Kremlissä ollaan nyt erittäin kriittisessä tilanteessa Ukrainan sodan ja sen laajenemisen kanssa. Venäjä on kyennyt pinnistämään 2,5 vuotta, ja selittelemään asiaa kansalaisilleen, vaikka rintamalla ei ole pystytty edistymään lainkaan.
Rintamalle uusia värvättäviä on yhä vaikeampi saada. Ne yli 200.000 kaatuneen lukemat ja hautausmaiden ristimäärät ovat väistämättä vuotaneet syrjäkylien Burjanskeihinkin saakka.
Ukraina saa luvan aloittaa länsimaisilla, pitkän kantaman ohjuksilla Venäjän sotilaskohteiden tujhoamiset.
Tämä erittäin vaikeasti torjuttavien länsiaseiden tulo taivaalta, se on se viimeinen niitti joka romahduttaa Putinin uskottavuuden ja Kremlin hallintohimmelin.
Rintamalle uusia värvättäviä on yhä vaikeampi saada. Ne yli 200.000 kaatuneen lukemat ja hautausmaiden ristimäärät ovat väistämättä vuotaneet syrjäkylien Burjanskeihinkin saakka.
Ukraina saa luvan aloittaa länsimaisilla, pitkän kantaman ohjuksilla Venäjän sotilaskohteiden tujhoamiset.
Tämä erittäin vaikeasti torjuttavien länsiaseiden tulo taivaalta, se on se viimeinen niitti joka romahduttaa Putinin uskottavuuden ja Kremlin hallintohimmelin.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Fasismi täytyy kaataa. Jos kansalaiset eivät sitä itse tee, niin ulkopuolisten tahojen täytyy se toteuttaa. Fasismin kaatuminen on aina hyvä asia.
632 630 venäläistä sotilasta pois muonavahvuudesta, joista viimeisen vuorokauden aikana 1 210.
Defense of Ukraine X:
https://x.com/DefenceU/status/1834815233870729318
Venäjä on pakotettava yhteisten pelisääntöjen pariin, muuten joudumme jatkossakin epäilemään arvaamatonta maata ylilyönneissään? Venäjä on opettanut nyt meille sen, että heidän tapansa toimia johtaa enemmän kaaokseen kuin järjestykseen.
Päin P....ttä hoidetut asiat tarkoittaa aina sitä, että kansa siitä kärsii, eli syyttömät ihmiset. Oikeus ja kohtuus ajatellen, pahantekijät joutuu aina vastuuseen ja syystä. Ei ole erioikeuksia vaan tyhmyydestä sakotetaan ja väärintekijät joutuvat aina lopulta vastaamaan teoistaan.
Karma koituu oman pään sisällä maksajaksi, jos on vähänkin oikeudenmukaisuutta imenyt itseensä. Eli järki syyt ajaa meitä oikeudenmukaisempaan suuntaan. Pahuudelle ei pidä antaa mahdollisuuksia hyötyä pahuudestaan. Siksi Putinista tehtävä esimerkki sille, kuinka käy kun asettuu muiden yläpuolelle.
Sinänsä hyvä idea, mutta miten pakotamme myös länsimaat yhteisten pelisääntöjen pariin?Yhdysvallat kätyreineen, joissain tapauksissa myös Suomi mukaanluettuna, on rikkonut toistuvasti YK:n peruskirjaa ja sääntöjä, käymällä hyökkäyssotia suvereeneihin maihin, tappaen miljoonia ihmisiä, suurin osa siviilejä. Vietnam, Afganistan, Irak, Serbia. Pelkästään Irakin sodassa kuoli siviilejä samassa ajassa moninkertaisesti Ukrainaan verrattuna. Tälläkin hetkellä USA miehittää osaa Syyriasta, rikkoen YK:n ja kansainvälisiä sääntöjä.
"Oikeus ja kohtuus ajatellen, pahantekijät joutuu aina vastuuseen ja syystä."
Valitettavasti näin ei tapahdu. Voittajavaltio, tai riittävän vahva johtajineen ja sotilaineen ei joudu vastuuseen. Vietnamin kansanmurhasta, Irakin joukkotuhosta, aiemmin Dresdenin siviilikohteiden massiivisesta tuhonnasta, ei ole tuomittu ketään. Ei myöskään kidutuksista ja kasvimyrkkyjen sekä fosforin käytöstä.
Ukrainan sotaan ei lännen aloittama ohjushyökkäys Venäjälle tulisi vaikuttamaan.
Jos kuvitellaan että se vastaisi nyt nähtyjä Venäjän iskuja Ukrainalle ollaan täysin hakoteillä.
Ensinnäkin, vaikka Ukrainakin on iso maa, Venäjä on valtavan laaja, maailman suurin valtio. Ja siellä muistetaan ja otetaan opiksi historiasta että tuotantoa on hajasijoitettu ympäri suurta maata. Se tarkoittaa niin monia kohteita että käytännössä ei niiden merkittävä lamauttaminen ole mahdollista.
Siviilikohteisiin, kuten Moskovaan ja Pietriin ja muihin kaupunkeihin pystyttäisiin tietysti tekemään terroristisia iakuja, kuten jo on yriteltykin.
Mutta sodan kulkuun ne eivät vaikuta.
Eikä lännellä edes olisi sellaista määrää ohjuksia, sadan ohjuksen päivävauhtia ei pystyttäisi saavuttamaan.
Ainoa saavutus mihin länsi siis voisi yltää olisi sodan laajeneminen jopa maailmansodaksi.
Miksi se sitä haluaisi ja uskaltaako länsi siihen lopultakaan?
Se tietää kyllä että voittajaksi se ei siinä voisi selvitä.
Kyllä sotiminen vaikeutuu kun tarvikkeet vähenee.
Venäjän lampaat pitäisi herättää tuohon johdon sotahulluun sekoiluun.
Ei missään maassa kesken tilannetta ruveta johtoa vaihtamaan. Ei edes ukrainassa vaikka sielläkin on äänenpainot ja Selenskyi vastaisuus nousussa.
Iskut siviilikohteisiin esim. Moskovassa saavat nyt välinpitämättömät venäläiset vaatimaan kovempia toimia Ukrainaa vastaan ja ryntäyksen värvättäväksi sotaan.
Ihme kun venäjän talous ei ole romahtanut,,aseidrn valmistaminen itselle tuhottavaksi ei kuitenkaan lisää hyvinvointia vaan päinvastoin.Öljyn hinta on nyt ollut laskussa ja korkotaso 20%.Korkeassa koroissa talouden heikko tila näkyy eniten.
Lännen talous on nyt niin syvällä romahduksen syövereissä , että kaikkia keinoja on yritettävä käyttää:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18627575/paa-impperialistit-juonivat-sodan-laajentamista-eteen-tyonnetylla-rintamalla-nato-slaaveissa
Avoin ja laajamittainen aseellinen konflikti koskien koko eurooppaa veisi kertaheitolla huomion pois Talous-KONKURSSISTA !
t. haans. sea
PS " virus " oli jo osa tällaista vehkeilyä !
"Viime vuonna nimellispalkat nousivat keskimäärin 15 %, ja kuluvana vuonna palkkojen nousu on entisestään kiihtynyt. Toukokuussa 2024 keskimääräinen kuukausipalkka oli 86 384 ruplaa (noin 920 euroa), eli 18 % enemmän kuin vuotta aiemmin."
Mitä väliä tuolla korkojen nousulla on mikäli palkat seuraa sitä? Tuohan on venäläisille onni että niiden palkat nousee suomalaisten tasolle ja sitten jopa ohittaa sen.
Onhan tuo ollut säälittävää että venäläinen öljyalalla työskentelevä saa 200 e kuussa kun norjassa vastaavasta työstä saa 7000 e kuussa.
Joka lupa saatu?
Länsi ohjukset ei lennä Venäjälle,eikä ainakaan
kovin pitkälle.Ukrainalle luvattiin nopeaa päätöstä.
Nyt nämä kuhnijat päätti siirtää päätöstä jopa
viikolla eteenpäin.Vieden asian muiden länsi-
maiden päätettäväksi.Kun soditaan pitäisi tehdä
nopeita päätöksiä.
Näköjään joillain on naurettaavaa venäjänpelkoa. Luulisi sen jo loppuneen.
"Ukraina saa luvan aloittaa länsimaisilla, pitkän kantaman ohjuksilla Venäjän sotilaskohteiden tujhoamiset. "
Mitään lupaa ei herunut, ei edes britien Strom Shadow -ohjuksille.
Iltalehti esitteli, millaisella modifioidulla ohjuskalustolla Ukraina kykenee tällä hetkellä helposti pommittamaan Venäjän oljyteollisuuden varastoja ja lentotukikohtia aina Murmanskiin saakka.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/74cfaef5-3ee8-4472-8bde-de189b150499
Kyseessä on Ukrainassa valmistettava ultrakevyt lentokone Aeroprakt A-22. Sellaisen myyntihinta täysin varusteltuna on läntisillä siviilimarkkinoilla 129.500 US.dollaria. Karsitumpi sotilasversio irronnee 30.000...45.000 dollarin hinnalla.
Tällainen kone kuljettaa mukavan 400 kg pommilastin parin tuhannen kilometrin taakse, syvälle Venäjän sisämaahan.
Jos se kykenee pommilastin syvälle venäjän sisämaahan toimittamaan niin silloin venäjäkin kykenee pommilastin tuollaisilla ukrainan sisämaahan toimittamaan.
Ukrainassa ei juuri muuta arvokasta ja pommitettavaa enää ole kuin siviilit?
Kannattaako Ukrainan sitten toimittaa länsimaiden lähetyksiä venäjälle mikäli per toimitettu lähetys maksaa aina esimerkiksi 100 000 ukrainalaisen siiviilin hengen.
>Jos se kykenee pommilastin syvälle venäjän sisämaahan toimittamaan niin
>silloin venäjäkin kykenee pommilastin tuollaisilla ukrainan sisämaahan
>toimittamaan.
Sodan kuva on selvästi tasoittumassa, kun Ukrainalla on nyt samanlaiset laitteistot joilla voi kaukopommittaa Pietaria ja Moskovaa. Siellä tällaiset toistuvat pommituslennot kyllä tavallinenkin venäläinen, kadun Tatjana, hänkin alkaa asian huomaamaan.
>>Kannattaako Ukrainan sitten toimittaa länsimaiden lähetyksiä venäjälle mikäli
per toimitettu lähetys maksaa aina esimerkiksi 100 000 ukrainalaisen siiviilin hengen.>>
Nuohan eivät ole millään lailla keskenään vaihtokelpoisia asioita. Vaikka Ukraina lopettaisi kaikki kaukopommituksensa heti, niin Moskova pommittaa silti 100.000 ukrainalaista siviiliä hengiltä jatkossakin
Lahjoituksia sitten Ukrainalle, noita lentokoneita suoraan?
Vai rahaa vain?
LUETKO SINÄ ROSKALEHTIÄ - JA VIELÄ YRITÄT AIVOPESTÄ LINKEILLÄSI - MENE JA SUKSI SUOHON- -- - sairasta - nauti itse vaan ja lue vaikka toiseenkin kertaan.
Tässä linkki vastalahjaksi:
https://www.youtube.com/watch?v=K1L53n5SOgA
https://www.youtube.com/watch?v=K1L53n5SOgA
Tilannekuvio - natsiporukkaa kuoli eilenkin yli 450 Kurskin alueilla laittomasti häärätessään.
Taitaa kurskin kulma olla tyytyväinen että pääsee eroon kapisesta karhusta ja kehitys voi vihdoin alkaa.