Ota viiniä

Anonyymi-ap

Ota viiniä, sanovat ne toisilleen pääsiäisenä valtakunnansalilla, jotka ovat kirjauttaneet itsensä vartiotorniseuran kortistoon taivaaseen menoa varten.

Raamattu ?

Jeesuksessa on pelastus. Kaikille.
1 Tim. 2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus, 2:6 joka antoi itsensä lunnaiksi kaikkien edestä, josta todistus oli annettava aikanansa,

Tuossa on "kaikkien" - eikä 144 000:n, kuten vartiotornissa.

144 000 ? He ovat Isaraelin sukukunnista:
ilm. 7:4 Ja minä kuulin sinetillä merkittyjen luvun, sata neljäkymmentä neljä tuhatta merkittyä kaikista Israelin lasten sukukunnista:
7:5 Juudan sukukunnasta kaksitoista tuhatta merkittyä, Ruubenin sukukunnasta kaksitoista tuhatta, Gaadin sukukunnasta kaksitoista tuhatta,
-jatkuen 3 jaetta sukukuntien edustajia; sanotaan tarkoittavan että Herra ei ollut hylännyt Israelia, vaikka se tuolloin eli luopumustilassa.

ilm. 14:1 Ja minä näin, ja katso, Karitsa seisoi Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden otsaan oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen Isänsä nimi.
14:5 eikä heidän suussaan ole valhetta havaittu; he ovat tahrattomat.
-He eivät voi jehovantodistajia senkään vuoksi, että heidät opetetaan käyttämään valehtelua, jolle on omistettu lahkoslangi-ilmaus "teokraattinen sodankäynti"

Efes. 4:4 te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon, jonka te kutsumuksessanne saitte;
-Tämä vahvistaa edelleen, että toivo, pelastus, on vain taivaassa

Vartiotorniseuran presidentti Russell näki unta 1930 -luvulla, että taivas on täysi, ja otti unen vartiotorniinkin. Joka ei usko, saa mökötyksen valtakunnansalilla.
Oppimuutos: taivaassa on sittenkin tilaa. Ja vartiotorniseuran vuosikirja julkaisi vuosittain taivaaseen menijät yhden tarkkuudella.
Oppimuutos: Enää ei julkaista numerotietoja.
Niin, taivaaseen menijä ilmoittaa asian, ja vartiotorniseura kirjaa sen.

10

231

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjestö on opettanut voideltujen lukumäärän tulleen täyteen vuonna 1935. Lisäksi järjestö on opettanut, että muinoin kuolleet voidellut saivat ylösnousemuksensa vuonna 1918, pian Jeesuksen näkymättömän paluun jälkeen. Kumpikaan opetus ei enää ole voimassa.

      Mitä se Raamattu opettikaan tällaisten asioiden edelle menemisestä?

      2. Tim. 2:16–18: ”Vältä tyhjiä puheita, jotka loukkaavat sitä, mikä on pyhää, sillä niiden puhujat menevät yhä pitemmälle jumalattomuudessa, ja heidän sanansa leviää kuin kuolio. Näitä ovat Hymenaios ja Filetos, jotka ovat poikenneet totuudesta sanoessaan, että ylösnousemus on jo tapahtunut, ja he mullistavat muutamien uskon.”

      • Anonyymi

        Ja kun useimmissa seurakunnissa ei ole yhtään taivaaseen menijää jää "muistonvietossa" näytillä oleva viini, jonkin vanhimman kontolle, tyhjätä itse koko pullo.
        Hän vie sen kotiinsa ja kippaa sen kurkustaan alas seuraavana päivänä tavallisena viininä.
        Samana päivänä sitä ei saa juoda.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja kun useimmissa seurakunnissa ei ole yhtään taivaaseen menijää jää "muistonvietossa" näytillä oleva viini, jonkin vanhimman kontolle, tyhjätä itse koko pullo.
        Hän vie sen kotiinsa ja kippaa sen kurkustaan alas seuraavana päivänä tavallisena viininä.
        Samana päivänä sitä ei saa juoda.

        Kyllä sen voi juoda samanakin iltana tilaisuuden jälkeen. Jos asia liikaa häiritsee, voi kaataa erilaiseen lasiin.

        Oleellista on, että muistojuhlan (aiemmin muistonvietto) aikana kieltäytyy leivästä ja viinistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä sen voi juoda samanakin iltana tilaisuuden jälkeen. Jos asia liikaa häiritsee, voi kaataa erilaiseen lasiin.

        Oleellista on, että muistojuhlan (aiemmin muistonvietto) aikana kieltäytyy leivästä ja viinistä.

        Jaa. . .sekin oppi on sitten poistettu ja muutettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa. . .sekin oppi on sitten poistettu ja muutettu.

        Voi olla paikallinen tapa.


    • Tuossa on taas niitä käännösvirheitä. Minä, kookoo5, onneksi tiedän oikean totuudellisen käännöksen. Se menee mäin.
      ilm. 14:1 Ja minä näin, ja katso, Karitsa laski Peräilmaa Siionin vuorella, ja hänen kanssaan sata neljäkymmentä neljä tuhatta, joiden pyllyyn oli kirjoitettu hänen nimensä ja hänen kummin kaimansa nimi.
      14:5 eikä heidän rektumissaan ole Peräilmaumpea havaittu; he ovatkin valittuja Peräilmataivaaseen .

    • Viiniä? Olisi raamatunmukaisempaa juoda keskikaljaa, koska raamatun mukaan se kehittää enänpi Peräilmaa. Tietysti jos sitä viininlitkua joku juo, niin se on raamatun mukaan korvattava lisäannoksella hernevelliä. Ja raamatun ohje on yhtä viini litraa kohti on pistettävä hin-mitallinen hernevelliä kitusiin. Muuten jehova-setä hermostuu hirrrrrmuisesti.

      • Anonyymi

        JT:lle maistuu myös väkevät.
        Vodkat ja muut sellaiset.


      • Anonyymi kirjoitti:

        JT:lle maistuu myös väkevät.
        Vodkat ja muut sellaiset.

        Kyllä. Ja suurinta hengellistä herkkujuomaa on jeesuksen vedestä taikoma viini.


    • Anonyymi

      " vartiotorniseuran vuosikirja julkaisi vuosittain taivaaseen menijät yhden tarkkuudella.
      Oppimuutos: Enää ei julkaista numerotietoja.
      ... taivaaseen menijä ilmoittaa asian, ja vartiotorniseura kirjaa sen. "

      -Ja vartiotorniseuran jehoova pelkää niin järjestöä, ettei uskalla kapinoida vastaan ?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      937
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      731
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      59
      712
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      670
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      44
      626
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      593
    7. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      593
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      576
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      460
    Aihe