On vaikea ymmärtää..

..noita uskovaisia. Mikä tekee heidän uskostaan paremman kuin muiden uskonnoista? Jos johonkin asiaan alkaa todella uskomaan niin kai se sitten sille ihmiselle muuttuu todeksi. Näinhän se toimii kaikissa uskonnoissa. Mitä sitten kun kaikki eri uskovaiset ovat vakuuttuneita siitä että heidän oma uskontonsa on se oikea?

Aika naurettava tilanne. Onko se niin vaikea asettua objektiiviseksi tarkkailijaksi ja havaita että se uskonto on oman pään sisällä?

Kun kristitty puhuu jumalansa ihmeteoista, muiden uskontojen kannattajat uskovat sen olevan oman jumalansa ihmeteko.

Kyllä on säälittävä näky tuo uskovaisten lauma!
4409
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mikään uskonto ei pelasta ihmistä eikä vapauta. Sen sijaan elävä usko Jeesukseen Kristukseen vapauttaa ja pelastaa.

Roomalaiskirjeessä sanotaan:
Room.10:
'9. Sillä jos sinä tunnustat suullasi Jeesuksen Herraksi ja uskot sydämessäsi, että Jumala on hänet kuolleista herättänyt, niin sinä pelastut;
10. sillä sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi ja suun tunnustuksella pelastutaan.'

Ketään ei voi pakottaa uskomaan eikä käännyttää siihen. Jokainen ihminen saa ottaa pelastuksen lahjan vastaan henkilökohtaisesti.

Äänestä
  • On noita palkintoja muillakin uskonnoilla.

    Tarkastele itseäsi objektiivisesti.

    Äänestä

  • sanomatta se tärkein, että ensin tarvitaan tietoa
    Raamattu ei kehoita uskomaan sokeasti, vaan tutkimaan asioita Raamatusta Ro. 10:17(Kristuksen sanan kautta ) jonka seurauksena on usko (Usko tulee siis kuulemisesta.)

    Rom. 10:14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?

    10:15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"

    16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme?"

    17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
    --

    Joh. 17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.

    Ei riitä että muutaman viikon uskoo.

    Matteus 24:13 Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.

    >>>Ketään ei voi pakottaa uskomaan eikä käännyttää siihen. Jokainen ihminen saa ottaa pelastuksen lahjan vastaan henkilökohtaisesti.

    Aivan..

    Ma. 13:19 Kun joku Kuulee valtakunnan sanan eikä ymmärrä, niin tulee paha ja tempaa pois sen, mikä hänen sydämeensä kylvettiin. Tämä on se, mikä kylvettiin tien oheen.

    20 Mikä kallioperälle kylvettiin, on se, joka kuulee sanan ja heti ottaa sen ilolla vastaan;

    21 mutta hänellä ei ole juurta itsessään, vaan hän kestää ainoastaan jonkun aikaa, ja kun tulee ahdistus tai vaino sanan tähden, niin hän heti lankeaa pois.

    22 Mikä taas orjantappuroihin kylvettiin, on se, joka kuulee sanan, mutta tämän maailman huoli ja rikkauden viettelys tukahuttavat sanan, ja hän jää hedelmättömäksi.

    23 Mutta mikä hyvään maahan kylvettiin, on se, joka kuulee sanan ja ymmärtää sen ja myös tuottaa hedelmän ja tekee, mikä sata jyvää, mikä kuusikymmentä, mikä kolmekymmentä."

    Lopputulos..
    Ro. 14:12 Niin on siis meidän jokaisen tehtävä Jumalalle tili itsestämme.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mefisto kirjoitti:

..noita uskovaisia. Mikä tekee heidän uskostaan paremman kuin muiden uskonnoista? Jos johonkin asiaan alkaa todella uskomaan niin kai se sitten sille ihmiselle muuttuu todeksi. Näinhän se toimii kaikissa uskonnoissa. Mitä sitten kun kaikki eri uskovaiset ovat vakuuttuneita siitä että heidän oma uskontonsa on se oikea?

Aika naurettava tilanne. Onko se niin vaikea asettua objektiiviseksi tarkkailijaksi ja havaita että se uskonto on oman pään sisällä?

Kun kristitty puhuu jumalansa ihmeteoista, muiden uskontojen kannattajat uskovat sen olevan oman jumalansa ihmeteko.

Kyllä on säälittävä näky tuo uskovaisten lauma!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu