Ukraina on iskenyt Venäjän asevarastoon Tikhoretskissä 30 000 tonnin ammukset

Valtava räjähdys Venäjän asevarastolla
Ukraina on iskenyt jälleen Venäjän asevarastoon

Tällä kertaa kohteena vaikuttaa olleen Tikhoretskin kaupungissa sijainnut, The Washington Postin mukaan Pohjois-Koreasta tuotujen ammusten säilytykseen käytetty asevarasto.

Venäjä kertoi aiemmin ampuneensa perjantain ja lauantain välisenä yönä alas yhteensä 101 ukrainalaisdroonia.

Krasnodarin aluepiirin kuvernööri Veniamin Kondratyevin mukaan "yhden droonin jäänteet" aiheuttivat alueella tulipalon, joka levisi myös paikalliseen asevarastoon, kertoo The Kyiv Independent.

Kiviselgin mukaan osuma tuhosi yhteensä 30 000 tonnia ampumatarvikkeita.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ebfdd78b-74ea-4564-a6b5-d862c914856a

Vaimentaa taas Ukrainan puolustuslinjoille tungeskelua 👍
18205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tämä ynnä muut iskut pienenpiinkin öljy- ja ase- sekä ammusvarastoihin hankaloittavat Venäjän huoltologistiikkaa pitkälle tulevaisuuteen. Ei auta, jos on moninkertainen miesylivoima, pitäisi piippuun laittaa muutakin kuin tupakkaa!

Äänestä

Tällaiset satojen pommidrionien ryöpyt ovat mahdotonta torjua. Venäjällä saattaa talvella tulla myös jäätävän kylmää, mikäli Ukraina laajentaa drooniparvien iskuja venäjän öljy-, kaasu- ja sähköinfraan. Estäähän näitä ei pysty, ja Ukrainan itse enenevästi tuottamat uudet suuren taistelukärjen drooniohjukset yltävät jo ainakin 700-750 kilometrin etäisyydelle Ukrainan rajalta ja pian nämä tuhoparvet yltävät yli 1000 km etäisyydelle, kun nyt pisimmälle noin 1800 kilometriin yltävät iskut tehdään räjähdelastissa olevilla ultrakevyillä lentokoneilla, kuten Murmanskin iskut.

Äänestä

Suuremmankin vihollisen maahantunkeutuminen hyydytetään tuhoamalla tämän ase- ja ammustuotantolaitokset sekä -varastot, sotilastukikohdat, kuten myös polttoainehuolto sekä täydennyskuljetukset ja niiden logistiikka mm. sillat, junaradat ym. kasarmeja unohtamatta.

Äänestä

Lisää tuollaista ilotulitusta.

Äänestä

Venäjän presidentin hoito-ohjelma jatkuu.

Seuran vaihto vaikkapa P-Koreaan voisi auttaa.

Äänestä

Suuren sotilasmahdin on pakko keskittää ammuksensa, aseensa ja huoltona sekä joukkonsa suuriin yksiköihin, josta niitä on helppo harventaa tarkasti koordinoiduilla täsmäiskuilla. Seuraavaksi pullonkauloja täydennys- ja huoltokuljetuksiin niin tukehtuu tunkeutuminen ja Ukra pääsee vastaiskuihin.

Äänestä

Tulipallo valaisi yötaivaan, Ukraina iski taas Venäjän ammusvarastolle

Krasnodarin alueella on tapahtunut videoiden perusteella valtavia räjähdyksiä.

https://x.com/PStyle0ne1/status/1837360799863472409

Äänestä

Kun asioita katsoo pienestä Suomesta, niin mittasuhteet vääristyvät väkisin. Kuten se, että varastot ovat hajautettuina aina. Jos yksi vaurioituu, niin muista paikoista paikataan vajaus rintamalla. Sateliittikuvista näkyy, että tuhoa ei ole kuin 3 varstobunkkerin kohdalla. 19 000 tonnia on tuorein arvio tuhoista. Se vastannee korkeintaan parin viikon kulutusta ja varastoinnin hajautuksen takia aiheuttaa tuskin mitään hankaluuksia. Ei ainakaan tämänpäiväisten uutisten mukaan Kurskissa ole tapahtunut muuta, kuin etenemisen kiihtymistä ja Ukrainalaisten joukkoantautumisia.
Ajatushautomoiden arviot Venäjän valmistuskapasiteeteista ovat jopa arvontoja huonompia. Ne arvioivat maksimikapasiteetin ohjuksissa olevan 200 ohjusta vuodessa- Rintamakuvista ja paikannetuista iskukohdista lasketut määrät ovat koko 2,5 vuoden ajalta reilusti yli 2000 ohjusta. Se tarkoitaa ainakin lähes 1000 ohjuksen vuosituotantoa. Mikä onkaan Patriot-ohjusten tuotantomäärä vuodessa? Useimmiten mainitaan luku 400. Ei ihme, että Zelenskylle ei enää riitä näitä ilmatorjuntaohjuksia.

Äänestä
  • Tiltuloinen selittää, että suunnitelman mukaan menee ...

    Äänestä

Venäjää demilitaroidaan kovaa vauhtia, vielä kun venäjä denatsizikoitaisiin ja ennenkaikkea deputinisoitaisiin.

Äänestä

Lannoitelaiva on Troijan hevonen..Putin on sen lähettänyt kylvämään tuhoa.

Äänestä

Siellä meni myös Satana ohjuksia jotka kuljettavat ydinkärkiä n. 10 000km päähän.

Sillei vaan sivutuotteena.

Ei ollu tarkoitus, sorry vaan Putte.

Äänestä

Ja nyt meni ammusvarasto Tikhoretsk, Krasnodar. Putlerland

https://x.com/i/status/1837328982896787805

Äänestä

"Kun asioita katsoo pienestä Suomesta, niin mittasuhteet vääristyvät väkisin."
Näin se on.
Nämä sixpack-mittakaavan strategit eivät kertakaikkiaan pysty hahmottamaan miten valtavat resurssit Venäjällä on käytettävissään.
Yhden asevaraston ulkoalueelle jätetyn kaluston tuho on numeroina valtaisa menetys mutta kokonaisuuteen sillä ei ole juuri vaikutusta.
Se ei muuta sodan kannalta mitään.
Tai jos toisin on niin sehän näkyy sitten muutaman päivän sisällä tai viikossa viimeistään.
Odotellaan sitten Ukrainan voittokulun alkamista - Krimin takaisinvaltaus ja vallanvaihto Venäjällä heti ensi viikolla!

Äänestä

Upeeta, näitä uutisia lisää!

Äänestä
  • No mikäs siinä, sopiihan sitä odotella.
    Ja ainahan sitä uutisia piisaa niin kauan kuin sotaa saa jatkettua.
    Kunhan syksy tulee ja holotna bofoorit niin hyvät uutiset ilahduttaa ja lämmittää.
    Popkornit vaan valmiiksi.

    Äänestä

Siellä meni myös paljon ilmatorjutarvikkeita ja n 2000 tonnia räjähdekuormaa.

Ja sivuhuomautuksena Volgogradin öljynjalostamolla raportoitu neljä räjähdystä....

Auuuuuuu

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Valtava räjähdys Venäjän asevarastolla
Ukraina on iskenyt jälleen Venäjän asevarastoon

Tällä kertaa kohteena vaikuttaa olleen Tikhoretskin kaupungissa sijainnut, The Washington Postin mukaan Pohjois-Koreasta tuotujen ammusten säilytykseen käytetty asevarasto.

Venäjä kertoi aiemmin ampuneensa perjantain ja lauantain välisenä yönä alas yhteensä 101 ukrainalaisdroonia.

Krasnodarin aluepiirin kuvernööri Veniamin Kondratyevin mukaan "yhden droonin jäänteet" aiheuttivat alueella tulipalon, joka levisi myös paikalliseen asevarastoon, kertoo The Kyiv Independent.

Kiviselgin mukaan osuma tuhosi yhteensä 30 000 tonnia ampumatarvikkeita.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/ebfdd78b-74ea-4564-a6b5-d862c914856a

Vaimentaa taas Ukrainan puolustuslinjoille tungeskelua 👍

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu