Olen kerrostalossa yksin asuva pienellä eläkkeellä elävä vanhus.
uusi nuukuus ja sähkön säästäminen on tehnyt elämäni mielenkiintoiseksi.
Seuraan netistä sähkön hintaa monta kertaa päivässä.
Sähköini on tuulisähköä, ja kun sähkön hinta on korkea ja kun ei tuule, en käytä sähköä juuri ollenkaan.
Miten se on mahdollista?
Valmiit ruoka-annikset lämmitän haufottarn kuumassa hana vedessä.
Pyykit pesen pelkästään silloin. Kun sähkö on halpaa, usein yöllä.
En enää pakasta juuri mitään. Pakasteiden sähkölaskun maksaa kauppias, sillä marjat -ja muut ruoat ostan kaupasta ja syön ne saman tien, kun ne ovat tuoreita.
Nyt saa kaupasta kalakeittot, pinaattikeitto ja muut
sellaisissa pakkauksissa, jotka on helppo hauduttaa lämpimiksi kuumassa vedessä.
En siitä enkä käytä pöytä tietokonetta ollenkaan silloin, kun sähkö on kallista.
Silloin käytän tablettia ja älypuhelinta, jotka lataan silloin, kun sähkö on halpaa.
Tällainen elämä on mahdollista, kun asuu yksin.
Olen jo siihen tottunut.
Usein juuri silloin, kun sähkö on kallista lähden ulos kövelylenkille. Menen vaikka kahville.
Ja sähkön myös kahvin valmistamiseen maksaa joku
muu kuin minä.
Sähkön siirtoa en pysty halpuuttamaan. ja usein sähkön siirto lasku on suurempi kuin itse sähkölasku.
Kaikki tämä saattaa kuulostaa hullulta, mutta en minä tätä ole halunnut.
Yhteiskunta minut tähän pakotti.
Uusi harrastus. nuukuus hoipussaan
28
463
Vastaukset 28
- Anonyymi
Itsellä pörssisähkö ja energialasku elokuulta 7eur toki siirrosta tulee noin 10eur laskua.90 kwh oli kulutus elokuussa.
- Anonyymi
Menet kahville ja maksat siitä 2eur kuppi niin itelläni 5 päivän sähkön kulutuksen hinta ja tuo yläkanttiin.Kerran viikossa pesen pyykkiä ja imuroin,kesällä mitään pyykkiä ei edes pahemmin tullut kun shortsit jalassa ja kauluskesäpaita.Kahvia keitän ja välillä laitn termospulloon.Läppäri pääll melkein koko päivän ja jos johonki lähden laitan lepotilaan.
- Anonyymi
Kahville voi mennä myös esim työttömien ilmaiseen tilaisuuteen tai kavereille.
- Anonyymi
Melko matala elintaso on on ollut suurella kansalla Suomessa.
Nuukiksi on opittu.
Tässä kulutus kuvaa Suomesta,
https://youtu.be/lkdUxW8JxD0?si=MTTiaTjiGAoWDaUT - Anonyymi
Meillä vanha rintamamiestalo ja pörssisähkö, ei paljoa ole tarvinnut pihistellä sähkössä. Valaistus vaihdettu kokonaan led-valoihin, niin sähkönkulutus minimaalinen.
Pyykkiä pestään, kun pörssisähkö on halpaa. Ruokaa valmistetaan isompi satsi kerralla ja mikrolla lämmitetään annoksia. Talvella ruoka valmistuu leivinuunissa tai puuliedellä.
Viimeksi sähkölaskussa sähkön hinta oli 2,59cnt/kWh, ei mielestäni lainkaan paha hinta. Talvella sähkö on ollut hieman kalliimpaa n. 6cnt/kWh.
Toki vältämme turhaa sähkön käyttöä, mutta valaistusta emme juuri sammuttele, mukavuus on kuitenkin meille tärkeä. Yksi 4W led valo valaisee hyvin meidän eteisen ja pihavalona on 8W led valo, lisäksi pari 10W led-tunnistinvalaisinta, jos pihalla tarvitsee liikkua iltaisin vaikka puuliiterille, ne valaisevat pihaa muutaman minuutin liikkeen ajoittamana.
syrjäseudunasukki- Anonyymi
Niin ei se sähkön kulutus varmaankaan mitään suurta tarvi olla rintamamiestalossa keväästä syksyyn ja jos talvella mahdollisuus polttaa klapeja.Sitten eri jos suora sähkölämmitys eikä tulisijoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin ei se sähkön kulutus varmaankaan mitään suurta tarvi olla rintamamiestalossa keväästä syksyyn ja jos talvella mahdollisuus polttaa klapeja.Sitten eri jos suora sähkölämmitys eikä tulisijoja.
Meillä on muutama sähkölämmitin tasaamassa kovilla pakkasilla, muuten lämmitetään klapeilla. Meillä on lämmittimissä ajastimet niille halvoille tunneille, kun pörssisähkö on edullista. Ei ole mikään rasite sähkölasku talvellakaan.
Polttopuuta saa ilmaiseksi, läheisen marketin takaa saa hakea ilmaiseksi trukinlavoja luvan kanssa. Yhdeltä tutulta metsänomistajalta saadaan tehdä metsästä polttopuuta hakkuutähteistä ja raivuun jälkeen.
Vaihdoin kaikki valaisimet led-valoiksi, kulutus minimaalinen.
Ruokaa me tehdään talvella puuliedellä ja leivinuunissa, ei juuri mene sähköä ruokien valmistukseen ja talo lämpiää samalla. Annoksia lämmitetään mikrolla, se ei paljoa kuluta sähköä.
syrjäseudunasukki
- Anonyymi
Takertumalla pieniin asioihin saa pientä säästöä aikaiseksi ja takertumalla isoihin asioihin saa aikaan isoja säästöjä.
- Anonyymi
Mulla pitää saada itsetehtyä ruokaa välillä. Höyryperunoita, bolognesekastiketta, currykana pastaa, makaroonilaatikkoo, paistiauheliha hernekeittoo, risottoo jne. perusruokaa 2-3 päivän satsi kerralla. Tulee halvemmaksi kuin einekset.
Välillä eineksiä kun ei huvita kokata mutta en voisi pääasiallisesti niillä elää. Olisko jotain muuta missä voisi säästää mutta ruuanlaitto olisi kyllä ihan vihonviimeisin säästökohde. - Anonyymi
Eläkeläisillä on asiat vielä hyvin!!!! Pitkäaikaistyöttömät joutuu vielä enemmän ole tiukilla , että pärjää. Vanhukset ei tarvikaan mihinkään enää raha , mutta nykynuoret ei saa es mahdollisuutta rikastua. Orja systeemi / järjestelmä pitää huolen siitä.
- Anonyymi
Rikastuminen ei lie tärkeää,kun ei niitä maallisia omaisuuksia hautaan saa mukaan,ellei sukulaiset kippaa niitä kuoppaan. Tosin tuhkaus on nykyään muotia. Sen itsekin valitsen.
- Anonyymi
Nuukuus on elämän tapa, Laihialla osataan venyttää penniä.🙄
- Anonyymi
Kuuma vesi ei ruokaa lämmitä. Sehän on vain 60 asteista. Aito köyhä tietäisi sen. Hän säästää esimerkiksi katkaisemalla keittolevyn heti kun sen lämpö riittää ruoka-annoksen lämmittämiseen tai hän käyttää mikroa. Pakastamisen idea on itse valmistetut einekset tai kerätttyjen marjojen säilöminen. Itse poimitut puoukat ovat halvempia kuin kaupan marjat.
- Anonyymi
Turhat sähkövehkeet sammuttaa ettei tyyli ole se että kahvinkeitin päällä pitkin päivää vaan kaataa termoskannuun.SValaistus vaan päällä siinä huoneessa missä on.
- Anonyymi
Minä pesen talon pesulassa ja iltaisin kynttilänvalossa teen ristikoita. Hirmu vähän syön niin se mitä syön voi lämmittää nopeasti mikrossa. Kahvivesi hellalla kun pikakahvia vain juon. Monivitamiinit otan purkista,kun ruoka on mitä on ,ei ravitsevaa. Piiloutunut olen maailmalta ajat sitten. Foodora tuo ruokapussit ,ilmainen kuljetus on , tuotteet ei paljoa maksa.
- Anonyymi
Kerrostalossa asuessa sähkö hinnalla ei ole oikein mitään merkitystä.
- Anonyymi
Vedenkulutusta tarkailemalla voi säästäää enemmän.
Jos on huoneistokohtainen vesimittari. - Anonyymi
Ruuassa ei oikein kannata liikaa pihistää, voi tulla keripukki ym.
Lähinnä pitää seurata, ettei käytä hellaa, uunia, pyykkikonetta tai imuria kun on isompi hinta sähkössä.
Pienemmällä hinnalla sitten tekee ne hommat mitä on pakko.
Muuten sitten istuu taskulampun tai kynttilän valossa ristikoita tekemässä.
Olen muuten ostanut otsalampun, se on kätevä vessassakin käydessä. - Anonyymi
Pistorasiaan kytkettävä energiamittari auttaa yksittäisten laitteiden todellisen kulutuksen hahmottamisessa.
Lapsiperheitä pitäisi esimerkiksi kiinnostaa mitä kuluttaa päivä-, viikko-,ja kuukausitasolla, se jatkuvasti tehokkaammaksi päivitelty pelikone, joka on päivässä tuntikausia päällä pitäen lastenhuoneen kumman lämpimänä talvipakkasillakin.
Mutta tuon kartoituksen omassa taloudessa tehneenä, en enää tajua mihin tarvitaan 3X25A liittymäkokoa joka itselläni on. Se on jäänne ajalta jolloin tuhlaaminen ja huolettomuus oli helppoa.
Näillä siirto- ja sähkön hinnoilla on turha kuvitella että sähköautoja latailtaisiin tässä taloudessa koskaan, joten liittymäkokoa voisi karsia. - Anonyymi
Maaseudun tyhjentäminen etenee "sähköisesti":
https://yle.fi/a/74-20110544- Anonyymi
Me asutaan täällä maaseudulla vanhassa rintamamiestalossa ja pörssisähkö. Ei todellakaan ole rasitus tuo sähkö, kun käyttää järkeä.
syrjäseudunasukki
- Anonyymi
Pakastinta kannattaa käyttää.Virrankulutus 10c-20 c vrk.
Sinne soppaa, leipää, lihaa, kalaa, marjaa...
Maksaa monikertaisena takaisin vs mauttomat valmisruuat. - Anonyymi
semmonen se yhteiskunta on nykyään
- Anonyymi
Eikö kannattaisi valmikstaa kahvia silloin kun sesähkö on halpaa ja sitten juoda lämmintä kahvia vaikka termospullosta, kun sähkö on kallista.
Kuten näet , toiminnassa on aina kehittämisen varaa.- Anonyymi00027
Ruokaa pitää tehdä suurina annoksina ja sitten lämmitellä mikrossa pari päivää.
- Anonyymi
Mie oon olemassa ihan vaan höyryillä joten ei haittaa vaikka solisluut törröttää kuin keskitysleiriläisellä.
- Anonyymi00028
Asumme vaimoni kanssa kerrotalon kolmiossa.
Suunnittelen, ostan raaka-aneet, valmistan sapuskat ja katan pöydän.
Ensiaterioinnin jälkeen seuraava (t) kuumiksi mikrossa.
Vaimo kasaa käytetyt astia tiskikoneeseen jonka käynnistää se täytyttyä.
Juomme päivittäin kahdet kahvit.
Jääkaappi-pakastinyhdistelmä.
Molemmilla läppärit. Valaistus ledeillä.
Pyykki pesukoneella.
Vuosikulutus on noin 1000kWh. Yhden kerran olen kilpailuttanut sähkön mutta kulutuksellamme se on turhaa leikkiä! - Anonyymi00029
Kerrostalossa asun yksin niin sähkölasku energian osalta n,10eur ja toinen mokoma sähkönsiirto 10eur niin n, 20eur menee sähköön kuukaudessa. Kerran viikossa imuroin ja pesen koneellisen pyykkiä. Kahvia keitän useampaan otteeseen.Läppäri auki koko päivän.Pakastinta tietenki hyödyntää.Mikrossa lämmittää ruokia eikä missään vesihauteessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371501Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871074Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94834Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 34466
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381