Kokemuksia adventtipiireistä

Tässä aloittamani positiivisen langan lisäksi lanka jossa käsitellään sitä todellisuutta minkä adventtipiireissä kohtaa. Aioin itsekin kertoa kohtaamistani asioista jahka saan kerättyä rohkeutta. Koitan kirjoittaa mahdollisimman yleisesti, mutta pelkään että en voi välttyä siltä etteikö sisäpiirissä olevat tunnista tapauksia ja tunnista minua.
6242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
Aloittaja

Aloitan heti niin rohkeasti kuin uskallan. Minulla on julkinen heteroidentiteetti eikä kukaan luultavasti epäile minun seksuaalisesti olevan muuta kuin 100% heteromies.

Äänestä
  • Ei sinua adventistien keskuudessa tuomittaisi homoseksuaalisten taipumustesi vuoksi kunhan et mene sanomaan, että toteutat himojasi käytännössä. Tuomitseminen olisi silloinkin liian kova sana, koska kenelläkään ei ole varaa heittää ensimmäistä kiveä. Poikkeuspersoonia tietenkin on. Kehoituksia tulisi parannuksen tekoon syntielämästä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Anonyymi00001 kirjoitti:

    Ei sinua adventistien keskuudessa tuomittaisi homoseksuaalisten taipumustesi vuoksi kunhan et mene sanomaan, että toteutat himojasi käytännössä. Tuomitseminen olisi silloinkin liian kova sana, koska kenelläkään ei ole varaa heittää ensimmäistä kiveä. Poikkeuspersoonia tietenkin on. Kehoituksia tulisi parannuksen tekoon syntielämästä.

    Jaa että ilolla otetaan vastaan kaapista ulos tulevat?

    Äänestä

Jos homous vaivaa, niin kannattaa mennä töihin Toivonlinnaan. Siellä voi tyydyttää kaikki tarpeensa. Ellein halua ryhtyä tositoimiin, niin silmänruokaa kyllä on riittämiin. Moni adventtikirkon pastorikuntaan kuulunut homo on mennyt Toivonlinnaan 'eheytymään' ja saamaan siedätyshoitoa. Alaikäisiin kajoaminen kun ei ole syntiä, koska Raamattu sen meille selkeästi todistaa. Missään kohtaa Raamatussa ei ole kiellettyä harrastaa homouttaan lapsen kanssa.

Äänestä
  • Väitätkö oikeasti että Toivonlinna on pedofiilien temmellyskenttä?

    Äänestä

  • Jos tiedät oikeasti niin rikosilmoitus.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Timjami2000 kirjoitti:

Tässä aloittamani positiivisen langan lisäksi lanka jossa käsitellään sitä todellisuutta minkä adventtipiireissä kohtaa. Aioin itsekin kertoa kohtaamistani asioista jahka saan kerättyä rohkeutta. Koitan kirjoittaa mahdollisimman yleisesti, mutta pelkään että en voi välttyä siltä etteikö sisäpiirissä olevat tunnista tapauksia ja tunnista minua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu