Katariina II Suuri ja kansanäänestykset Venäjällä

Katariina II Suuri ja kansanäänestykset - Krim

Hiukan kevennystä vuodelta 2014 (!) ja asiafaktaa tästä päivästä ja historiasta liittyen kansanäänestyksiin Venäjällä ja Krimin (suom. linnoitus) 1] sopimuksiin 1700 -luvulle.

Kuten tunnettua Krim oli satoja vuosia sitten osa silloisen maailman suurinta kansakuntaliittymää, jota kutsuttiin Mongolien ylivallaksi – väkivahvan sotakoneen ja oivallisen verojen keräämisen vuoksi. Elettiin kultaisen Ordan aikaa 2] --- osa meidän Karjalaakin kuului siihen!

Keisarinna Katariina II Suuri 3] oli merkittävä venäläistäjä ja läntisen Euroopan valistusfilosofian ja taiteen ihailija – puhuikin ranskaa. Samaan aikaan kansa puhui venäjää ja viljeli maitaan miltei orjan asemassa. Katariina II Suuri allekirjoitti sopimuksen Krimistä, jossa oli eräänä kohtana huomion arvoinen seikka:

Mikäli Krim joskus julistautuisi itsenäiseksi, oli Osmanien valtakunnalla 4] 16 päivää aikaa liittää Krim itseensä eli nyt katsottuna nykyiseen Turkkiin, osmaanien jälkeläisvaltioon. Nythän Krim oli kansanäänestyksen pohjalta itsenäinen muutaman päivän – Turkki ei käyttänyt omistusoikeuttaan – Katariina Suuren sopimuksen pohjalta. Ehkä sopimus oli menettänyt lain voimansa.


Kansaäänestykset; voimaa ja laittomuutta!

Muutama päivä sitten krimiläiset äänestivät pikaisesti järjestetyssä kansanäänestyksessä itselleen ”vapauden eli itsenäisyyden” liittyä Venäjän valtioon, mikäli venäläiset puolestaan hyväksyvät liittymispyynnnön – no, pyyntö käsiteltiin salamannopeasti, jotteivat turkkilaiset käytä omistusartiklaansa Katariina Suuren sopimuksesta ;-)


Venäjällä – Venäjän lakien mukaan kansanäänestykset ovat lailla kiellettyjä –

siis Karjalan tasavallassa kansalaiset eivät voi junailla liittymisäänestystä Suomeen, jos niin tekisivät – aukeaisi vankilan ovi, siksi kovat rangaistukset aiheesta ovat. Siis, nyt krimiläiset liittyessään Venähän valtakuntaan, samalla hyväksyvät kansanäänestyksien järjestämismahdottomuuden – toki Putin ja duuma voivat sellaisen järjestää.

Pienellä huumorilla, mutta jotain näistä on luettavissa, kun yritämme ymmärtää slaavilaisuutta ja nykyvenäläisyyttä! 5] Niin, toisaalta ymmärrämme, miksi emme voi ymmärtää.


VIITTEET
1] Tataarien Krim ~ http://fi.wikipedia.org/wiki/Krim – kytkökset Turkkiin - osmaaneihin
2] Kultainen Orda ~ http://fi.wikipedia.org/wiki/Kultainen_orda – mongolit kaukaa idästä (tataarit?)
3] Katariina II Suuri ~ http://fi.wikipedia.org/wiki/Katariina_II -
4] Osmanien valtakunta ~ http://fi.wikipedia.org/wiki/Osmanien_valtakunta -
5] Lännenmies ei ymmärrä slaavilaisuutta? ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2014/03/lannenmies-ei-saata-ymmartaa.html -

EXTRA
Venäjä ja venäläiset saavaty myös sympatioita ja Kiina on hiljaa ~ http://ilkkaluoma.blogspot.fi/2014/03/venaja-keraa-myos-sympatioita-kiina.html -

__
158503

20

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Asiafaktaa".....ja Tiltun kirjoituksessa !!! 🤣🤣🤣🤣🤣

      • Anonyymi

        Miltä osin ei olisi faktaa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miltä osin ei olisi faktaa?

        Eihän se niin mene: todista Tiltu itse trollauksesi väitteiden totuusarvon äläkä yritä siirtää vastuutasi lukijoille.

        No - et pysty siihen.


      • Anonyymi

        Ei nuo sinunkaan kommentit ole kuin tyhjää vain


      • Anonyymi

        Naisen huomaavaista johtamista, suurella vallalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Naisen huomaavaista johtamista, suurella vallalla.

        Tiltu väyryspuolueen ehdokkaana - 9 ääntä.


    • Anonyymi

      Kuka ymmärtäisi Ilkkaa, tuota Kremlin hallinnon asiamiestä? Kukapa tohtisi tuon turinoita peukuttaa?

      • Anonyymi

        Hyödylliset idiootit kommenteillaan nostelee näitä, ja aloittaja myhäilee tyytyväisenä....


      • Anonyymi

        Onkohan hyvätkin suhteet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyödylliset idiootit kommenteillaan nostelee näitä, ja aloittaja myhäilee tyytyväisenä....

        Niin tai näin, mutta uutta tietoa oli tässä jakelussa. Tarkistin asiakohtia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin tai näin, mutta uutta tietoa oli tässä jakelussa. Tarkistin asiakohtia.

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        "Niin tai näin, mutta uutta tietoa oli tässä jakelussa. Tarkistin asiakohtia."

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        Tiltu se tarkistelee ja löysi jopa "uutta tietoa" omasta öyhötyksestään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyödylliset idiootit kommenteillaan nostelee näitä, ja aloittaja myhäilee tyytyväisenä....

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        "Hyödylliset idiootit kommenteillaan nostelee näitä, ja aloittaja myhäilee tyytyväisenä....

        😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅

        Voi Tiltun onnea !!!


      • Anonyymi

        Lukuavauksista päätellen sadat tuhannet!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lukuavauksista päätellen sadat tuhannet!

        Löytyisikö edes sata ja niistäkin varmaan puolet on sinun.


    • Anonyymi

      Ninen johti suurvaltaa jo tulloin hyvin viisaasti!

    • Anonyymi

      "Miksi Venäjä toimii niin kuin se toimii"
      Tämä Martti J Karin, ja Antero Holmilan kirjan alkupuoli perkaa perusteellisesti Venäjän alkuvuosisatojen kehityksen.
      Sotaa, poliittisia murhia, ja kansannousuja, näin voidaan Venäjän kehityksestä sanoa. Kirjaa lukiessa tulee mieleen, että Venäjää ei voi hallita ilman väkivaltaa omaa kansaa kohtaan. Pienetkin myönnytykset vapauksiin päin, ovat johtaneet mellakointiin, jotka on tukahdutettu verisesti. Veristen sotien jälkeen muutoksia on ollut pakko antaa kansalle, muuten hallitsijoiden asema olisi käynyt tukalaksi.
      Suurin ongelma Venäjällä on ollut korruptoituneet, huonot johtajat, jotka ovat keskittyneet lähinnä laajentamaan imperiumiaan sotimalla. Putin jatkaa tätä perinnettä ansiokkaasti.

    • Anonyymi

      Nainen suuren Venäjän johdossa?!

      • Anonyymi

        Tiltu suuren Venäjän juoksupoikana!


    • Anonyymi

      Iigorit sekoilevat.

    • Anonyymi

      Luomalla kerrankin asiallinen teksti. Krim kuuluu Mogolialle niin kuin koko nykyinen Venäjän federaatio. Venäjää ei siis ole olemassakaan. Sitä voi kutsua epävaltioksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe