Loppuuko helvetissä tila kesken?

Maapallolla on elänyt noin 117 miljardia ihmistä. Kuolleita on siis 109 miljardia. Heistä puolet ovat kuolleet ennen Raamatun Jumalan ja Jeesuksen sepittämistä, joten heillä ei ole ollut edes teoreettistä mahdollisuutta kuulla ja uskoa Raamatun mukaisesta pelastuksesta.

Kyseenalaistimme aikanaan 1980-luvulla rippikoulussa sen, etteivät kaikki ihmiset ole koskaan kuulleet Jeesuksesta eikä heillä ole edes mahdollisuutta uskoa. Tästä opettaja selitteli hämillään, että on mahdollisuus ollut kaikilla.

Mitä mieltä palstalaiset ovat? Paljonko ihmisiä on helvetissä? 50 miljardia? 80 miljardia vai 119 miljardia miinus 144000 ainoaan oikeaan uskoon kuuluvaa lahkolaista?

22

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Helvetissä on ruuhkaa. Siksi se Helvetti onkin. Nykyäänkin Saatana voittaa Jumalan 10-0 missä matsissa tahansa. On siinä uskovaisilla uskomista.

    • Anonyymi

      Jos Uusi Jerusalem olisi jaettu 10 metriä korkeisiin kerroksiin sen koko vastaisi pinta-alana montaa maapalloa. Kuitenkaan sinne ei maapallolta pääse kuin vähän väkeä. Onko se siis tyhjää täynnä?

      Ei vaan muut aurinkokunnat ja koko galaksi on otettava huomioon. Siellä on väestöä triljoonia ja siksi kilvoittelu pelastuksesta on erityisen kovaa.

      Evankeliumin, Mooseksen ja Profeettojen noudattaminen ovat perustaa, mutta Islam ja Hare Krishna ovat korkeampia kerroksia. Jos jo perusta tökkii niin silloin ei voida puhua kilvoittelusta, vaan saatanaan ja antikristukseen ajaudutaan kuin......

      Jehovan todistajat ovat taho jolta Laodikean srk voi ostaa seitsemästi puhdistettua kultaa, Helluntaikirkolta puhtaan valkean puvun ja Adventtikirkolta silmävoidetta Kaikkein Pyhimpään näkökyvyn saamiseksi.

      Kilvoittelu on todella ankaraa. Esim. Elia oli vieraasta aurinkokunnasta ja meni takaisin taivaisiin tulisilla vaunuilla.

      Jos kaikki taivaassa olisi Elian veroisia olisi se suuri kilvoitus mutta kun taivaassa pitää olla Eliaa suurempi on hätä kädessä.

    • Anonyymi

      Ei yhtään. Mitään helvettiä ei ole olemassakaan.

      Sinun pitäisi kysyä tuota joltakin kristinuskon kanavalta. Hehän ovat erikoistuneet tutkimaan tuota tarua.

      • Anonyymi

        Ei yhtään. Raamatun mukaan se piti ottaa käyttöön tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen. Eli kohta tuhat vuotta sitten. Jumalan suuret suunnitemat kaatuivat siihen, että Jeesus jätti saapumatta. Ensimmäisinä asiakkaina piti olla peto ja väärä profeetta, vähän myöhemmin Saatana ja sitten kaikki, joiden nimeä ei löydy kirjasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei yhtään. Raamatun mukaan se piti ottaa käyttöön tuhatvuotisen valtakunnan jälkeen. Eli kohta tuhat vuotta sitten. Jumalan suuret suunnitemat kaatuivat siihen, että Jeesus jätti saapumatta. Ensimmäisinä asiakkaina piti olla peto ja väärä profeetta, vähän myöhemmin Saatana ja sitten kaikki, joiden nimeä ei löydy kirjasta.

        Joka aikoina jKr on ollut antikristuksia valmiina ottamaan vallan seitsemäksi vuodeksi. Nytkin on. Meidän aikamme vaan on erilainen kuin entiset ajat sikäli, että antikristus todella astuu esiin pian. Sitä ennen on uskovien kristittyjen ylöstempaus. Ahdistuksen ajan lopussa Jeesus tulee kanssamme takaisin maan päälle, Harmagedoniin, tuhoaa vihollisensa ja alkaa hallita Jerusalemissa tuhat vuotta.

        Pian nousevan antikristuksen henkilöllisyyttä on yritetty arvailla; Obama, Macron, Trump, joku lähi-itäläinen syyrialaisjuutalainen, 'alieeni' (paha henki joukkoineen). Sinä jäät näkemään, kuka se on. Minä pääsen Jumalan armosta taivaaseen noiksi seitsemäksi vuodeksi. Sinullekin Jeesus valmisti mahdollisuuden pelastua. Sinun tarvitsee vain ymmärtää, että Jeesus sovitti verellään sinunkin syntisi, ja ottaa se vastaan oman syntisyytesi kohdalle.

        YK:ssa puhutaan juuri nyt maailmanlaajuisesta 'rauhasta ja turvallisuudesta'. Israel käy puolustussotaa hyökkääjiä vastaan. Oleellisena osana maan puolustusta on ennakoivat hyökkäykset. Tuo pieni maa, Jumalan valittu kansa, saa pian niskaansa niin valtavan vihan pakanamailta, että sen selviäminen tuosta raivosta on Jumalan ihme. Psalmin 83 tapahtumat ovat ihan lähellä.


    • Anonyymi

      Onko helvetti edes hiilineutraali?
      Pitäisikö laittaa boikottiin?

      • Anonyymi

        Niillä on kunnon laitteet. Keräävät CO2 talteen ja tekevät siitä uutta hiiltä ja happea.

        Kaikki silvotut sielutkin kierrätetään. Ne eheytetään ja niistä tulee pikkupiruja.


    • Anonyymi

      minua kiinnostaisi miten siellä helvetissä kärsitään ? kun ei ole mitään tuntoaistimuksia kuoleman jälkeen 🤔

      • Anonyymi

        Kun ihminen kuolee, vain tunto jää. Mitään muuta ei tunne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun ihminen kuolee, vain tunto jää. Mitään muuta ei tunne.

        minusta tuntuu että jumala tarkkailee minua 🤣


      • Anonyymi

        Kyky kärsiä ei suinkaan katoa. Lukekaa, mitä Jeesus kertoi köyhästä Lasaruksesta ja rikkaasta miehestä. Raamatussa, siinä ainoassa oikeassa (KJB, kuunnelkaa Brandon Petersonia) mainitaan sana 'hell' 54 kertaa. Usein puhujana on Jeesus itse. Hän puhuu paikasta, jossa kärsimys ei koskaan lopu. Kuvittele itseäsi sinne. Täyteen toivottomuuteen, pimeyteen, hajuun, nälkään, janoon, uupumukseen, hirveään kärsimykseen. Siellä sinun on liian myöhäistä katua. Tänään vielä voit. Pelastuminen tapahtuu sillä hetkellä, kun ihminen kuulee, ymmärtää ja uskoo evankeliumin (1 Cor 15:1-4) ja ottaa sen vastaan oman syntisyytensä kohdalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyky kärsiä ei suinkaan katoa. Lukekaa, mitä Jeesus kertoi köyhästä Lasaruksesta ja rikkaasta miehestä. Raamatussa, siinä ainoassa oikeassa (KJB, kuunnelkaa Brandon Petersonia) mainitaan sana 'hell' 54 kertaa. Usein puhujana on Jeesus itse. Hän puhuu paikasta, jossa kärsimys ei koskaan lopu. Kuvittele itseäsi sinne. Täyteen toivottomuuteen, pimeyteen, hajuun, nälkään, janoon, uupumukseen, hirveään kärsimykseen. Siellä sinun on liian myöhäistä katua. Tänään vielä voit. Pelastuminen tapahtuu sillä hetkellä, kun ihminen kuulee, ymmärtää ja uskoo evankeliumin (1 Cor 15:1-4) ja ottaa sen vastaan oman syntisyytensä kohdalle.

        ”Kyky kärsiä ei suinkaan katoa.”

        On vittumainen olio tuo Jeesus. Kognitiivinen puoli on kuin eläessä, aivokuolleena kuolleen sielu ei pysty ajattelemaan, mutta kärsii kuitenkin kivusta. Sama pätee esimerkiksi Michael Schumacheriin, jonka kognitiivinen kapasiteetti on laskenut päävamman vuoksi, mutta silti kärsii aivan täysillä. Sama pätee myöskin vaikeasti kehitysvammaisen sieluun - hyvä kun on edes tietoinen itsestään, mutta silti tuntee helvetillistä kipua. Entä pikkuvauvana kuolleet? Tuntevat kipua, mutta eivät osaa kun olla edes ajatella tai ole edes tietoisia itsestään.


    • Anonyymi

      Näin juuri kommentoi jotka eivät lue Raamattua!

      • Anonyymi

        Raamattu on sepitettyä sontaa!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu on sepitettyä sontaa!

        Kuuntele Brandon Petersonia, jos uskallat. Hän on todistanut Raamatun (siis King James Bible) täydellisyyden matematiikalla. Kuulet häntä youtubesta tai hänen omilta sivuiltaan kjvcode comista.

        Tai katso viihdyttävä elokuva 'Case for Christ', jossa lehtimies ryhtyy todistamaan, että Jeesusta ei koskaan ollut. Olen katsonut sen jo kolme kertaa. Aina löytyy jotain uutta.


    • Ei lopu on täyttymätätön.

    • Anonyymi

      Mistä keksit noita juttuja?

    • Anonyymi

      Pallon tilavuus lasketaan kaavalla
      V = 4 πr3 / 3.

      Maapallon halkaisija (d) = 40 000 km : π
      = noin 13 000 km.
      Ajatellaan että maan sisällä on pallon muotoinen helvetti, jonka d = 10 000 km
      Silloin helvetin säde, r = 6500 km.

      Helvetin tilavuus =
      (4 x π x r x r x r ) : 3
      = noin 1150340 MILJOONAA kuutio-km (km3)
      eli 1150 MILJARDIA km3.

      Oletetaan että maapallolla on kuolleita ihmisiä tuo aloittajan mainitsema määrä 109 miljardia ihmistä. Jos helvetin kauhun kuiluihin on luiskahtanut niistä puolet (55 miljardia), niin eipä tilanpuutetta helvetissä ole - ja ei tiedä miten on ahtaat paikat.

    • Raamatun jumalan tuntien kaikki joutuvat helvettiin!

    • Anonyymi

      Eiköhän Saatana rakennuta Helvettiin kunnollisen laajennusosan, johon voi majoittaa kaikki kiihkouskovaiset ikuiseen kidutukseen.

      • Anonyymi

        Saatanalla ole mitään intressejä laajennusprojektiehin, mutta Jumala on huolehtinut siitä, että tilaa riittää. Luota vain Raamatun sanaan.

        10 Saatana, noiden kansojen eksyttäjä, heitetään samaan rikinkatkuiseen, tuliseen järveen kuin peto ja väärä profeetta, ja siellä niitä kidutetaan yötä päivää, aina ja ikuisesti.
        15 Jokainen, jonka nimeä ei löytynyt elämän kirjasta, heitettiin tuohon tuliseen järveen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe