asettaa nuoret ja vanhukset vastakkain. Oikein lietsomalla lietsotaan sitä, miten muka eläkeläisillä on asiat nyt hyvin, on säästöjä ja hyvät eläkkeet. Sitten toisaalta kerrotaan miten huonosti on nuorten kaikki asiat, ei ole säästöjä, eläkekertymä on väärä, ei ole työtä, on jaksamattomuutta yms.
Lietsotaan molemminpuolista kateellisuutta ja eripuraa. Niinkuin suomalaisessa mediassa ja politiikassa on nykyisin tapana. Ketä tämäkään hyödyttää ? Tässä maassa on jo ihan tarpeeksi erimielisyyksiä ja jakautumista. Yhtään lisää vastakkainasettelua ei tarvita.
Nuoret vastaan vanhat
12
334
Vastaukset
- Anonyymi
Jos nuoret päättävät kurjistaa vanhojen siis eläkeläisten tilannetta päätöksillä, niin voivat unohtaa perinnöt. Eläkeläisten säästöt menevät silloin vain ja ainoastaan heidän omiin tarpeisiinsa .
- Anonyymi
Kateutta on ilmassa Suomessa todella paljon. Kateudesta taitaa muodostua uusi kansantauti. Huono homma. Siihen kun ei lääkettä ole olemassa.
- Anonyymi
ORPON HALLITUS ON IHAN PASKA. KAIKKI VOI HUONOSTI VAUVASTA VAARIIN. AINUT ASIA MISSÄ TÄMÄ HALLITUS ON ONNISTUNUT ON KANSALAISIEN KIUSAAMINEN.
- Anonyymi
kalliiksi on tullut EU aika suomelle , paljon vaatimuksia esin vihreä ajatusmaailma ja muut maat suoltaa paskaa mereen suoraan raakana putkista ja laivoista ilman mitään velvoitteira,samoin tehtaat sellaiset pöhötykset savupiipuista että ihmisten todella vaarallista HENGITTÄÄ ILMAN MASKEJA.
Kaikenlaisia määräyksiä ja nootteja ja suomi maksaa itsensä kipeäksi pelastaessaan maailman
samoin olemme lainanneet eu määrätessä espanjalle ja muille maille miljadreja joita emme koskaan tulee samaan takaisin ja ne maat porskuttaa komjasti , suomen talouden tila ihan suossa ja alamäki jatkuu konkurssien , työttömyyden lisääntyessä, irtisanotttuja valtavat määrät.onnneksi suomen hallitus hoitaa johtajille esim hussin sairaalan johtajille kovat bonukset samaan aikaan kun henkilökuntaa irtisanotaan ja ministereille suuremmat palkat ja lisäksi kokousrahat päälle jotka vastaavat siivojien kuukausipalkkaa. nato tulee viemään ihan hirveöästi rahaa kun täytyy tehdä lokoisat olot ja olla vieraanvaraisia naton päällystölle.
matuille maksetaan samoin enemmänkuin siivojille että täällä heillä lokoisat olot, on sitten työttöminä taikka opiskelijoita ei huolta kyllä suomi hoitaa heille kaiken hyvän suomalaisten taviksien tietty pitää maksaa veroja lisää ja velkaa ottaa taas miljardeja lisää että tämä kaikki herrojen hyvinvointi on mahdollista , rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy, vanhukset ja vammaiset jätetään hoitamatta ja heidän omaishoitajat voidaan jättää ilman hoitokorvauksia ihan silmää rapäyttämättä .
- Anonyymi
Tätä en ymmärrä kun nykyisten eläkeläisten eläkkeitä pitäisi pienentää jotta tulevat eläkeläiset saisivat eläkkeensä. Hyvä ihme tehkää niitä lapsia jotka sitten teidän eläkkeenne maksaa. Niinkuin nykyisetkin eläkeläiset ovat tehneet.
- Anonyymi
Kateudesta uusi kansantauti?
Kateushan on suomalaisten peruspiirre. On jopa olemassa ihan suomalaisille omalaatuinen kateus; jos minä en saa, pitä muiltakin ottaa pois.
Ja kun tätä palstaa seuraa, niin eihän kukaan ole niin kateellinen kuin suomalainen vanhus. Se nyt kadehtii kaikkea maan ja taivaan välillä. Jopa sodan uhreja.- Anonyymi
Kateus on ollut iät ja ajat kansantauti numero yksi eivätkä iäkkäät ole tippaakaan kateellisempia kuin nuoremmatkaan. Ehkä jopa vähemmän, koska elämänkokemus ja -näkemys vaikuttavat aiheeseen ainakin vähän. Joillakin. Joskus. Kenties.
- Anonyymi
Aivan turhaa ja teennäistä vastakkainasettelua. Eikö mitään kehittävämpää aihetta olisi ilmassa esille tuotavaksi.
- Anonyymi
Niinpä. Ainahan on syytetty nuorisoa tai vanhuksia joistakin asioista, mutt nykyhallitus kyllä syyllistää vanhuksia soten kalleudesta, työttömiä työttömyydestä, pienituloisia siitä kun ei ole rahaa kaikkeen, eli kaikki muut ovat syyllisiä Suomen huonoon taloustilanteeseen paitsi nykyhallitus, joka entisestään huonontaa suurimman osan pärjäämistä. Ainoastaan rikkaat ja varakkaat ovat nykyhallituksen erityissuojeluksessa, ei kaikilla eläkeläisillä ole isoja eläkkeitä tai omaisuuksia tilillä.
- Anonyymi
Iltapäivälehdet ovat kaikki muuttuneet roskalehdiksi. Koko ajan lietsotaan ihmisiä toisiaan vastaan. Tehdään typeriä juttuja ja repäiseviä otsikoita tyylii….
Nyt jyrähtää se ja se….tosi huvittavaa.
Toimittajat ovat kuin shakaalit.- Anonyymi
"Muuttuneet" ! Kyllä ne ovat olleet roskalehtiä aina, koko olemassaoloaikansa.
- Anonyymi
Kateelliset on vain pohjanmaalla
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779