Pienen dieselmoottorin paluulinjassa on pätkä läpinäkyvää letkua. Tyhjäkäynnillä ei näy kuplia, mutta isommilla kierroksilla kulkee jatkuvasti pientä kuplaa. Koitan paikantaa vuotopaikkaa. Koneen käyntiin ei tunnu vaikuttavan, mutta tilannehan voi toki pahentua.
Onko mahdollista, että vuoto on siirtopumpun ja ruiskupumpun välissä? Eli voiko ruiskupumppu imeä enemmän kuin siirtopumppu tuottaa? Siinä kun on moottorin alkuperäisiä kymmeniä vuosia vanhoja letkuja.
Siirtopumpulle asti kaikki vaikuttaisi tiiviiltä, mutta ehkäpä senkin vielä vielä varmistan laittamalla loppuun pätkän läpinäkyvää letkua.
Ilmavuoto polttoainejärjestelmässä
3
877
Vastaukset
- Anonyymi
Mahdollinen vuoto siirtopumpun jälkeen ilmenee polttoainevuotona. Ei vuoda ilmaa sisäänpäin ainakaan ajossa.
Jos epäilet ilmavuotoa niin syötä letkulla kanisterista suoraan siirtopumpulle ja siitä pätkä kerrallaan kohti tankkia. Yleisin vuotopaikka on vedenerotin. - Anonyymi
Oletko viimeaikoina tehnyt polttoainejärjestelmälle jotain? Esim sen läpinäkyvän pätkän asennus, suodattimen vaihto tms, missä sinne on voinut päästä ilmaa?
Jos ja kun letkuissa ja putkissa on kohtia, jotka käyvät päätä ja ilmauspisteitä korkeammalla, et koskaan saa ilmaamalla kaikkea pois. Pikkuhiljaa ne sieltä poistuvan normaalin kierron mukana, mutta voi mennä pitkäänkin. Jos et ole mihinkään aikoihin koskenut, niin vuoto on varmastikin ennen nostopumppua tai siinä itsessään. Jos taas ilmaa on voinut päästä huoltotoimissa, niin vuotoa ei välttämättä ole lainkaan. Kovaa ajoa ja katso myöhemmin uudelleen, näkyykö kuplia.
Läpinäkyvät letkut ovat tosiaan hyvä keino paikallistamiseen. Esisuodatin on tyypillisin vuotopaikka. Kokeile pätkää sen jälkeen. Jos ei siellä kupli, niin kokeile seuraavan mahdollisen paikan jälkeen jne. - Anonyymi
Polttoainetankki on alimpana. Kun kone seisoo, ylempänä oleva polttoaine valuu takaisin tankkiin ja ilmaa tulee tilalle. Se voi tulla sieltä paluuletkun kautta koska sen pää on ylempänä kuin tankin pinta.
Sitten ilma hiljalleen poistuu ajon aikana tullakseen taas uudelleen, kun kone seisoo.
Ei ole ongelma.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802898Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka482284Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471987- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051654Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121365- 661307
- 681243
- 551179
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771161