Aikaisemmin keväällä tällä palstalla on ollut paljon juttuja kumppareista eli kumisaappaista eri käyttötarkoituksessa. Kumpparit ovat olleet kaupassa, liiskauskäytössä, seksileikeissä, Kontiot vastaan muut kumisaappaat ja ties mitä muitakin mukavia juttuja on kirjoiteltu. Hyviä juttuja odotellen.
Minne kumpparikansa kadonnut?
Lueskelija
6514123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 65
Vanhimmat
On ollut vähän kiireistä, eikä ole joutanut näitä palstoja lueskelemaan. Kumpparit ovat kyllä olleet käytössä jo monta kuukautta ja niiden alle on jo moni tuhoötökkä joutunut ja loppunsa kohdannut. Lehtokotiloita en vielä ole tänä kesänä päässyt rusauttelemaan kumppareillani, mutta sekin "ilo" tulee varmaan koetuksi tänäkin kesänä. Juhannuksenahan on perinteisesti tarvittu kumppareita ainakin mökillä. Malta mielesi Lueskelija. Jospa joku muukin kirjoittelisi tähän viestiketjuun.
Kontiotko sulla on ne kumpparit vai muut ja minkä väriset? Missä sinä pääset niitä ötököitä niillä tallaamaan?
No, Kontiot ne ovat ja väriltään mustat. Kokoa löytyy 39 numeron verran. Eikös tuo nimimerkki kerro jo jotakin harrastuksistani, siis kasvimaalla ja puutarhassa niitä kasvien tuholaisia poljeskelen. Tämän aamun saldona 6 etanaa ansalaudan alla saivat kukin vuorotellen tuntea ensin kumpparini polkaisun ja sitten vielä kunnon "twistauksen" nahoissaan. Eivät tee tuhojaan enää kenenkään kasvimaalla.
Pääsitkös juhannuksena litsaamaan kotiloetanoita kumppareillasi?
Olin tuttujen mökillä juhannuksen, kumpparit jalassa tuli sielläkin oltua. Kotiloita ei ole toistaiseksi meidän tontilla näkynyt, mutta naapurin "emäntä" sanoi jo muutaman polkeneensa littanaksi tänäkin kesänä. Kontiot ovat kyllä valmiina töihin heti, kun kotiloinvaasio iskee.
Kumisaappaat ovat seksikkäitä naisella jos ne ovat naiselliset! En ymmärrä mitä seksikästä on maanviljelijä mallisissa äijäkontioissa tms. hyi hitto.
Kumisaapas naisellisella korolla on jotain mikä sytyttää, tosin eipä niitä naisellisia kumisaappaita suomen kaupoissa juuri ole, vain juuri tuota matalapohjaista miesmäistä äijänokiaa.
Ou jee...nää on naisilla sexyjä.
http://www.bbcd.de/special278/index.html
http://www.bbcd.de/special248/index.html
http://www.bbcd.de/special302/page.html
http://www.bbcd.de/menue.html
Korkokumpparit kuuluvat vanhoille tädeille ja mummoikäisille naisille yleensä. En voisi kuvitella Silja Sillanpäätä tai Vanessa Forsmania sipsuttelemassa korkokumppareissa. Eivätkä he sellaisissa kuljekaan ainakaan lehtikuvien mukaan, vaan Kontioissa ja se on seksikäs näky.
Kai niitä korkosaappaita saatavilla olisi jos niitä joku vielä ostaisi. Olen myös sitä mieltä että ne ovat jotenkin (miten sen nyt sanoisi) tätimäisiä.
Kyllä se niin on että kontio (väristä riippumatta) on kumppari suomalaisen (naisenkin) jalkaan!
Kontioissa liikkuva nainen maaseudulla arkiaskareissaan, tai kaupungilla kävellessään, saa ainakin minun katseeni kääntymään ja pumpun lyömään pari ylimääräistä lyöntiä.
Pitäisi asettua jonkin yliopiston biologian laitoksen nurkalle passiin. Siellä näkee käyskentelevän toinen toistaan kauniimpia naisopiskelijoita Kontioissaan. Vielä, jos pääsisi mukaan heidän kenttäkursseilleen videokameran kanssa. Voi sitä kumpparitarjontaa. Sain aikoinani tehdä paljonkin tuttavuutta biologineitosten kumppareihin, etenkin Kontioihin, mutta siitä on aikaa jo yli 20 vuotta.
Ottaisikohan mikään järjestö jonkinlaiseksi luontoleirikoulujen ohjaajaksi? Leirikouluohjeisiin laittaisin, että kumpparit ovat jokaisella pakolliset, Goretexit eivät kelpaa.
Täällä on myös heitä:
http://groups.msn.com/sadedeitti/
Minnulle kelpaavat kaikku nokian kumisaappaat kunhan ovat siistit ja kiiltävät ja mieluummin punaiset. Totta on, ettei naisellisia malleja ennää löydy kaupoista, mutta onneks on värillisiä kontioita ni sadepvä tuntuukin pirteältä ilmalta. Jostain ihmeen syystä naiset eivät vaan käytä kumisaappaita,,huokaus.
Menipä lähes koko päivä lukiessani noita kumpparijuttuja alkaen sivulta 28 "Kumisaappaat kaupassa" aina sivulle 1. Kiinnostusta tuntuu olevan Kontioiden varsien kääntämisestä kumppareilla munille potkimisen kautta niillä liiskaukseen. Mielenkiintoista!
Ainakin lestadiolaisten suviseuroissa lähes jokaisella vauvasta vaariin näyttää kuvien perusteella olevan kumpparit jalassa. Tänä kesänä suviseurat näyttää olevan heinäkuun alussa Perhossa. Pitäisiköhän lähteä digikameran kanssa kuvaamaan mielenkiintoisimpia kumppareita?
http://www.srk-oulu.net/suviseurat Nivala/nopea/files/files.ph?username=suviseurat&dl&file=/www-sivut/content/images/lauantai_valokuvat/lauantai2.jpg
Maatalousnäyttelyissä voi bongata yleensä paljon kumppareita. Tänä kesänä päänäyttely on Tampereella ja suurimmaksi osaksi sisätiloissa, mutta osa näytteilleasettajista on ulkona, joten kumpparit ovat varmasti tarpeen sadesäällä.
Sielläkin on kumppareita tyttösillä.
http://mikathesika.com/Ankkarock/imagepages/image2.html
Eipä ole paljon näkynyt edes noita uusia pirtsakoita "väri" kontioita. Osassa kaupoista on hyllyt tyhjät, mutta päivän muoti ei anna lupaa laittaa kontioita kaupungille. Toista oli 80-luvulla. Jos silloin satoi vettä, niin jalkaan vedettiin valkoiset kontiot kaupungille, eikä niitä häpeilty.
Mustat Kontiot ne vaan ovat säilyttäneet asemansa jo kymmeniä vuosia ja kelpaa niillä porskutella menemään niin miehen kuin naisenkin. Kaupungilla kumppareita näkee nykyään valitettavan harvoin. Se on harmillista meille kumisaappaiden ystäville.
Kyllä nykyään saa olla aika monsuunisateet ennenkuin festarikansalle kumpparit jalkoihin ilmestyvät. Viime kesäisessäkin ankkarokissa (josta yhteydestä tuo kuva on) suurin osa porskutteli mudassa (sateet pehmittivät kentän) kaiken maailman tennareissa ja sandaaleissa.
Valitettavasti nykyajan nuorisolla läheskään kaikilla ei edes ole kenkävalikoimissaan kumppareita. Pitäisi saada heille esikuvia, jotka kulkisivat festareilla kumpparit jalassa yleisön joukossa. Vaikkapa Maija Vilkkumaa, Jonna Tervomaa, Tik Takin tytöt jne. Johan alkaisi teineille löytyä kumppareita jalkaan muuallekin kuin mökkikäyttöön ja marjametsään.
Onkohan kenenkään miehen kalua hinkattu naisten kumisaappaalla, siis nainen itse on hinkannut vaikkapa kumpparin pohjalla miehestä mehut irti?
Ollessani rippikoulussa vuonna 1971, samalla kurssilla oli eräs kaunis neitokainen, josta myöhemmin tuli televisiossakin useasti esiintynyt näyttelijätär. Papin luentojen väliajalla makailin nurmikolla, kun tytöt tulivat tupakalta metsästä. Siihen aikaan kaikilla tytöillä oli Hai-kumisaappaat jalassa. Kiinnostukseni kumisaappaita kohtaan oli virinnyt muutamia vuosia aikaisemmin. Tietysti aina, kun näin tyttöjen kumpparit, minulla alkoi etumuksessa pullottaa. Sen näki myös tuo äsken mainittu neitokainen. Hän kysyi: "Mikäs täällä on?" ja asetti oikean jalan keltaisen Hai- kumpparinsa suoraan munilleni ja hieraisi hieman. "Polkaisenko" hän kysyi. Teki mieleni sanoa, että hiero ja polje hyvä ystävä. En saanut tietenkään sanotuksi mitään, pösilö, vaan makasin siinä naama punaisena. Olisinpa silloin ollut viisaampi. Olisin saanut kumpparikäsittelyn, niinkuin joku aikaisempi topikki muistaakseni kuului.
Varmasti joku mies on saanut kumpparia kikkelilleen, mutta tuskin kertoo siitä näin yleisesti tai ei lue näitä palstoja. Minä voisin liittyä vapaaehtoisten joukkoon, jos naisella vain olisi oikeanlaiset kumpparit jalassa.
Minkälaiset kumpparit sillä naisella pitäisi sinun mielestä olla?
Minulle kävisi nainen, jolla olisi joko Kontiot tai Hait jalassa. Ei korko- eikä halpiskumppareita, ne eivät sytytä, eikä sellaisia, joissa on liian karhea pohjakuvio esim.(Tretorn). Joskus hinkkasin erään naisen punaisen Tretornin pohjalla kikkelini vereslihalle. Kontioiden ja Hai-kumppareiden pohjakuviot ovat sopivan hellät herkän ruumiinosan käsittelyyn.
Tunti sitten pitkästä aikaa sain käsiini naisten 37 numeron super-Kontiot. Aika harvoin on enää kenelläkään moisia kapistuksia. Hyvin tekivät tehtävänsä vanhatkin kumpparit. Lasti lensi niinkuin ennenkin. Ikävää, etteivät olleet naisen jaloissa sillä hetkellä.
Juhannuksen ajan mökkikäytössä simpsakalla 17 v tytöllä käytössä olleet kolmekasit mustat kontiot odottavat eteisessä. Molempien kumpparien pohjissa on heinää, joten niillä lienee talsittu heinikossa. Päivän mittaan keksin niille käyttöä, kunhan kämppä hiljenee.
Ole onnellinen, sillä Superit ovat harvinaista herkkua nykypäivänä. Niitä tehtiin joskus 1970 -luvulla vähän aikaa. Hyvät kumpparit olivatkin aikanaan.
Itselläni oli Kontio superit ensimmäisinä Kontioinani ja ostovuosi oli vuonna -78. Kestivät hyvin lähemmäs kymmenen vuotta kovassa käytössä. Jalka piru vain kasvoi ja saappaat eivät enää meinanneet mahtua jalkaan lähemmäs kymmenen vuoden käytön jälkeen. Isompia ei tietenkään voinut edes harkita, koska olin niin kiintynyt "aarteisiini". Ne olivat juuri sopivan kuluneet kääntövarsikontioiksi ja osin rikkinäisetkin. Kumi oli kuitenkin jo haurastunut ja kerran pieniä saappaita jalkaan ängetessäni ne ratkesivat pahasti varren takasauman vierestä. Se oli saappaiden kuolinisku. Äiti tietenkin huomasi, että saappaat olivat aivan risat ja oli heittänyt ne salaa roskiin. Voi sitä menetyksen tunnetta. Kesti pitkään, ennenkuin uudet Kontiot alkoivat taasen tuntumaan "omilta". Ne ovat edelleenkin tallessa ja ainoastaan "juhla"- ja sisäkäytössä.
Onko kokemuksia siitä, kun vaimo, tyttöystävä tai vaikkapa joku vieraskin nainen tai tyttö tumppaa tupakkansa maahan sitä kumisaappaalla polkien. Itse haluaisin nähdä esimerkiksi Saimi Nousiaisen, joka tunnetaan ahkerana sienestäjänä, kovana tupakoitsijana ja mustien Kontio- kumpparien käyttäjänä, tumppaavan sieniretkillään tupakkansa polkemalla sen maahan mäsäksi Kontionsa alla. Näin varmasti hänen sieniretkillään useasti tapahtuukin, mutta kun niitä tapahtumia ei pääse valitettavasti seuraamaan. Pitäisi asentaa pienet kamerat hänen kumppareidensa pohjiin, että saisi nähdä lähikuvina, kuinka tupakka rusentuu maata vasten.
Minä taas tahtoisin olla tupakanjämä, jonka Silja Sillanpään punainen kumisaapas murskaisi littanaksi. Silja näyttää ainakin TV:ssä käyttävän punaisia Kontioita.
Tuostapa linkistä se Saimi ja Vanessakin löytyvät kumppareineen. Passaisi noilla Kontioilla tumppailla muutakin kuin tupakoita. Käyttäjätunnus on GUEST ja salasana nagagutsu.
http://www.girb.net/pic/girb067/girb1329.jpg
Olen käynyt tuolla saitilla aiemminkin, mutta se on aina jäänyt niihin yleisiin sivuihin, kun ei ole ollut tunnareita. Mikähän on, että noilla antamillasi tunnareilla näkee tietyn määrän kuvia, mutta kun yritää niillä päästä suoraan saitilta Galleriaan, niin ei onnistu?
Otapas kuvalinkistä pois loppuosa, eli viimeinen sana ja merkki on ...net/ Pääset galleriaan kumppareita katselemaan, etkä tarvitse enää tunnuksiakaan, koska olet ne jo antanut. Onnea!
se on niin ruma.
alempi turvallisuusaste, jotta pääsisi katselemaan kaikkia kuvia, ohjeet löytyivät sieltä sivulta. Täytyy miettiä onko sen arvoista.
Eihän ko. henkilö tietysti mikään ruusu ole, mutta kyllä häntä katselee, varsinkin silloin, kun hänellä on tuollaiset kumpparit jalassa.
Janina Frostell oli jossain lehdessä rannalla valkoiset Retro Hait jalassa. Hänkin on kova tupakoitsija ja lienee kuvauksien välissä liiskaillut monta tupakkaa kumppareillaan tantereeseen.
onko joku päässyt mysteeristä selvyyteen? isä ja äiti maksaneet riittävästi?
voisiko joku selittää, mikä kumppareissa on hauskaa ja innostavaa. Menee jotenkin ohi.
Onhan niissä tietty reippaus, ja freesiys, mutta.
Pienestä pojasta saakka naisten kumisaappaat ovat kiinnostaneet ja kiihottaneet minua. Hai-buumin tullessa olin aivan innoissani, kun näin jokaisen ikäiseni tytön kulkevan kumpparit jalassa. Itsellänikin oli tietysti Hait. Sittemmin Kontiot ovat tulleet suosikki kumppareikseni ja pyrin mahdollisimman usein hakeutumaan paikkoihin, joissa naiset heittävät kumpparinsa pois. Se taas mahdollistaa sen, että voisin livahtaa kenties jonkin kumppariparin kanssa vessaan tutustumaan niihin lähemmin. Joskus se onnistuukin ja voi sitä riemua. Kumppareita voi haistella, maistella, nuolla ja lopuksi tehdä temput monella eri tavalla.
Naisten kumpparit ovat vaan niin vietävän ihania, varsinkin Kontiot. Moni kuvittelee ne moneen käyttötarkoitukseen, niinkuin tällä saitilla on luettu. Itselläni on kuudet naisten Kontiot kaapissa, joita käytän hyväkseni vuorotellen, ellen satu samanlaisiin tilanteisiin niinkuin nimimerkki "käytössä" kirjoitti. Ehta, juuri naisen jalassa ollut kumppari, antaa tietenkin aivan toisenlaisen säväyksen puuhasteluun.
Kiinnostus kumppareihin on fetissi siinä missä joku toinen on kiinnostunut vaikkapa korkokengistä. Lapsesta saakka olen ollut hulluna tyttöjen ja naisten kumppareihin ja kokemuksia niistä minulle on vuosien varrella kerääntynyt mittava määrä. Enkä ole yksin fetissini kanssa. Tätäkin topikkia on lukenut melkoisen laaja lukijakunta ja kirjoituksiakin on tullut paljon, joten kumpparikansaa ja meitä kumppareista kiinnostuneita on paljon.
Mukavia kuvia Kontiotytöistä.
http://edu.joroinen.fi/lukio/majavareitti_2003/index_2.htm
Eipä hassumpia kuvia. Kumisaappaat arkipäivän tilanteissa kiihottavat enemmän, kuin lavastetut kuvat. Omatkin kouluajat tuli mieleen. Kauniita tyttöjä kääntövartisissa kontioissa ja tiukoissa farkuissa... Itse pidän eniten mustista matalakorkoisista saappaista, kuten Nokian Ratsu- malli 1990- luvulta. Vaimollani on säilyneet yhdet sellaiset, vieläpä melko kiiltävinä! Myös ratsastussaappaat (siis kumiset) kiinnostavat, joskus harvoin saattaa sellaisetkin bongata kaupungilla. Vaikka en toivo sateista loppukesää, ei kai ole liikaa vaadittu, että erityisesti naiset pukeutuisivat sään mukaan ja käyttäisivät useammin kumisaappaita ulkoilupoluilla ja luonnossa!
Nokian Kontiot ovat seksikkäimmät jalkineet ja varsinkin naisella ne sytyttävät varmasti! Lisää vaan Kontioita katukuvaan myös nuorille naisille!
OLihan tuossa yhdellä nuorella tytöllä tosi kuluneet punaiset kontiot. Ne on käytettynäkin nätit. Lisää vain.
Viime kesä oli tunnetusti sateinen ja partiolaisten suurleiri Tarus pidettiin vesisateessa. Partiopiirien kotisivuilta löytyy valtava määrä kuvia leiriltä. Siellä on nuoria neitokaisia kumppareissaan pilvin pimein ja suurimmalla osalla jaloissaan Kontiot.
Mette Mannosesta kaksi kumpparikuvaa TV-maailmassa pinkit Retro-Hait jalassa. Mielestäni Kontiot olisivat näyttäneet Meten pitkissä jaloissa paremmilta.
Kuvat Metestä kumppareissaan löytyvät Yahoo Groupin Kumisaapastelijat ryhmän Files-osiosta.
Minkä väriset saappaat ne on ja onko kyseessä viimeisin numero ( numero ??? ). Saako sen vielä kiskalta.
Kyllä se vaan on niin, että kun nätti nainen tulee metsätiellä vastaan uusissa punaisissa tai fuksin värisissä kontioissa, niin ei siitä katsetta saa irti. Kyllä nuo nätiti saappaat tekee niin seksikkään yhditelmän, että mieli tekisi ottaa kiinni.
Tosiaankin mainitsit, että pinkit. Kiitos havainnosta. OLen kyllä kanssasi samaa mieltä, että limet, punaiset tai fuksiat olisi saanut hormoonit liikeelle.
Mikä tuo web osoite on ???
Kiitos tiedosta. Mällit lensi komeasti noin kauniiden kumisaappaiden edessä.
Mulla ei lentänyt :-( vaikka eukko yllätti !!! sunnuntai illalla ottamalla valkoset kontiot sänkyyn mukaan jotka oli vielä olleet juhannuksena mökillä yleisessä käytössä ! Nyt pitää skarpata koska mitään parempaa ei voi tapahtuakkaan ees unelmissa hitto ;-)
Joku kiihottuu siitä kun varpaita nuollaan. Toinen kiihottuu siitä kun vaimo laittaa sieniretkelle uudet punaiset kontiot jalkaansa. Sitä kun sitten katselee pari tuntia, niin pikkuveli on niin juhlakunnossa kun olla voi. Ei pitäisi ottaa sitä omituisuutena vaan ajatella sitä minkälainen seksikokemus on edessä, kun on ensin härnännyt miestä punaiset kontiot jalassa.
Samassa groupissa on kolme kuvaa Jasmin Mäntylästä keltaiset Hait jalassa. Aika uhkea nainen kumppareissaan. Mahtaisi kalu olla kovilla, jos Jasmin hieman polkisi kumpparillaan seisovaa piliä.
Vielä kun saisi nähtävksi niitä alaston kuvia ja Jasmin poseeraisi niissä alastomana keltaiset hait jalassa. Siinä vasta olisi näky.
Tai mustat Kontion kumpparit kävisivät myös Jasminille mainiosti.
Ensin täytyy liittyä yahoo groupiin. Kirjoitat Googleen hakusanoiksi yahoo groups, jolloin löydät liittymissivun. Sivustoilla on runsaasti eri maalaisia kumisaapassivuja, jokaiseen ryhmään täytyy tosin vielä liittyä erikseen. Kumppareita riittää joka lähtöön.
Itselleni kävi täsmälleen samoin. Pitkän valmistelun ja vonkaamisen jälkeen vaimo suostui viimein laittamaan haluamani saappaat sänkyhommiin. Olin niin innostunut ja täpinöissäni, että pikkuveli ei suostunut kunnolla yhteistyöhön. Nyt vaimo ei varmaan ikinä enää laita saappaita sänkyhommiin, kun ei saanutkaan taivaallista seksiä ne jaloissaan. Normaalisti jo pelkkä ajatus noista saappaista saa jo aivan kuumaksi. Miksi näin pääsi tapahtumaan?
http://groups.msn.com/Nailonnainen
hae yhteisön jäsenyyttä ensin
Missä saappaissa se tuolla esiintyy ???
Paljon on reilun viikon aikana tullut kirjoituksia ja lukukertoja liittyen aiheeseen, joten kumpparit tuntuvat kiinnostavan monia kansalaisia. Kiitoksia ja toivottavasti keskustelu jatkuu. Näkyy sivun alkuun tulleen taas uusia kumppariaiheita keskusteltaviksi.