" huoneistokorttien laatiminen käynnissä "
Tarvitsenko sellaista mennäkseni tyhjentämään kellaria?
Putkiremontti.
Tarvitsenko sellaista mennäkseni tyhjentämään kellaria?
Putkiremontti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Liittyyköhän tuo asunnonomistajien velvollisuuteen 10 vuoden sisään ilmoittaa ja siirtää paperinen osakekirjansa Maanmittauslaitoksen tiedostoihin?
Mulla on juuri sellainen prosessi meneillään, vaikka siis kiirettä ei ole.
Ja nuo putkiremontit: Ota kuva omaisuudestasi, vaikkakin kaikkea pientä tilpehööriä, jos sitä on paljon, ei tietenkään voi kuvata. Isommat huonekalut kun tulee ilm. teilläkin kasata asunnon keskilattialle / lattioille.
Remonttimiehet ovat monesti virolaisia ja asiakkaan yksityisomaisuutta väärinkäytetään ja varastetaan, ainakin itseltäni sekä naapureiltani, etenkin työkaluja kuten esim. jatkojohtoja ja kotiportaita. Eräältä naapuriltani varastettiin isot työportaat. Samoin itselläni oli työmiehet käyttäneet niitä (johon ei ollut lupaa, heillä täytyy olla omat työvälineet), vieneet ne ulos asunnostani ja kun jo luulin niiden olevan myynnissä Tallinnan tai Pietarin mustassapörssissä, lopulta hylänneet ne ulos yläkerran tuuletusparvekkeelle ruostumaan, josta erään naapurini vihjeenä löytyivät vasta usean kuukauden päästä.
Ota kaikki arvokkain mukaasi sinne, minne menet.
Työt eivät myöskään välttämättä etene sovitulla ajallaan.
eikös siitä tule tehdä rikosilmoitus. mihin ihminen voi koko asuntoaan tyhjentää? kyllä kuuluu YIT:lle vastuu vahtia ettei työmaalla työntekijät varastele ihmisiltä. poliisille rikosilmoitus tee jos varastavat edes hammastikkua.