Perunoiden katseleminen

Jos on mahdollista menen katsomaan perunoita elintarvikeliikkeeseen. Tänä vuonna ei ole ollutkaan niin paljon uusia perunoita tai muita vastaavia elintarvikkeita.
Jos perunat onnistuu keittämään hyvin, niin niihin voi laittaa voinokareita ja sipulin silppua. Mutta sipuliakaan ei oikein ole ollut. Nälkäähän se on mitä pitää pitää, mutta onneksi on alelaari luomassa vaihtoehtoista mahdollisuuksien maailmaa.
13201
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jäämme odottamaan perunaraportteja tuo kuulosti mielenkiintoiselta

Äänestä
  • Jos pääsen paikanpäälle, niin laadin asiasta täyden raportin. On mukavaa, että ihmiset ovat kiinnostuneita asioista.

    Äänestä

Kiinnostaa minuakin täysillä miten tupauunon ikkunaostokset menivät

Äänestä

Pienemmissä kaupoissa ei ainakaan ole ollut kovin paljon tuoreita uusia kasviksia tai juureksia. Mistähän sekin johtuu. Jotain muovikääreessä olevia vanhentuneen näköisiä palasia on tarjolla.
Keittojuurespakkauksista ollut puutteita useasti.
Kuka hlllvetti ne oikein on syönyt kun ei riitä enää kauppaan asti??

Äänestä
  • Kyllä ne on menneet parempiin suihin. Ja ihmisten makutottumuksia on muutettu vähitellen keinotekoisten makujen suuntaan. Niin oikeita elintarvikkeita ei enää tarvitse rahdata kauppojen elintarvikeosastoille. Ja on helpompi myydä teollisuusmoskaa ihmiselle, joko halpisbrändinä tai premium hyllystä ylikalliilla.
    Oikean ravinnon puute mahdollistaa sen, että ihmiset joutuvat ostamaan keinotekoisen teollisen ruoan tähden lisääntyneiden oireiden johdosta lääkkeitä, mikä taas on oma busineksensa, jossa köyhällä ei ole mahdollisuutta sijoittaa sekä teollisuusmoskaan, että sen tueksi vaadittavaan lääkitykseen.

    Äänestä

Toivottavasti jäi vain katseluun etkä kosketellut. Vaikka perunat todennäköisesti pestään ja kuoritaan ennen käyttöä kuvottava ajatus joku limainen ruokaperverssi on kaupassa kuolaamassa tuotteita joita hänellä ei varaa ostaa

Äänestä

Minä katselin aamulla tomskua. 🍅

Äänestä
  • Tomaatti ja ketsuppi ovat haasteellisia.

    Äänestä

  • On upea. Mä katteleen 🍉 vesimelonin. Nam.

    Äänestä

Valitsin ranskalaiset perunat. Ne voi lämmittää mikroaaltojen uunissa uudelleen. Olin myös klassisessa perunakaupassa, mutta koska mukana oli jo ranskalaisia perunoita, niin valitsin kananmunat, punaisen maidon, chilijuuston ja vesikinkun. Spesiaalina ostettiin caffeiinijuoman jauheita.
Matka oli onnistunut, happea saatiin ja sitä myötä ilo ihmisen elämässä lisääntyy.
Mitä positiivisia asioita teidän päiväänne on kuulunut?

Äänestä

Tänään tapahtuu jotakin suurta.
Vatsani kasvaa.
kuulikko?

Äänestä

ei ole kovin hyviä pottuja tarjolla enää lähikaupassa..vähän tummuneita muttei kuitenkaan vihreitä, homeisia eikä puske ituja..pottua voita kermaa..ja niin keittojuurreskia löytyy kyllä..niitä punalaputettuja..ovat pakkasessa nyt.. voita ja kermaa ja piimää..

Äänestä

Totuttavat meidät pikkuhiljaa syömään pilaantuneita ruokia. Vanhentuneita perunoita ja porkkanoita. Joku tässä maassa syö ne parhaat päältä.
Katselin yhdessä prismassa kasvisten ym laatua. Määrätkin olivat kumma kyllä vähän vähentyneet entisistä. Laatu nyt näytti melko hyvältä, mutta onko ehkä niin, että tuotteiden saatavuus on vähentynyt.
Käykääpäs jossain maaseudun pikkukylän ääsmarketissa niin on siinä tomaattien "juhlaa". Taitavat olla omavaraisia kun kauppojen tarjonta on melko vähäistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos on mahdollista menen katsomaan perunoita elintarvikeliikkeeseen. Tänä vuonna ei ole ollutkaan niin paljon uusia perunoita tai muita vastaavia elintarvikkeita.
Jos perunat onnistuu keittämään hyvin, niin niihin voi laittaa voinokareita ja sipulin silppua. Mutta sipuliakaan ei oikein ole ollut. Nälkäähän se on mitä pitää pitää, mutta onneksi on alelaari luomassa vaihtoehtoista mahdollisuuksien maailmaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu