Aasiassa voidaan vaatia 20 000 euroa

Anonyymi-ap

Thaimaassa vaaditaan eläketodistu yli 20 tuhatta euroa nettona TAI pankkitalletus.

Vietnamissa ja Kambodzassa voi tulla hyvin pian sama. Joten tänne ei ehkä kovin helposti pääse enää loisimaan hyvää ja halpaa elämää.

No, se poijat tarkoittaa kahtia jakoa. Toiset, joilla on, niin voivat elää halvemmalla paremmin.

Vietnam on suunnitellut eläkeläisille omaa viisumia. Nyt on kaiken näköisiä 4 tunnin aikarajoja kuulemma. No, ei ole tullut vastaan. Eikö siellä onnellisten maassa ollut joku 20 tuntia aikaraja. Mitähän sillä on pyritty estämään.. pakolaisia vai ? Taitaa olla, että ovat estäneet ruuan ja juoman tuomista.

Niin, persu vajakki haukkui EU:ta, kun ruoka ei halventunut. No, porukalla oli varmaan kova halu saada halvempaa ruokaa. . .

Mitä tästä voidaan päätellä niiden eläkeläisten kohdalta, jotka ei pääse, Viroon tai muuallekaan EUS:ta eläkkeellä ja saatikka niistä, jotka on päässeet asumaan Aasiaan ( Vietnamiin, Thaimaahan, Kambodzaan ja Filippiineillä vaikka.

Asumiskulut oli jo tiedossa ja muut ruuat ja juomat ja lämpötilat myös.

11

534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aikaisemmin sai asua kela eläkkeellä myös Espanjassa. Ruotsista kotiuttavat myös.

      • Anonyymi

        Saa edelleen, kun pitää kirjat suomessa ja on osoite myös Suomessa, esim lähtee marraskuussa ja palaa Suomeen huhtikuussa.


    • Anonyymi

      Onneksi voin vapaasti valita asuinmaani eikä tarvitse välittää tippaakaan jonkun kaukaisen kehitysmaan jutuista…. Ei niissä ole mitään sellaista mitä kaipaan elämääni…

      • Anonyymi

        Kerrotko mihin kykysi ja kyntesi riittää?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerrotko mihin kykysi ja kyntesi riittää?

        Taitaa riittää samaan mihin pakolaisella ja mustalaixxxx !

        Se on hyvä, että on diktatuuria.. mutta miten on sen rahan kanssa. . . Vietnamista on kyllä venäläiset vähentyneet. . .


      • Anonyymi

        Tämä asiallinen vastakysymys on nyt poistettu kolme kertaa. Ihmettelen miksiköhän…


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tämä asiallinen vastakysymys on nyt poistettu kolme kertaa. Ihmettelen miksiköhän…

        Tuo viittaa jo neljä kertaa poistettuun kommenttiin.
        Siinä kysyn yhdellä sanalla: Miksi.

        Se liittyy minulle osoitettuun pyyntöön, jossa pyydetään kertomaan mihin ’kykyni ja kynteni riittää’.

        En ihan heti käsitä mikä siinä on sääntöjen vastaista. Jospa moderaattori vaivautuisi kertomaan?


    • Anonyymi

      Unohdit kertoa vuokrasi! 🤣🤣🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        Niin ja oluen ja parturin hinnat.😄😄


    • Anonyymi

      Olen myös Venäjän kansalainen ja voin olla Thaimaassa kolme kuukautta ilman viisumia eikä mitään varallisuuksia kysellä. Me diktatuurit pidämme yhtä.

      • Anonyymi

        👍👍👍


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      207
      3800
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      101
      2205
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1336
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1248
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1226
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      477
      1022
    Aihe