Nokian bussit ovat Yutong
Tampereen bussit ovat Yutong
Ovat kiinalaisia !...
Tampereen bussit ovat Yutong
Ovat kiinalaisia !...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tätä ei moni tienny ja haukutaan kiinalaista kun halvalla saa ?
Yutong (kiin.: 宇通客车; pinyin: Yǔtōng kèchē; virallisesti Zhengzhou Yutong Group Co., Ltd, kiin.: 郑州宇通客车股份有限公司; pinyin: Zhèngzhōu Yǔtōng Kèchē gǔfèn yǒuxiàn gōngsī) on vuonna 1963 perustettu kiinalainen linja-autojen valmistaja. Pääsääntöisesti tuotanto on Kiinassa, mutta 2015 yhtiö laajensi tuotantoa myös Venezuelaan. Yutong valmistaa useita erimallisia kaupunkiliikenteen ja kaukoliikenteen linja-autoja. Linja-autoja on runsaasti liikenteessä Aasiassa, Afrikassa, Euroopassa ja Etelä-Amerikassa.
Nykyisin Yutong on maailman suurin bussien valmistaja. Vuonna 2017 myynti nousi isoissa ja keskisuurissa busseissa aina 67 268 kappaleeseen, ja niistä 24 865 oli sähkölinja-autoja.lähde? Vuonna 2018 yritys valmisti yli 95 000 linja-autoa, joista 25 000 sähköbusseja.[1] Suomessa Yutongin linja-autoja käyttävät muun muassa Pohjolan Liikenne, Tammelundin Liikenne ja Åbergin Linja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Yutong
KIINALAISET BUSSILIIKENNE
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=kiinalainen+bussiliikenne
Mutta miksi ?
No halvalla saa !
TKL:n johtokunta päätti viime viikolla, että liikelaitos ostaa seitsemän Yutong-merkkistä sähköbussia. Kilpailutuksessa busseista saatiin vain yksi hankinnan ehdot täyttävä tarjous. Hintaa ostolle kertyy kaikkiaan reilut 4,7 miljoonaa euroa eli noin 680 000 euroa autolta.5.10.2023
Kauppapoliitisista syistä pitäisi välttää kiinalaisten tuotteiden ostamista.
Joo, kiinan taloutta ei kannata pönkittää.
Onko Nokialla omat bussit? En usko.
Minäkin ostan paljon roinaa Tempusta.
Norjan yleisradioyhtiö NRK paljasti, että Norjassa käytössä olevia kiinalaisia sähköbusseja voidaan ohjata etänä Kiinasta.
https://www.nrk.no/stor-oslo/ruters-egne-tester-viser_-oslos-elbusser-kan-fjernstyres-1.17629321
Kiinaan ei ole mitään luottamista.