Laura ei tiedä

Olevansa oikeutettu tt-tukeen.aika omituista luulisi köyhän ottavan selvää oikeuksistaan.jos sen sijaan hänellä ylpeys estää tuen hakemisen se vähäjärkisen periaate
https://seura.fi/asiat/talous/hallituksen-leikkaukset-tallaista-on-koyhan-arki/
18338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Miksi usein annettu ohje,että töihin ei tarvitse kuin mennä,toimi?

Äänestä
  • Yhteen vapaaseen työpaikkaan ei mene kuin 1. Ne 49 muuta kiinnostunutta yrittävät muualle.

    Äänestä

Olen eläkkeellä. Jopa minä sain 420€:n sairaalalaskuun 109€ toimeentulotukea.

Äänestä
  • Eläkeläiset ovat kermaperseitä. Eivät tiedä kurjuudesta ja maksimaalisesta köyhyydestä mitään.

    Äänestä

Laura ei ole oikeutettu toimeentulotukeen, jos on tehnyt osamaksusopimuksia työssä ollessaan sängystä, puhelimesta ja pölynimurista.

Äänestä

Työ on kirous kun ansionsidonnaista peritään takas. Se tarkoittaa sitä että Laura on tuhlannut rahaa likaa juttuihin ja ei ole sitten varaa maksaa niitä muita pakollisia laskuja. Lauralla oli luottokortti jolla osti ruokaa. Siis käsittämätöntä. Ei ruokaa pidä ostaa luottokortilla jos on töissäkin. Laura ostanut sänkyn , imurin ja puhelimen samaan aikaan osamaksulla ja nyt ihmettelee miksi kaikki laskut kasaantuu.

Äänestä
  • Heikkoa taloudenhallintaa.en moiti luotolla ostoa mutta jonkinlainen jemmaraha oltava jottei ennalta odottamaton tilanne vie joko äärikärvistelyyn tai vielä pahempaa lisävelkaantumiseen eli ns kuseen

    Äänestä

  • Luonnollisesti ei tietoa millä ehdoilla puhelin hankittu mutta operaattoreilta saa niin pitkällä maksuajalla ilman lisäkuluja että luuria voisi sanoa melkein ilmaiseksi. Pari kahvia tai 1 lounas veks/kk kodin ulkopuolella

    Äänestä

Lauran tilanne on omaa tyhmyyttä eikä muiden ongelma ja siinä lauran ongelman kasaantui koska osti kaikkea kerralla.

Äänestä

Lauran pitäisi katsoa kuntosalilta rikas mies joka saapuu kalliilla autolla ja unohtaa ne käyhät.
Muuta neuvoa ei nyt tule.

Äänestä
  • Alkupääomaa tarvitaan projektiin. Rikkaat eivät käy kunnan/kaupungin saleilla eikä ees likipersaukisten fitnesskakkosnelosissa. Elixia ja siitä kalliimmat eli ainankin kuudenkybän kulu/kk. Plus reenitarvikkeetkaan eivät saa ihan halvimmilta näyttää.

    Äänestä

Uusavuton tollo. Käyttää palkkansa turhuuksien markkinoille. Edes pyörää saa pidettyä ajokunnossa. Vaikka ilmaisia pyöräpajoja. Käytettynä olisi saanut nuo tavarat pilkkahintaan.

Äänestä

Idioottihan tuo on.Osti tavarat vielä koeajalla ollessaan. Luottokortti ei käyttäjän tyhmyyttä lisää mutta saa tekemään näemmä tyhmiä päätöksiä.

Äänestä

Linkin takaa:
"Hammaslääkäriin menoa Laura on lykännyt jo pitkään asiakasmaksujen vuoksi. Vain harvoina kuukausina on varaa hänelle määrättyihin lääkkeisiin. Lauran endometrioosia hoidetaan ehkäisyvalmisteilla, jotka eivät kuulu kelakorvauksen piiriin, ja uuden sukupolven lääkkeillä, joiden hinta on korkea. Ilman lääkkeitä hänellä on usein kovia kipuja."

Kivuista kärsivä ihminen ei välttämättä jaksa ajatella totuttujen ajatusratojen ulkopuolelle. Siinä mielessä hän muistuttaa nälkäistä, jonka aivot tarvitsevat glukoosia voidakseen toimia normaalisti.

Toivottavasti Laura saa pian osamaksunsa hoidettua ja sitä kautta tarvitsemansa lääkkeet!

Äänestä
  • Osamaksuilla on taipumus vähentää velkaa jos vain saa ne hoidetuksi vaikka kiroillen.
    Kyllä minusta tuo jemmarahaneuvo on aivan oikea, sillä se on ollut jo vuosia keino,
    millä on saanut nuo yllätysmenot kuriin. Ja asuntokulut hoidetuksi ajallaan.

    Äänestä

Minulla menee ilmeisesti hyvin kun on varaa kaljaan ja herkkuruokiin. Ei ole koskaan leipäjonossa käynyt ja se olisi jo todella noloa. Mielummin kuolen nälkään.

Äänestä

Laura on aivopesty mukaan munchausen-työttömyysidentiteettiin. Hän uskoo että työttömyys tekee ihmisestä toimettoman. Ja toimettomuus aiheuttaa masennusta. Joten aina kun hän keksii jotain tekemistä todistaakseen olevansa toimelias vaikka on työtön, hän ajattelee työttömyyttään. Hän ei käy kävelyllä vain koska on kiva ulkoillla. Hän käy kävelyllä todistaakseen olevansa toimelias työttömyydestä huolimatta.

Maailman naisista suurin osa ei tee kodin ulkopuolella töitä eikä kukaan valita että toimettomuus masentaa kun ei ole ulkopuolista työnantajaa antamassa töitä ja sanomassa mitä mun seuraavaksi pitää tehdä.

Äänestä

Masentuneena en jaksa ottaa selvää saatikka hakea.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olevansa oikeutettu tt-tukeen.aika omituista luulisi köyhän ottavan selvää oikeuksistaan.jos sen sijaan hänellä ylpeys estää tuen hakemisen se vähäjärkisen periaate
https://seura.fi/asiat/talous/hallituksen-leikkaukset-tallaista-on-koyhan-arki/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu