Venäläinen nikkeli pohatta on ollut Suomen
suojeluksessa sodan alusta lähtien.Venäläiset
aktivisteille tullut nyt mitta täyteen.Miksi Suomi
on jopa moneltakin osin vain lisännyt Venäjän
kauppaa.Johonka Orpo vastaa,Venäjä on
Suomelle ja muulle maailmalle tärkeä kumppani.
suojeluksessa sodan alusta lähtien.Venäläiset
aktivisteille tullut nyt mitta täyteen.Miksi Suomi
on jopa moneltakin osin vain lisännyt Venäjän
kauppaa.Johonka Orpo vastaa,Venäjä on
Suomelle ja muulle maailmalle tärkeä kumppani.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ilmavoimat voisivat heti huomenna käydä pommittamassa paskaksi koko Harjavallan nikkelijalostamon. Samaan aikaan Pioneerijoukot voisivat katkaista rautatieyhteyden venäjälle Vainikkalassa. Loppuisi ryssän sotatalouden tukeminen naks ja pam!
Vähätuloisia varattomia ja leipäjonossa seisojia voisi olla enemmänkin.
Mutta kun pitää tuoda lannoitteita Venäjältä. Ei voi katkoa rataa.
Tuodaan ne lannoitteet jostakin muualta. MTK-porukan etu ei voi olla koko Suomen tappio.
Lähes satavarmaa on, että ryssä ei palaa mihinkään normaaliin Ukrainan sodan päätyttyä. On helpompaa pitää poikkeuslait voimassa ja syyttää länttä ja natoa. Etenkin jos tuo em sota päättyy ryssän kannalta suotuisasti. Seuraavaa ulkoista uhkaa on jo huolella valmisteltu todella laajalla skaalalla. Ja se on Suomi!
North Rail Oy (=Suomalainen yritys) toimii ryssän hovikuljettajana, eli rautatieoperaattorina Vainikkala - Harjavalta - Vainikkala välillä. Nortin porukkaa ei tunnu pätkääkään haittaavan, että tekevät putinille isoa rahaa ja materiaalia aseiden massatuotantoon.
Useat asiantuntijat ovat arvioineet, kuinka Trumpin mahdollinen presidenttiys olisi katastrofi Suomelle. Se on asia ja Amerikkalaisten oma valinta, mihin me emme voi vaikuttaa. Sen sijaan voimme vaikuttaa hyvinkin merkittävästi siihen, miten aggressiivisen venäjän sotatalous kasvaa. Rata poikki ja jalostamo stoppiin.
Ihan asiallinen vaatimus. Suomi mahdollistaa venäjän aseiden massatuotannon, sallimalla Harjavallan nikkelijalostamon toiminnan. Yhtä kuin: - kun Suomi pitää päänsä pensaassa tässä asiassa, niin Ukrainalaisia kuolee massoittain. Hetken kuluttua on kenties meidän vuoro kuolla - by Harjavalta.