Mikä seurakunta?!

Kaverini haluaa tietää voiko tulla uskoon ja minua kiinnostaa alkuseurakunnan oppi yksinkertaisimmillaan.

Minnes me kaverukset sitten mentäisi? Liitereitä on vaikka minkälaisia...!
Itse olen kiertänyt paikkoja aikoinaan ja nähnyt opin kannalta vaikka millaisia itsensä korottajia ja harhaan johdattajia...

Joensuussa on vaikka mitä...
Missä Jeesus otetaan tosissaan?
Missä ei mässäillä verillä taikka lihoilla taikka taikuuksilla?
Onko Jeesus avain taivasten valtakuntaan meidän itsemme sisällä jolloin yhteys Jumalaan aukeaa? Näin uskon...

Mitä suosittelisit?

12

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tulemme kuitenkin nyt aluksi koettelemaan Joensuun seurakuntia, lahkoja sun muita vastaavia :)
      Ahneus on ensimmäisenä, ken sanalla rahastaa...

    • Anonyymi

      Vain todella yksinkertaiset ottaa Jeesuksen tosissaan.
      Huijari hänkin polonen oli niin kuin nykyiset uskontokauppiaat.

      • Selvä homma... Seuraava!


    • Anonyymi

      Eipä taida ainakaan täällä Suomessa oikein mikään seurakunta opettaa oikein seurakuntayhteydestä ja kristittynä elämisestä. Kaikki ovat ikään kuin jotain kristinuskon harrastuskerhoja, joissa vain kerran, pari viikossa käväistään leikkimässä kristittyjä sen varsinaisen maailmallisen elämän ohessa.

      No, joku Lasarusveljet nyt kai sentään on yhteisö, jossa jengi on ikään kuin yhtä perhettä - mutta sekin taitaa käytännössä olla aika suljettu pieni piiri, jonne ei taideta edes kaivata uusia jäseniä.

      Ulkomailta löytyy paremmin kristillisiä yhteisöjä, joiden jäsenet ovat luopuneet maailmallisesta mammonanpalvonnasta ja pitävät kaikkea omistamaansa yhteisenä sekä asuvat myös yhdessä kuten Apostolien tekojen mukaan alkuseurakunnassa tehtiin.

      "Members of the communities listed here have chosen to express their Christian faith and commitment through sharing their lives and finances, at least to some extent."

      https://onlinechristianlibrary.com/links-to-christian-communities/

    • Anonyymi

      Katso täältä alkuseurakunnan oppia.

      Www.Jeesus-on-Herra.com

      • Anonyymi

        Weijolaisuudessa näkee usein mainostettavan kovin epämääräisesti tätä omaa "alkuseurakuntamaisuutta". Mitä se oikein mahtanee tarkoittaa? Miten Weijolaisuus eroaa muista vapaista helluntailais- tai babtistis-karismaattisisista suuntauksista ja seurakunnista?

        Entä osaisitko tähän omin sanoin kertoa, miten ne teidän a) oppinne ja b) sitä myöten käytännön seurakuntaelämänne ovat yhteneväisiä Apostolien teoissa kuvatun Jerusalemin alkuseurakunnan kanssa?


    • Anonyymi

      Herra Jeesus opettaa: "että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."
      "Sanassa on lupaus: "kun hän (Jeesus) ilmestyy, sillä me saamme nähdä hänet sellaisena, kuin hän on.
      Johannes näki Jeesuksen sellaisena kuin hän on: lampunjalkain keskellä Ihmisen Pojan muotoisen, pitkäliepeiseen viittaan puetun ja rinnan kohdalta kultaisella vyöllä vyötetyn.
      Ja hänen päänsä ja hiuksensa olivat valkoiset niinkuin valkoinen villa, niinkuin lumi, ja hänen silmänsä niinkuin tulen liekki; hänen jalkansa olivat ahjossa hehkuvan, kiiltävän vasken kaltaiset, ja hänen äänensä oli niinkuin paljojen vetten pauhina. Ja hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, ja hänen suustaan lähti kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat niinkuin aurinko, kun se täydeltä terältä paistaa.
      Sellaisena kuin Hän on, ei vain ihminen ja Jumalan Poika vaan, Jeesus on suuri ylimmäinen Pappi, Jumala kaikkivaltias, sillä Jeesus sanoo:
      Minä olen ensimmäinen ja viimeinen, ja minä elän; ja minä olin kuollut, ja katso, minä elän aina ja iankaikkisesti, ja minulla on kuoleman ja tuonelan avaimet.
      Jeesuksen tunnustamien ihmiseksi ei pelasta, vaan Jeesuksen uskominen kaikkivaltiaaksi Jumalaksi, pelastaa, sillä sellainen Hän on.
      "että te kuolette synteihinne; sillä ellette usko minua siksi, joka minä olen, niin te kuolette synteihinne."
      Saamme nähdä Jeesuksen sellaisena kuin Hän on: Ja katso: valkoinen hevonen, ja sen selässä istuvan nimi on Uskollinen ja Totinen, ja hän tuomitsee ja sotii vanhurskaudessa. Ja hänen silmänsä olivat niinkuin tulen liekit, ja hänen päässään oli monta kruunua, ja hänellä oli kirjoitettuna nimi, jota ei tiedä kukaan muu kuin hän itse,ja hänellä oli yllään vereen kastettu vaippa, ja nimi, jolla häntä kutsutaan, on Jumalan Sana.
      Ja minä näin suuren, valkean valtaistuimen ja sillä istuvaisen, jonka kasvoja maa ja taivas pakenivat, eikä niille sijaa löytynyt.

      • Anonyymi

        Kun minä olin pieni niin joka tolpassa luki että Jeesus tulee ole valmis. Sain eläkelaiskortin. Taitaa Jeesuksella olla muita kiireitä.


    • Anonyymi

      Pauli Rahkosen Baptistilähetys ja Juhana Lehmuskosken seurakunta ovat asiaa.

    • Anonyymi

      Aloita varovasti. Mene vaikka Pelastusarmeijan peräpenkkiin. Sitten kun usko on vahva niin sanot hamppareille isävainaan sanoin: Minä olen semmoinen mies että minä en pelkää mitään.

    • Anonyymi

      Pelastusarmeijan armeliaisuus ja käytännön teot varmaan parhaiten vastaisivat nykyisen ajan tarpeisiin.

    • Anonyymi

      Pysykää vain kaukana lahkoista niin säästytte paljolta pahalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2734
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1121
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      45
      858
    8. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      830
    10. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    Aihe