Olkiluodon viat

Anonyymi-ap

Onko nämä Olkiluodon viat "tilattuja" vai onko koko laitos tehty uusiomateriaalista? Ei kuukautta mene, etteikö joku vika ilmaannu. Tuo kohteen valvonta on ollut ala-arvoista ja sinne toimitetut materiaalit nähtävästi purkukohteista.
Vai onko "myyrät" täälläkin tekemässä tuhojaan. Herätys! Linkkimastoja kaatuu, vesitorneihin yritetään murtautua. Asiat ei hyssyttelyllä parane. Tutkintaa ja kamerat peliin.

4

569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä nyt sähkön hintaa nostava vika on Olkiluodon vanhassa ydinvoimalassa eli OL2:ssa. Se kytkettiin sähköverkkoon vuonna 1980 eli noin 44 vuotta sitten. Sen rakentaminen tapahtui 1970 - luvulla.

      Uusi laitos josta kai kirjoitit on OL3.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Olkiluodon_ydinvoimalaitos

      • Anonyymi

        Osa täällä kirjoittelevista eivät tunne sähkötekniikkaa lainkaan, saati sitten voimaloiden toimintaa. Vielä nykyisinkin näkee satumaisia tekstejä aiheesta, mutta menneistä vuosista taso on noussut huimasti kun politiikka on jäänyt pois.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osa täällä kirjoittelevista eivät tunne sähkötekniikkaa lainkaan, saati sitten voimaloiden toimintaa. Vielä nykyisinkin näkee satumaisia tekstejä aiheesta, mutta menneistä vuosista taso on noussut huimasti kun politiikka on jäänyt pois.

        Tarkoittanet siitä hetkestä lukien vuonna 2019 kun stuxnet/vastaaja lopetti kirjoittamisen palstalla.

        https://www.suomi24.fi/profiili/stuxnet

        Pitää paikkansa.


    • Anonyymi

      Eiköhän ne viat tarkoituksella tehdä että saadaan sähkönhintaa nostettua!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      68
      577
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      537
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      48
      503
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe