Informaatiosota vastaan medialukutaito: Kenen lauluja laulat?

EKSTRA PER HETI ~ https://yle.fi/aihe/artikkeli/2016/09/06/informaatiosota-vastaan-medialukutaito-kenen-lauluja-laulat -
.
"
Informaatiosota vastaan medialukutaito: Kenen lauluja laulat?

(Ukrainan sisällissota 1], sanoisinko veljessota - kääntyy medioiden innoittamina, provosoimina jopa manipuloimina sanojiansa ja näiden päämääriä vastaan – vieläpä Krim [ ~ http://areena.yle.fi/radio/2261556 – [!] ] alleviivasi lännenmiehen oikeutuksen puuttua jälleen muiden asioihin)

[ … Verkkouutiset 2] (Kokoomuksen verkkoäänenkannattaja) ja Verkkomedia 3] (kansalaiskoosteinen informaatiokanava – internetissä, ilman puolueiden lehdistötukea) ovat tukkanuottasilla ”ukrainalaistumisessaan” – toinen löytää kaikki viat idästä ja toinen lännestä … ]

Helsingin Sanomat on valtakuntamme vaikuttajamedia, ollut ainakin 4] – ruuti ja kynän terävyys on kuivunut ja tylsynyt ’lööpityksessään’. Tarkkakatseisuus on jäänyt erinomaisten kolumnistityyppisten kirjoittajien haltuun – mainitakseni vaikka Unto Hämäläisen 5], joka jaksaa kaivaa taustoja ja katsella kohdetta sen kaikilta näkökulmilta. Muutoin Hesari on tunnettu natottaja – eli siis jenkaaja 6], jonka päämääränä on viedä Suomea kohti Natoa.


Hybridisota …
[Kemppinen/BLOG ~ http://kemppinen.blogspot.fi/2014/09/hybridisota.html - sota, joka ”liukuu” päälle ]

Olemme saaneet sanastoomme uuden sotimistavan tai –muodon, hybridisodan, johon sisältyy voimakas informaatiotaistelu vaikuttavuutena ja mielipidemuuttajana. Hybridi on myös kahden energian kulkuneuvo, kuten se on sotanakin – ’monirintamainen’.


Sotaenergiaa

Sotaenergiaa ammennetaan kansansuosiosta ja vihollisen epävarmuuden lietsonnasta, ja tässä informaatio on sanana/puheena ja kuvina säilääkin terävämpi, osuessaan. Vietnam amerikkalaisena massasotana 7] sai loppunsa television kautta – kansa kyllästyi, energia loppui 58.209 vainajan (153.303 haavoittunutta) jälkeen – kun ei löydetty edes järkevää syytä, miksi viidakoihin uhrattiin miesvoimaa; maapallon toisella puolella.


Ukraina on tämän päivän ”vietnam”,

siellä käydään idän ja lännen taistelua vallasta 8]. Reaganismi [ ~ http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=1097438 – [15130] toisella puolella, jatkaakseen Neuvostoliiton hajottua – Venäjän hajottamisena ja toisaalta slaavilaisuuden eheänä pitämistä, vaikutepiirinä, jossa Ukrainan historiallinen perintö sitoo maata venäläisyyteen.


Läntinen osa Ukrainaa haluaa lännettyä Euroopan Unioniin

Kaikki on rekonstruoitu Kiovan Maidan aukiolle 9], jonka takaa voi löytyä CIA-raha tai laillisen keikautetun presidentti Viktor Janukovyts´in palkkaamat kätyrit, jotka ehkä pettivät isäntänsä. Odessan murhapoltto 10] jatkoi hybridointia – siviilipolttomurhina.

Ilmatilahallinnan taistelussa väärä kone sattui väärälle reitille 11] – tulos; 298 tapettua. Eikä edelleenkään varmaa tietoa, kuka tai ketkä ampuivat MH17 koneen alas. Varmaa on se, ettei kukaan sitä juuri tuohon koneeseen tahallaan tarkoittanut. Informaatiosota on käynyt Ukrainassa julmaa sotaansa – ja siviiliuhrit ovat unohdutetut 12].


Hybridisota jatkuu koko ajan –
[Mielikuvituksellinen juttu US:ssa ~ http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/77156-putin-kaatuu-kuin-neuvostoliitto-suomalaiselta-pankkimiehelta-villi-ennustus - kuvastaa suomalaisen median lännettynyttä asennetta ]

Venäjä kiistää jyrkästi lähettäneensä oman armeijansa joukko-osastoja Ukrainaan, näin varmasti(-kin) on; USA:kaan ei ole omia asevoimia kiovalaisten puolelle lähettänyt. Sen sijaan nyt jo tiedetään, että molemmin puolin sisällissodan rintamalinjoja on vapaaehtoisia, palkkasotureita tai muutoin ’ramboja’, useista ulkovaltioista – niin Venäjältä, Ruotsista kuin Yhdysvalloistakin. Sotiminen on rahakasta puuhaa, niin tuloina kuin menoinakin.


Lännenmies mediassaan sanoo,

että Putin valehtelee ja tässä piilee informaatiosodan lujin piirre. Mitään täysiä todisteita Putinin valheista ei ole – ainakaan vielä, vaikka tuolla Pustan aroilla se totuus piilee. Molemmat osapuolet pieksevät toistaan. Kiovalaiset sanovat venäläisiä olevan 9000, Nato jenkaa muutamaa tuhatta. Samaan aikaan Latvia ilmoitti Nato valtiona toimittavansa aseita ja USA rahaa – EU:n kanssa, panoksia nostaen.


Hybridioiminen jatkuu EU- ja USA –pakotteina Venäjää vastaan
[ Sahataan omia oksia – molemmin puolin ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2014/08/kosto-romahdus-katastrofi-ja-syva-lama.html - ]

...
___
158295

19

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viitsitkin valehdella. Sisällissodan sijaan Ukrainassa on meneillään Venäjän hyökkäyssota.

      YKn yleiskokous tuomitsi Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan ja tämän vuoksi YK:n peruskirjan 51.artiklan mukaan mikä tahansa YK:n jäsenmaa voi vapaasti auttaa Ukrainaa. Näin myös Suomen kansa on yksimielisesti tehnyt.


      Venäjähän Ukrainassa hyökkäyssotii. Jos Venäjä noudattaa YKn yleiskokouksen vaatimusta ja vetäytyy omien rajojensa taakse, niin sota loppuu saman tien.

      https://unric.org/fi/ykn-yleiskokous-vaatii-venajan-valitonta-vetaytymista/

      • Anonyymi

        Minäkin ihmettelen tuota. Äijällä on lähtö lähellä - jopa viikon sisällä - ja patologinen valhetelu jatkuu!!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minäkin ihmettelen tuota. Äijällä on lähtö lähellä - jopa viikon sisällä - ja patologinen valhetelu jatkuu!!!

        Miksi valehtelet, avaudu hyvä mies?! Oliko väite väärä? Miksi et ota osaa itse kriittiseen debattiin? Vaikea aihe, tai kykenemättömyys tiedollisella puolella? Autamme, kerro ongelmasi :-)


      • Anonyymi kirjoitti:

        Miksi valehtelet, avaudu hyvä mies?! Oliko väite väärä? Miksi et ota osaa itse kriittiseen debattiin? Vaikea aihe, tai kykenemättömyys tiedollisella puolella? Autamme, kerro ongelmasi :-)

        Miksi sinä Ilkka et koskaan ota osaa mihinkään avaustesi alaiseen debattiin vaan jätät sen muille? Eivät loputtomat kysymykset ilman ainuttakaan vastausta mitään debattia ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi valehtelet, avaudu hyvä mies?! Oliko väite väärä? Miksi et ota osaa itse kriittiseen debattiin? Vaikea aihe, tai kykenemättömyys tiedollisella puolella? Autamme, kerro ongelmasi :-)

        Ensimmäisessä kommentissasi valheesi avauksessa on kumottu:

        "Sisällissodan sijaan Ukrainassa on meneillään Venäjän hyökkäyssota.

        YKn yleiskokous tuomitsi Venäjän hyökkäyksen Ukrainaan ja tämän vuoksi YK:n peruskirjan 51.artiklan mukaan mikä tahansa YK:n jäsenmaa voi vapaasti auttaa Ukrainaa. Näin myös Suomen kansa on yksimielisesti tehnyt.


        Venäjähän Ukrainassa hyökkäyssotii. Jos Venäjä noudattaa YKn yleiskokouksen vaatimusta ja vetäytyy omien rajojensa taakse, niin sota loppuu saman tien.

        https://unric.org/fi/ykn-yleiskokous-vaatii-venajan-valitonta-vetaytymista/"


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Miksi länsi käy voimallista info-sotaa? Haluaako pilkkoa nykyistä Venäjää hyödykseen; lopulta?

      • Venäjän pilkkominen olisi tosiaan parasta mitä maailmanrauhan hyväksi voisi tapahtua. Satoja miljardeja vapautuisi varustelusta ihmisten omaksi hyödyksi.


    • Anonyymi

      Koetko ahdistusta lukemasi ymmärtämättömyydesta?

      • Anonyymi

        Avauksesi perustella lähinnä naurattaa heikko kirjoitustaitosi.

        Taisit olla äikänopettajan painajainen.


    • Anonyymi

      Miten sivistynyt ihminen voi puolustella murhaaja putinia?

      • Anonyymi

        Hän ei ole edes käynyt peruskoulua loppuun, mikä näkyy heikkona kirjoitustaitona.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      IL ei ole manipuloitavissa, se on mieluisaa todeta. Asioiden monipuolinen tarkastelu on myös medialta jäänyt puolitiehen. On taannuttu pojankoltiaisten tasolle.

      • Anonyymi

        iL-Lu esittelee bunkkeri-vaarin jonain Barbien Beninä.
        Täysin mahdotonta laskea kuinka monta syytöntä ja viatonta
        venäjän kansalaista se on tapattanut mukaanluettuna
        Moskovan kerrostalojen räjäytykset sekä viimeisin teatteri iskun.
        Se on antanut pahuudelle kasvot ja se on myös kohdannut kaltaisensa
        Lähi-idästä ei ilmeisesti kuitenkaan kliinisesti.


      • Anonyymi

        " Asioiden monipuolinen tarkastelu on myös medialta jäänyt puolitiehen. "🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

        Aivan - Tiltun trollimedian "monipuolinen tarkastelu" materialisoituu Tiltun omissa kirjoituksissa lähteinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        " Asioiden monipuolinen tarkastelu on myös medialta jäänyt puolitiehen. "🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

        Aivan - Tiltun trollimedian "monipuolinen tarkastelu" materialisoituu Tiltun omissa kirjoituksissa lähteinä.

        Onhan siellä S24 älämölöketju Luoman "totuuden lähteenä"


    • Anonyymi

      "Kenen lauluja laulat?"

      Tiltun hautajaisissa lauletaan tätä:

      Lenin-setä asuu venäjällä
      Sieltä on pitkä matka vietnamiin
      Mutta minusta vain tuntuu että
      Lenin-setä asuu yhtä lähellä kuin setä-Hồ Chí Minh
      Leninillä on niin suuri otsa
      että siihen mahtuu koko maa ja taivaskin
      Ja Lenin-setä hymyilee ja silmät tuikkivat
      ja hän nauraa niin kuin setä-Hồ Chí Minh
      Lenin-setä asuu venäjällä
      ja minä kutsun hänet
      tänne Vietnamiin
      ja hän rakastaa meitä
      ja meille hän on aivan yhtä kultainen kun setä-Hồ Chí Minh
      Minä olen pikku pioneeri
      ja vähäinen on vielä minun voimani
      mutta pienikin voi taistella
      rauhan puolesta kuin Lenin ja setä-Hồ Chí Minh

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      873
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      587
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      583
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      547
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe