Kävin seurakunnan diakoniatoimistossa. Ruokaostos kortin sain ruokakauppaan diakonissa ehdotti edunvalvonnan asiakkuutta . Edunvalvonta ei ole ratkaisu siihen kun rahaa ei ole,mutta terveydehoito laskuja on.
Diakoniatoimisto
11
386
Vastaukset
- Anonyymi
Minkä syyn diakonissa sanoi edunvalvonnan tarpeelle, kai perusteli jotenkin
- Anonyymi
Olit ryypännyt kelan myöntämän tt-tuen laskuihin?
- Anonyymi
Sattuu vaikka joku mattukoni... ... ...
- Anonyymi
Ryypänny tai pelannut toimeentulotukensa.
- Anonyymi
Ihan oikein ettei mitään harkinnanvaraista tai avustuksia moisiin anneta. Oppikoon virheistään ja maksakoon kulujen kanssa tai menkööt ulosottoon.
- Anonyymi
Niimpä jos rahoja on ollut ja mahdollisuus maksaa laskunsa.Perintätoimistojen kanssa voi sopia maksujärjestelyistä ettei edes ulosottoon tarvi päästää.Oho täytys maksaa laskunsa.
- Anonyymi
Karu ja sydämetön paikka diakonitoimisto...
- Anonyymi
Ei ole. Kyllä he auttavat kuulemma usein mutta joku raja on oltava. Jos he nyt olisivat pelastaneet itseaiheutetusta pulasta niin menee aikaa mitä menee niin kyseinen pultsari olisi taas anelemassa apua laskuihin
- Anonyymi
Tulevaisuudessa ratkaisu on maksaa laskut eikä yritä voittaa itselleen niillä muutamaa kymppiä kulmapubin kultajaskasta
- Anonyymi
Ei kukaan vähiä rahojaan rupea laskuihin tuhlaamaan. Kyllä ne kannattaa jättää pahanpäivän varalle säästöön.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kukaan vähiä rahojaan rupea laskuihin tuhlaamaan. Kyllä ne kannattaa jättää pahanpäivän varalle säästöön.
Jos ei ole varaa maksaa laskujaan veks paha päivä on jo koittanut
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840