Olkiluodon viat

Onko nämä Olkiluodon viat "tilattuja" vai onko koko laitos tehty uusiomateriaalista? Ei kuukautta mene, etteikö joku vika ilmaannu. Tuo kohteen valvonta on ollut ala-arvoista ja sinne toimitetut materiaalit nähtävästi purkukohteista.
Vai onko "myyrät" täälläkin tekemässä tuhojaan. Herätys! Linkkimastoja kaatuu, vesitorneihin yritetään murtautua. Asiat ei hyssyttelyllä parane. Tutkintaa ja kamerat peliin.
4571
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä nyt sähkön hintaa nostava vika on Olkiluodon vanhassa ydinvoimalassa eli OL2:ssa. Se kytkettiin sähköverkkoon vuonna 1980 eli noin 44 vuotta sitten. Sen rakentaminen tapahtui 1970 - luvulla.

Uusi laitos josta kai kirjoitit on OL3.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Olkiluodon_ydinvoimalaitos

Äänestä
  • Osa täällä kirjoittelevista eivät tunne sähkötekniikkaa lainkaan, saati sitten voimaloiden toimintaa. Vielä nykyisinkin näkee satumaisia tekstejä aiheesta, mutta menneistä vuosista taso on noussut huimasti kun politiikka on jäänyt pois.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Osa täällä kirjoittelevista eivät tunne sähkötekniikkaa lainkaan, saati sitten voimaloiden toimintaa. Vielä nykyisinkin näkee satumaisia tekstejä aiheesta, mutta menneistä vuosista taso on noussut huimasti kun politiikka on jäänyt pois.

    Tarkoittanet siitä hetkestä lukien vuonna 2019 kun stuxnet/vastaaja lopetti kirjoittamisen palstalla.

    https://www.suomi24.fi/profiili/stuxnet

    Pitää paikkansa.

    Äänestä

Eiköhän ne viat tarkoituksella tehdä että saadaan sähkönhintaa nostettua!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Onko nämä Olkiluodon viat "tilattuja" vai onko koko laitos tehty uusiomateriaalista? Ei kuukautta mene, etteikö joku vika ilmaannu. Tuo kohteen valvonta on ollut ala-arvoista ja sinne toimitetut materiaalit nähtävästi purkukohteista.
Vai onko "myyrät" täälläkin tekemässä tuhojaan. Herätys! Linkkimastoja kaatuu, vesitorneihin yritetään murtautua. Asiat ei hyssyttelyllä parane. Tutkintaa ja kamerat peliin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu