6000€ kuka tässä taas vetää fyrkat välistä?
Norjan Vikke viikingitkö?
Kyllä on taas kusetusta koko homma.
25 miljoonaa muka 6 oikein tuloksella, älkää viitsikö naurattaa.
5+1 tuloksella Viking Lotossa vain vähän yli
12
664
Vastaukset 12
- Anonyymi
Eikös toi Vikinglotto oo Norjan valtion omistama monopoli?
Ja joo, kyll näköjään heikosti jakavat alempiin voittoluokkiin..
6+1 oikein - 0
6+0 oikein – 0
5+1 oikein 10kpl 6 323,67 €
5+0 oikein 27kpl 642,18 € - Anonyymi
Kyllä se ihan oikein meni.
Vikingloton vaihto kierroksella 38/2024 oli 1019946 €.
Sääntöjen mukaan kolmas voittoluokka (5+1 oikein) saa jako-osuudekseen 6,20% kierroksen vaihdosta - euroissa siis 63236,65 €. Ja koska jakajia löytyi kymmenen kappaletta, niin 6323,67 € on maksimi mitä siitä itse kullekin voittajalle lohkeaa.- Anonyymi
Vähäinenpä on pelin 'liikevaihto' jos se kerran viikossa on vain hätinä miltsin luokkaa. Olikos rivihinta norskeilla 8 kruunua? (0,68 €) mut silti..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähäinenpä on pelin 'liikevaihto' jos se kerran viikossa on vain hätinä miltsin luokkaa. Olikos rivihinta norskeilla 8 kruunua? (0,68 €) mut silti..
Tuanoi, tuo edellä mainittu
"Vikingloton vaihto kierroksella 38/2024 oli 1019946 €"
on Suomen vaihto (ilman plus-maksuja) eikä koko Viking-poolin. Voittoluokkien 3.-8. voitot lasketaan kansallisten vaihtojen mukaan. Sen sijaan kaksi suurinta voittoluokkaa lasketaan kaikkien maiden yhteenlasketusta vaihdosta.
Suomen osuus 6+1 voittoluokan pottiin oli 0,13 * 1019946 €
eli 132 592,98 €
Suomen osuus 6+0 voittoluokan pottiin oli 0,013 * 1019946 €
eli 13 259,29 €
Näitä ajatellessa menee aika aivot solmuun ja solmuja aukoessa siteen vähintäänkin loppupäivä 🤓
PS. Jos huomaat logiikassa virheen, niin kerrothan siitä korjatun esimerkin avulla, kiitos.
- Anonyymi
Se pääpotin määrä kasvaa jos ei kukaan voita sitä, näin toimii nuo kaikki.
Ihanko uusia ja tuntematon asia? - Anonyymi
Katsokaapa NatGeon Lentoturmatutkintaa televisiosta. Jos lento-onnettomuus saadaan rekonstruoitua televisioon uskottavalla tavalla, kai nyt muutaman pingispallonkin pyörittelyn voi hoitaa silleen?
NYT (New York Times) kertoi jo vuosia sitten "suomalaisen monopoliasemassa olevan peliyhtiön" hankkineen israelilaisen kybervakoilufirman ohjelmia peliensä arvontaa. Artikkelissa viitattiin Kenon arvontaan, mutta tekniikka on kehittynyt.
Pelaan kaikkia Veikan pelejä. BUAAHHAAHHAAA.- Anonyymi
Joko olet miljoonääri?
Onnittelut suuresta lottovoitosta!
Haha! 👀🤣
- Anonyymi
Tuo Vikingloton yllättävän pieni viikkovaihto Suomessa jäi kaivelemaan vasemman korvan oikealla puolella:
https://i.ibb.co/5s18d2k/vikinglotto-Suomen-vaihto.jpg
Saattaa tosiaan olla niin, että koska suositumpi kotimainen lottokin kyntää reilusti alle neljän miljoonan vaihdoissa, niin tuo yhteispohjoismainen (plus pari Baltian maata ja pari läntisen Euroopan maata) Vikinglotto kerää tosiaan Suomessa vain harvoin yli miljoonan euron viikkovaihtoa. Ilmankos niitä täysosumiakaan ei hevillä Suomeen näytä osuvan.
HUOM! Plussatuista riveistä maksettua lisämaksua ei tuossa ole mukana. - Anonyymi
Yhtä paska kuin lotto. Ei kannata tänne tuhertaa rahojaan.
- Anonyymi
Suomesta viikkaria pelattiin viikon 41/2024 arvontaan vain 1081544 eurolla (ilman plussamaksuja). Tuo summa kuulostaa todella pieneltä, vaikka se on samalla kuluvan kalenterivuoden korkein. Enimmäkseen viikkovaihto on pyörinyt reilusti alle miljoonan euron.
Aika moni suomalainen on kanssasi samaa mieltä. VikingLottoa ei kannata tuhertaa.
- Anonyymi
Joulun pyhiin 8 viikkoa. Aikooko Norja viivyttää Norjaan osuvan viking loton päävoiton jaon Jouluun?
6 oikein ehtii nousta samoihin lukemiin 8 viikossa.
Naurettavaa rahastusta ja vedätystä.
Norja vetää isot voitot härskisti kotiinpäin.
Suomi jakaa eurojaskan isot voitot muualle kuin Suomeen. V:n märkä unelma toteutunut, Suomi nuhjaa vain loton ja jokerin pikkuvoitoissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741650- 201124
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321063Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu133871Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189806- 64684
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191607On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 48528
- 69510
- 55507
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32498- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28422- 40417
- 33413
- 16399
- 82398
- 37396