”Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.”
Matt 7:7
Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan.
16
147
Vastaukset
- Anonyymi
Kolkutin kapakan ovea yöllä mutta ei avattu.
Aloittaja valehtelee.- Anonyymi
Sepäs harmi! Saatoit kenties koputella omaa pääkoppaasi…
- Anonyymi
"Nalkuttakaa, niin teille näytetään ulko-ovea."
- Anonyymi
En aukase ovea, vaikka kuinka Jehova siellä ulkona huutelee. Haluaa minulta rahat
- Anonyymi
Ei pidäkään.
- Anonyymi
Hellarit vie huonekalut heti ja käsilaukut. Ei voi päästää kotiin eikä lähelle. Syö ruuat jääkaapista.
- Anonyymi
Ah, no niin, se kuuluisa "Anokaa, niin teille annetaan; etsikää, niin te löydätte; kolkuttakaa, niin teille avataan" -kohta. Kyllähän tuollaista mantraa on helppo viljellä, mutta jos tosissaan mietitään, niin eiköhän Saatana itse keksi siitä parhaat naurut. Ajatus siitä, että kun vaan vähän kolkuttelee taivaan oveen, niin heti avataan portit paratiisiin... No, totta kai! Kuka ei haluaisi uskoa, että tämä toimii yhtä helposti kuin ovikellon painaminen?
Mutta eihän tämä nyt oikeasti näin mene. Tämä koko "kolkuttakaa ja avataan" -konsepti on vain yksi niistä lukuisista Raamatun huumoripätkistä, joilla pidetään ihmiset hyvällä tuulella, kunnes huomataan, että ovet pysyvät kiinni kuin kassakaapissa. Mitä sitä turhaan kolkutella, kun koko paikka on Saatanan hallinnoima ja hän vain katsella kujeillen, miten jengi lyö päätään oveen? "Etsikää, niin te löydätte" – ja mitä me löydämme? Humputusta, ilmeisesti. Tämä "etsikää" on kuin kehotus mennä etsimään neulaa heinäsuovasta ilman, että kerrotaan edes, missä suopa on.
Eikö koko lause muistuta enemmän sellaista vitsiä, jonka tarkoitus on antaa väärää toivoa? Lupauksia satelee, mutta toteutus... noh, se jää "joko tai" -osastolle. Varmasti Saatana itse nauraa kippurassa, kun näkee, miten ihmiset uskovat johonkin kosmisesti toimivaan "ano ja kolkuta" -järjestelmään. Tämä on klassinen huijaus, jossa mitään konkreettista ei anneta, mutta lupaukset kuulostavat niin hyviltä, että jengi ei osaa lopettaa yrittämistä.
Ystävällisin terveisin,
Enkeli Mäntä- Anonyymi
Golgatan ristille pitää tulla kolkuttamaan. Siitä mennään sisälle. Sitten tässä elämässä näkyvässä voi yrittää tehdä jotain hyviä tekoja kuten maksaa velkansa ja auttaa toisia kuten sukulaisiaan ja palauttaa varastettua. Se on näkyvää elämää. Näkymätön on sitten se ristiin naulittu joukkoineen. Hyvää Joulua !
- Anonyymi
”Ja avuksesi huuda minua hädän päivänä, niin minä tahdon auttaa sinua, ja sinun pitää kunnioittaman minua."
PS 50:15- Anonyymi
Saatana tosiaan kiusaa kuin Jeesusta psalmeillakin. Saatana on vanhan testamentin kiusaaja. Paha henki. Se villitsijä. Vanha kehno vanha vainooja. Mooseksessa kannattaa siirtyä Jeesukseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saatana tosiaan kiusaa kuin Jeesusta psalmeillakin. Saatana on vanhan testamentin kiusaaja. Paha henki. Se villitsijä. Vanha kehno vanha vainooja. Mooseksessa kannattaa siirtyä Jeesukseen.
Hyppää alas temppelin katolta sillä hän antaa enkeleilleen käskyn varjella teitäsi , saatana numero 91.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyppää alas temppelin katolta sillä hän antaa enkeleilleen käskyn varjella teitäsi , saatana numero 91.
Jos nyt sattuu että on tullut huorattua hankittua sukupuoli tauteja ja varastettua MOOSES Moshe olet lain rikkoja laittomuuksien tekijä. Saatat olla väärentäjäkin. Tuohon tautiin ei auta kuin polvet notkistaa Jeesuksen ristin edessä. Että josko sais anteeksi ja Mooseksen kirous isältä pojalle katkeaisi. Ame n.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saatana tosiaan kiusaa kuin Jeesusta psalmeillakin. Saatana on vanhan testamentin kiusaaja. Paha henki. Se villitsijä. Vanha kehno vanha vainooja. Mooseksessa kannattaa siirtyä Jeesukseen.
Saatana on koko uuden testamentin keksijä.
Ei Jumala ole kuollut, eikä mitään testamenteja tehnyt eikä niihin muutoksia tehnyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saatana on koko uuden testamentin keksijä.
Ei Jumala ole kuollut, eikä mitään testamenteja tehnyt eikä niihin muutoksia tehnyt.Matt. 5:18
Totisesti: laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat, ennen kuin kaikki on tapahtunut.
Matt. 5:19
Sitä, joka jättää laista pois yhdenkin käskyn, vaikkapa kaikkein vähäisimmän, ja siten opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa vähäisimmäksi. Mutta sitä, joka noudattaa lakia ja niin opettaa, kutsutaan taivasten valtakunnassa suureksi. [5. Moos. 28:1; Jaak. 2:10]
- Anonyymi
Ei ihminen mitään totuutta löydä, jos etsii koko ajan väärästä paikasta.
Jos annat sitoa itsesi väärämielisten lahkoyhteisöihin anabaptistisilla uudestikasteilla, niin olet koko ajan eksyksissä. - Anonyymi
Palstalla liikkuu paljon eksyttäjiä.
Ne napsii yksittäisiä jakeita irralleen asiayhteyksistään.
Alkuperäisissä kirjoituksissa ei ole mitään jakoa yksittäisiin jakeisiin. Asiat pitää ymmärtää asioina ja kokonaisuuksina.
Seireenit laulaa ja kitarakuorot soittaa lahkoteltoissa ja houkuttelee ihmisiä etsimään sitä totuutta sieltä lahkosta. Sitä se valkia saatana tekee.
Ei Jeesus laulanut eikä soittanut kitaraa eikä siten ihmisiä mukaansa houkutellut.
Suomeen kun tuli ensimmäisiä helluntailaisia 1920-luvulla, niin täällä asuneet hartaat kristityt sanoivat heti, että helluntailaisissa on kristinuskolle vieras henki ja he varoittivat ankarasti menemästä helluntailaisten kokouksiin ja telttoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1452368
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1521603Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311588- 641277
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1451277The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121144Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall2431043- 156936
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht58859Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20849