Kuinka moni teistä muistaa vielä Martti Aihan klassikkoteosta Futura – Tuntematon? Yksi ehdottomasti oleellinen osa suomalaista taidehistoriaa!
Martti Aihan ja Futuran muistolle!
Kuvaa Futura-teoksesta:
https://ouluntaidemuseo.fi/app/uploads/sites/9/2023/10/Futura-1600x1200.jpg
https://crop.kaleva.fi/0rK1J66jsaVNqUVpV6Ojj24PaJo=/1200x630/smart/filters:watermark(https://lorien-media-prod.s3.amazonaws.com/images/archive/2020/05/07/2020.05.07.09.07.30_watermark_kalevafi_stripe.png,repeat,-0,0):watermark(https://lorien-media-prod.s3.amazonaws.com/images/archive/2020/05/07/2020.05.07.09.06.40_watermark_kalevafi_logo.png,50,0,0)/https%3A//lorien-media-prod.s3.amazonaws.com/images/archive/2021/10/19/2021.10.19.09.05.56_neo-6272509.jpg
Martti Aihan Futura-teoksen muistolle
3
141
Vastaukset
- Anonyymi
Kaltio (kulttuurilehti)
Leevi Lehtinen
Futuran murusia
2-3/2024
Kuvanveistäjä Martti Aiha menehtyi reilu vuosi sitten 5.5.2023. Aihan teos Futura – Tuntematon poistettiin Oulun taidemuseon julkisen taiteen kokoelmista lokakuussa 2023 oltuaan esillä vuodesta 1987. Kolmekymmentäseitsemän vuotta Futura-teosta rakastettiin, laiminlyötiin, väheksyttiin, vihattiin ja ihailtiin. Futuran päälle kiipeiltiin, virtsattiin ja sitä tönittiin lumiauralla, kunnes eräänä syksyisenä aamuna teos haettiin homeisen bussiaseman kupeesta lumenläjityspaikalta kuten Josef K. Franz Kafkan Oikeusjuttu-romaanissa – ja vietiin teloitettavaksi.
......
Jos Martti Aiha kiinnostaa, niin kannattaa käydä Pudasjärvellä Hyvän olon keskuksessa, missä on tietääkseni hänen viimeinen suuri julkinen taideteoksensa Keinu vuodelta 2021.
https://kaltio.fi/futuran-murusia/
https://web.archive.org/web/20240925215541/https://kaltio.fi/futuran-murusia/- Anonyymi
Kaleva
Elina Niskasaari
17.10.2023
Futura-taideteos häviää Raksilasta – yli 30 vuotta linja-autoasemalla seisseen veistoksen kuntoa on kartoitettu vuosien varrella useasti
Valkobetoninen veistos valmistui vuonna 1986, jolloin se osallistui Helsingin Juhlaviikkojen Concrete-näyttelyyn. Ouluun se saapui seuravana vuonna Rotuaarin Veistoskatu -näyttelyyn, minkä jälkeen se hankittiin Oulun kaupungin kokoelmaan ja siirrettiin linja-autoasemalle Ratakadun viereen.
Sijainnista on käyty keskustelua vuosien ajan, eikä taiteilija itse erityisesti pitänyt teoksen sijoituspaikasta.
...
Kuvataiteilija Martti Aiha oli syntyjään Pudasjärveltä. Hän menehtyi toukokuussa 2023.
Oulun taidemuseon hallinnoimissa kokoelmissa on Futuran lisäksi kuusi Aihan teosta vuosilta 1982–2009. Tunnetuimpiin kuuluu Kalevan lahjoittama polttomaalattu teräsveistos Mediator vuodelta 1991, joka sijaitsee Oulun keskustassa Snellmanin puistossa.
https://www.kaleva.fi/futura-taideteos-haviaa-raksilasta-yli-30-vuotta-l/5965832
https://web.archive.org/web/20240925215959/https://www.kaleva.fi/futura-taideteos-haviaa-raksilasta-yli-30-vuotta-l/5965832 - Anonyymi
I Love Kuopio
Futura II
Valkobetoninen Futura II-veistos on taiteilija Martti Aihan kädenjälkeä. Futura II kuuluu Aihan Futura-sarjaan. Veistos sijaitsee Kauppakadulla, Kuopion kulttuuriareenan edustalla. Kun rakennusta alettiin tehdä, arkkitehti varasi tilaa rakennuksen edustalle tulevalle taiteelle, jota ei kuitenkaan ollut vielä päätetty rakennusvaiheessa.
Tilan täyttäväksi taiteilijaksi päätyi lopulta Martti Aiha, joka toteutti Futura II -veistoksen yhteistyössä Kuopion kaupungin ja siilinjärveläisen Lujabetoni Oy:n kanssa. Aihan mukaan teos pyrkii liikenteen ja sekavuuden keskellä herättämään ajatuksia ohikulkijoissa ja selventämään rakennuksen sisäistä olemusta.
(Lähde: KAIJA HANNULA 1991. Julkinen tusina. Kahdentoista Kuopion julkisen taideteoksen synty, lähtökohdat ja tavoitteet. Kuopion taidemuseon julkaisuja II. Kuopion kaupungin painatuskeskus, Kuopio 1991)
https://www.ilovekuopio.fi/fi/alueet/futura-ii
https://web.archive.org/web/20240925220634/https://www.ilovekuopio.fi/fi/alueet/futura-ii
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693