Katso koko lehti pdf ja eka juttukohtaiset linkit vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
Vapaa Ajattelija ilmestynyt
40
621
Vastaukset
- Anonyymi
Minä luen vain Raamattua, koska siinä on paljon hauskempia juttuja kuten esimerkiksi Jeesuksen kidutus ja ristiinnaulinta. Mutta sitä minä ihmettelen, että se Jeesus kuolee joka kerta, vaikka sen jutun lukisi kuinka monta kertaa. Kuolisi vaikka Pontius Pilatus välillä.
- Anonyymi
Minä olen lukenut uuden numeron. Alankin lukemaan taakse päin. Nuo 2 vaikuttaa hyvältä.
- Anonyymi
Hyvältä.... Hehehe
- Anonyymi
ei pysty
- Anonyymi
Mitä se Uskomaton tarkoittaa?
- Anonyymi
Ateistia
- Anonyymi
Uskomaton on Helsingin seudun vapaa-ajattelijain lehden nimi.
- Anonyymi
Vaikka olenkin uskova. Niin olen myös tieteellinen ja siksi mielelläni luen vapareista. Elämän kokonaiskuva. Ei rajoittunutta uskonnottomuus on rajoite myös. Lehden nimi tulisi muuttaa. Uskonnoton se iskee suoraan
- Anonyymi
Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?
Ateistit ovat ainakin hyvin rajoittuneita ajatuksissaan ja ristiriitaisia keskenään.
- Anonyymi
Vetääkö oikein suontahuuhaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Millä tavalla luulet uskonnottomuuden rajoittavan ihmisen elämää?
vaparit käsittelevät uskontoja ja siksi tässä on väärän nimi tässä lehdessä pitäisi olla uskonnoton. Eikä uskomaton. joka johtaa toisille urille. uskomaton Elvis elää. ei rajoita yhtään elämää .
Näitä lehtiä on hyvä lukea vaikka vain sen vuoksi että tietää miten maailmaa hahmotetaan eri tavoilla. Anonyymi kirjoitti:
vaparit käsittelevät uskontoja ja siksi tässä on väärän nimi tässä lehdessä pitäisi olla uskonnoton. Eikä uskomaton. joka johtaa toisille urille. uskomaton Elvis elää. ei rajoita yhtään elämää .
Näitä lehtiä on hyvä lukea vaikka vain sen vuoksi että tietää miten maailmaa hahmotetaan eri tavoilla.Lehden julkaisija saa päättää lehtensä nimestä. En näe Uskomattomassa mitään vikaa. Sehän on vastakohta uskovaiselle, mikä ymmärretään nimenomaan uskonnolliseksi ja jumalaan/liin uskovaksi. Jos on kyse jostain muusta uskomisesta siihen lisätään, minkä lajin uskovaisesta silloin on kyse.
- Anonyymi
Koko lehti näemmä pdf. Vasta muutama juttu erikseen linkitettynä. Hyviä tosin.
- Anonyymi
Soopaa!
- Anonyymi
Nappaa printti Voiman jakotornista. Syyskuun lehti jaossa vielä elokuun alussa.
- Anonyymi
Lokakuun alussa ehtii poimia Voiman jakotorneista.
- Anonyymi
Jaa, mutta Raamatun pariin!
- Anonyymi
Mitä maksaa?
- Anonyymi
Joku moka ainakaan tuo linkki samaistu Vapaaksi- Ajattelijaksi on kyllä. Ei kyllä pikkurahalla ainakaan toimi. Tosin enempää kuin 500 € ei mulla ollut tarjota testin suorittamiseksi.
Jäi nyt pahasti epäselväksi, olenko vapari vai vasuri vai ties mikä teidän mukaan. - Anonyymi
Napaa NYT Voiman jakotornista syyskuun numeron välistä
- Anonyymi
Koomikon haastattelu oli mielenkiintoinen. Kannattaa lukea!
- Anonyymi
Taas ateismi rulettaa:
Vapaa-ajattelija ilmestyi - Jeesusta ei vaan näy eikä kuulu! - Anonyymi
Voit tarjota juttuja ja kuvia lehteen.
- Anonyymi
SAtanallw w niitä tarjoaT!
- Anonyymi
VP huuhaata
- Anonyymi
Vapaa ajattelijat on huuhaa porukkaa, kaRttakaa
- Anonyymi
Juttukohtaisia uusia linkkejä julkaistaan parin päivän välein.
- Anonyymi
Ei tällaisia lehtiä ole yhtään liikaa. Respect.
- Anonyymi
Mitäs muita ateistisia lehtiä onkaan. Nyt vähän solidaarisuutta kehiin.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18672134/raamatun-luomiskertomuksessa-ja-aatamin-ja-eevan-myytissa-on-kyse-pakanuudesta-sykretismista-
Sana ”Eden” tulee yhden version mukaan akkadinkielisestä sanasta ”edinnu”, toisen mukaan sumerinkielisestä sanasta ”edin”. Molemmat tarkoittavat ”tasankoa” tai ”aroa”.
Myös ”Eden” on läheistä sukua aramean juurisanalle, joka tarkoittaa ”hedelmällistä, hyvin kasteltua”. Toisen tulkinnan mukaan nimi tulee hepreankielisestä sanasta, joka tarkoittaa ”nautintoa”.
Sana ”paratiisi” tuli englannin kieleen ranskan kielen ”paradis” sanasta, joka periytyi latinan ”paradisus” sanasta ja kreikan ”paradeisos” sanasta ( kreikan ...). Mutta kreikan kielessä sana tulee proto-iranilaisesta...’muurilla ympäröity”. Juutalaisuudessa Eedeniä kutsutaan myös ”vanhurskauden puutarhaksi”, joka luotiin alusta alkaen ja jonne koko ihmiskunnan on lopun aikoina poikkeuksetta palattava. Varhaisessa kristinuskossa paikka, jonne vanhurskaiden sielut menevät ennen kuolleiden ylösnousemusta, oli ”Abrahamin sylissä”. Se siirrettiin taivaaseen hellenistisen käsityksen mukaan.
- Anonyymi
Katso useita eri numeroita. Myös viime vuosilta.
- Anonyymi
Nron 3/24 juttuja julkaistaan yhä erillisesti linkitettyinä. Niitä voi vaikka jakaa sopivaan keskusteluun.
Vapaa ajattelijat laittakaa hautaustoimi kuntoon.
https://yle.fi/a/3-12152055- Anonyymi
Numeron 3/2024 juttuja kas
- Anonyymi
Joulukuun lehti tulee vasta lähempänä joulua. Kannattaa odottaessa katsoa vuoden aiempia numeroita.
- Anonyymi00036
Yllättävän monipuolinen tämä joulukuunkin lehti. Tilaa. Tue..
- Anonyymi00037
Tsekkaapa vuoden 2025 vuosikerta. Numerot 2/25 ja 4/25 ovat ilmestyneet vain netissä. vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
Vuonna 2026 Vapaa Ajattelijaa julkaistaan 4 numeroa painettuna (ja samalla netissä).
Lehden voi tilata 36 eurolla 4 numeroa. Jos liittyy jäseneksi, lehti tulee jäsenetuna. Esim. Helsingin yhdistyksen jäsenmaksu on 28 euroa vuodessa. - Anonyymi00038
Siis numeron 4/25 viimeiset erillislinkit julkaistiin helmikuussa. Koko lehden lisäksi erilliset linkit juttuihin.
- Anonyymi00039
Onko paras alan lehti?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1332299Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n622227Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501895EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt661586Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan971451- 941427
Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1111299Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311190Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191171- 691040