KL toimittajan vuoro mädättää

Anonyymi-ap

Kehuu asuvansa kalliilla alueella Espoossa ja vetäisee mutkat suoriksi kun naapurustossa asuu yksi varakas kiinalainen ja yksi varakas intialainen klaani. Näin yleistämällä kaikki mahanmuutto on Suomelle arvokasta ja kaikki haluavat tehdä työtä Hyvällä Palkalla. Mitä nyt yhdestä pikkuseikasta, kuten että suurin osa Suomeen (paperittomina) tulleista maahanmuuttajista on lähtöisin kehitysmaista ja ovat sekä luku- että kirjoitustaidottomia, järjestäytymättömissä yhdyskunnissa kasvaneita, ikuisia Kelan elättejä.

Suomi nousuun maahanmuutolla. Ihme että kehitysmaat eivät ole maailman vauraimpia maita, vaikka kehitysmaissa on työlle persoja moniosaajia on miljarditolkulla.

8

172

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mädättäminen on juuri tätä. Hakemalla haetaan yksi tai kaksi esimerkkiä vauraista maahanmuuttajista, fanaattisimmat hakevat esimerkkinsä sadan vuoden takaa, ajalta jolloin vastaanottokeskuksia ja Kelaa ei ollut olemassa edes käsitteinä. Paradoksaalista kyllä, Yle ei aloita kiinankielisiä uutisia, eikä intiankielisiä. Yle aloittaa somalin ja arabian kieliset uutiset ja hieman myöhemmin muun ohjelmatarjonnan. Miksi Yle aloittaa nämä uutislähetykset? Jotta luku- ja kirjoitustaidottomilla, työlle persoilla maahanmuuttajaryhmillä olisi mahdollisuus saada tietoonsa uutisia lähtömaistaan.

    • Anonyymi

      Naapurina rikkaat Kiinalaiset ja Intialaiset ihmiskauppiaat Westendissä.
      Näitä menestyjiä Suomi tarvitsee.

    • Anonyymi

      Onhan niitä menestyjiäkin maahanmuuttajissa!
      Mutta pääasiallisesti maahanmuutto on kehitysmaamuslimi islampaskaa, josta yhteiskuntamme, siis veronmaksajat maksavat miljardeja vuosittain…
      Mutta tämä taloudellinen puoli ei ole se suurin ongelma, vaan se että yhteiskuntamme muuttuu pikkuhiljaa kehitysmaamuslimeiden islampaskan kalifaatiksi!

      • Anonyymi

        Suomi haalii vain ja ainoastaan reikä-taskussa tason maahanmuuttajia kehitysmaista. Virran mukana tulee 1 % keskituloisia, tai sellaiseksi kykeneviä. Kela tiedottaa etuuksista 8 eri kielellä suomenkielen lisäksi. Korkeakoulutetuille, varakkaammille tai yrittäjä-maahanmuuttajille ei tarjota verohelpotuksia tai apua byrokratiaan. Suomen vetovoimatekijänä on vain (koko maailman) Kansaneläkelaitos.


    • Anonyymi

      Onkohan koskaan käynyt esim lähi Itäkeskuksessa
      Entä kelasatamassa
      Entäpä Suomen Malmössä Malmilla
      Tai Kongossa eli Kontulassa

      Puhumattakaan Puhoksesta jossa ei valkoista suomalaista

    • Anonyymi

      uli uli persu uli

      • Anonyymi

        Tervemenoa noihin paikkoihin


    • Anonyymi

      Uli,uli, suvakki tuli!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      189
      11345
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      93
      10772
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      235
      6200
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      183
      5006
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3486
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      172
      3475
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2313
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      300
      1872
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      7
      1713
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1624
    Aihe