Sähkömopot ja -skootterit metrossa ja junissa.
Tässä Hsl:n uutinen:
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010705310.html
Sähkömopoja ja -skoottereita kuljetetaan niin metrossa kuin junissa. Yksityiset ihmiset ja myös ruokalähetit kuljettavat niitä säännöllisesti metroissa ja junissa.
HSL:n ohjeiden mukaan niitä ei saa kuljettaa missään heidän kulkuneuvoissa ja myös VR:n on kieltänyt ne omissa junissaan!
Koska valvontaa ei ole eli henkilökuntaa, niin mikään ei estä niitä kuljettamasta!
Vuoden päivät sitten kantasuomalaisena ihmisenä huomautin asiallisesti kantasuomalaiselle nuorelle n. 20 v. miehelle, sähköskootterin kuljettamisesta junassa. Miten kävin! Muut matkustajat "hyökkäsivät" suusanallisesti minulle siitä eli heidän mielestään sähköskootteria saa kuljettaa junissa.
Näin tässä yhtenä iltana, kun 2 nuorta kantasuomalaista miestä tuli omilla sähköpotkulaudoillaan R-junaan.Arvatkaa mitä he tekivät? Istuivat siihen invapaikoille ja laittoivat sähköpotkulautansa lataukseen. Huomautin heille asiallisesti, mutta vaikutus oli, että piti päästä junan jälkeen kotiin ajamalla, kun matkaa on 3 km sekä ovat ennenkin ladanneet
Todella suuri riski, jos sattuisi akkuun tulemaan oikosulku ja syttyisi palamaan. Siinä olisi monet kymmenet ihmiset vaarassa.
Joku päivä saatetaan lukea uutisista, kun on sähkömoposta tai - skootterista syttynyt tulipalo metrossa tai junassa!
Toisten mielestä sen on sitten HSL:n vika, vaikka syyllinen on se, joka tuo sen metroon tai junaan!
HSL:n tulisi aloittaa mainoskampanja, laittaa myös juniin tarroja, sekä metron hissien viereen. Olla yhteydessä Woltiin ja Foodoraan jne jne.
Sähkömopot ja -skootterit junissa ja metroissa
Anonyymi-ap
0
79
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847