Tutkivan tuomion opin synty ja sen asema kristinuskon valtavirrassa

Anonyymi-ap

Johdanto

Tutkivan tuomion oppi on seitsemännen päivän adventistien ainutlaatuinen käsitys, joka juontaa juurensa 1800-luvun puolivälin Millerin liikkeeseen ja Ellen G. Whiten vaikutukseen. Tämä kirjoitus tarkastelee opin historiallista syntyä, sen yhteyttä William Millerin ennustuksiin ja syitä siihen, miksi valtavirran kristinusko ei pidä oppia raamatullisena. Lopuksi käsittelemme psykologisia tekijöitä, jotka auttoivat milleriläisiä omaksumaan tutkivan tuomion opin.

Tutkivan tuomion synty

1800-luvun alussa baptistisaarnaaja William Miller alkoi tutkia Danielin kirjan profetioita, erityisesti Daniel 8:14:ää, jossa mainitaan "kaksi tuhatta kolme sataa iltaa ja aamua; sitten pyhäkkö asetetaan jälleen oikeuteensa". Miller tulkitsi tämän tarkoittavan 2 300 vuotta, laskien aloitusajankohdaksi vuoden 457 eKr. Hän päätteli Jeesuksen palaavan vuonna 1844.

Millerin ennustus herätti laajaa kiinnostusta ja tuhannet liittyivät liikkeeseen odottaen innolla Kristuksen paluuta. Kun 22. lokakuuta 1844 tuli eikä Jeesusta näkynyt, seurasi "suuri pettymys". Monet jättivät liikkeen, mutta osa uskoi edelleen ennustuksen olevan totta jollain tavalla.

Ellen G. White, nuori nainen, joka väitti saaneensa näkyjä Jumalalta, tarjosi selityksen. Hän ehdotti, että Millerin laskelmat olivat oikeat, mutta tapahtuman luonne oli väärin ymmärretty. Sen sijaan, että Jeesus olisi palannut maan päälle, hän oli siirtynyt taivaallisessa pyhäkössä kaikkeinpyhimpään aloittaakseen tutkivan tuomion — prosessin, jossa uskovien teot ja usko arvioidaan ennen lopullista tuomiota.

Miksi tutkiva tuomio ei ole raamatullinen valtavirran kristinuskon mukaan

Valtavirran kristilliset kirkot — katolinen, ortodoksinen ja useimmat protestanttiset kirkot — eivät hyväksy tutkivan tuomion oppia seuraavista syistä:

1. Raamatun tulkinta: Danielin kirjan profetioita tulkitaan yleensä eri tavalla. Monet pitävät "pyhäkön puhdistamista" viittauksena historiallisesti Antiokhos IV Epifanesin aikaan tai symbolisena Kristuksen sovitustyölle ristillä, ei taivaallisena tuomiona, joka alkaisi vuonna 1844.

2. Pelastusoppi: Kristinuskon ydinopetukseen kuuluu, että pelastus saavutetaan armosta uskon kautta Jeesukseen Kristukseen (Ef. 2:8-9). Tutkiva tuomio saatetaan nähdä painottavan tekoja uskon rinnalla, mikä voi olla ristiriidassa opin kanssa, että pelastus on Jumalan lahja eikä ansioiden tulos.

3. Lopunajan tapahtumat: Useimmat kristilliset traditiot opettavat, että tuomio tapahtuu Kristuksen toisen tulemisen yhteydessä, ei etukäteen aloitettuna prosessina. Raamatussa on kohtia, kuten Heprealaiskirje 9:27, joka viittaa siihen, että tuomio seuraa kuolemaa, ei jatkuvaa tutkintaa ennen sitä.

Psykologinen näkökulma milleriläisten kokemukseen

Ymmärtääksemme, miksi tutkivan tuomion oppi oli milleriläisille houkutteleva, on tärkeää tarkastella psykologisia tekijöitä:

1. Kognitiivinen dissonanssi: Suuri pettymys aiheutti voimakkaan ristiriidan uskon ja todellisuuden välillä. Uuden selityksen hyväksyminen auttoi lievittämään tätä ahdistusta, koska se salli uskon jatkumisen ilman, että tarvitsi myöntää olleensa täysin väärässä.

2. Tarve tarkoitukselle ja merkitykselle: Milleriläiset olivat omistautuneet odottamaan Jeesuksen paluuta. Tutkivan tuomion oppi antoi heille uuden tarkoituksen ja selityksen tapahtuneelle, mikä auttoi heitä jatkamaan eteenpäin.

3. Yhteisöllinen tuki: Uskonyhteisö tarjosi turvaa ja yhteenkuuluvuutta. Yhteinen usko uuteen oppiin vahvisti yhteisöä ja auttoi jäseniä käsittelemään pettymystä yhdessä.

4. Auktoriteetin vaikutus: Ellen G. Whiten karismaattinen johtajuus ja väitetyt näyt antoivat uskottavuutta uudelle opille. Hänen kauttaan jäsenet kokivat saavansa jumalallista ohjausta.

Loppusanat

Tutkivan tuomion oppi syntyi tilanteessa, jossa syvä pettymys uhkasi hajottaa uskovien yhteisön. Sen omaksuminen ei ollut merkki petollisuudesta, vaan inhimillisestä tarpeesta löytää merkitys ja jatkaa eteenpäin vaikeassa tilanteessa. Ymmärtämällä psykologiset tekijät voimme nähdä, että milleriläisten toiminta kumpusi ahdistuksesta ja halusta pysyä uskollisina uskolleen.

Vaikka oppi ei ole valtavirran kristinuskon mukaan raamatullinen, sen syntyminen kertoo paljon ihmismielen kyvystä sopeutua ja löytää toivoa pettymyksen keskellä. Tämä inhimillinen tarve ymmärtää ja selittää maailmaa on universaali, ja sen tunnistaminen voi edistää empatiaa eri tavoin ajattelevia kohtaan.

17

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pena siinä viime metreillä veti ässän hihasta ja keksi tämmöisen...

    • Anonyymi

      Sillä ei ole mitään väliä, mitä valtavirtakristillisyys tai aloittaja väittävät. Vain sillä on merkitystä, mitä JUMALA SANOO RAAMATUSSA.

      • Anonyymi

        Jumala ei sano Raamatussa yhtään mitään.

        IHMISET ovat kirjoittaneet kaikenlaista, jota väittävät Jumalan puheeksi.

        Kuka tahansa IHMINEN voi siis kirjoittaa mitä tahansa ja väittää, että Jumala on sen sanonut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jumala ei sano Raamatussa yhtään mitään.

        IHMISET ovat kirjoittaneet kaikenlaista, jota väittävät Jumalan puheeksi.

        Kuka tahansa IHMINEN voi siis kirjoittaa mitä tahansa ja väittää, että Jumala on sen sanonut.

        Valheesi ja jumalattomuutesi ei hetkauta yhtään. Raamattu on JUMALAN sanaa.

        1. Tess. 2:13 Lakkaamatta me kiitämme Jumalaa siitäkin, että kun julistimme teille Jumalan sanaa, te ette ottaneet sitä vastaan ihmisten sanana vaan sinä mitä se todella on, Jumalan sanana, joka myös vaikuttaa teissä uskovissa.

        2. Tim. 3:16 Jokainen pyhä, Jumalan Hengestä syntynyt kirjoitus on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi Jumalan tahdon mukaiseen elämään.

        2. Pet 1:21 Yksikään profeetallinen sana ei ole tullut julki ihmisten tahdosta, vaan ihmiset ovat puhuneet Pyhän Hengen johtamina sen, minkä ovat Jumalalta saaneet.


      • Anonyymi

        1 Sam 2,30 »Sen tähden Herran, Israelin Jumalan, sana kuuluu näin: ...

        2 Kun 19,6 Jesaja vastasi heille: »Ilmoittakaa herrallenne tämä Jumalan sana: ...

        1 Aik 17,3 Mutta yöllä Natanille tuli tämä Jumalan sana: ...

        Jes 37,6 Jesaja vastasi heille: »Ilmoittakaa herrallenne tämä Jumalan sana: ...

        Hes 12,19 Sano maanmiehillesi tämä Herran Jumalan sana: ...

        Hes 25,3 Sano sille: Kuule Herran Jumalan sana. Näin sanoo Herra Jumala: ...

        Hes 36,4 «Sen tähden, Israelin vuoret, kuulkaa Herran Jumalan sana ...

        jne jne jne


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Valheesi ja jumalattomuutesi ei hetkauta yhtään. Raamattu on JUMALAN sanaa.

        1. Tess. 2:13 Lakkaamatta me kiitämme Jumalaa siitäkin, että kun julistimme teille Jumalan sanaa, te ette ottaneet sitä vastaan ihmisten sanana vaan sinä mitä se todella on, Jumalan sanana, joka myös vaikuttaa teissä uskovissa.

        2. Tim. 3:16 Jokainen pyhä, Jumalan Hengestä syntynyt kirjoitus on hyödyllinen opetukseksi, nuhteeksi, ojennukseksi ja kasvatukseksi Jumalan tahdon mukaiseen elämään.

        2. Pet 1:21 Yksikään profeetallinen sana ei ole tullut julki ihmisten tahdosta, vaan ihmiset ovat puhuneet Pyhän Hengen johtamina sen, minkä ovat Jumalalta saaneet.

        "Raamattu on JUMALAN sanaa."

        Mistä sinä tiedät, että Raamattu on Jumalan sanaa?

        Raamatussa ei puhuta mitään tästä katolisten kirkkoisien kokoamasta kristittyjen Raamatusta eli "Jumalan sanasta", koska sitä ei ollut edes olemassa silloin, kun Raamatun kirjoitukset on kirjoitettu.

        Sinulla ei ole mitään muuta todistetta kuin KIRKKOISIEN eli IHMISTEN SANA.


    • Anonyymi

      Valheesi ei hetkauta.

    • Anonyymi

      Raamattu kertoo: `` Jeesus meni oman verensä kautta, Kaikkein Pyhimpään ja sai aikaan iankaikkisen lunastuksen´´ Mitä sillä tarkoitetaan? Apost 4: 12 kertoo: `` Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa Taivaan alla.... Jeesus, Jumalan Poika hankki puussa kärsimyksellään, kuolemallaan ja verellään Iankaikkisen autuuden niille, jotka uskovat ja ovat ottaneet Kasteen Jeesuksen nimeen ja vereen Apost 2: 38, Matt 1: 21 ja Ef 1: 7 Pentti Pappinen

      • Anonyymi

        Jeesuksen omien sanojen mukaan kaste suoritetaan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen mukaan. Syy on yksinkertainen. Jokainen jumaluuden kolmesta persoonasta on mukana ihmisen pelastamisessa, ei vähiten Poika eli Jeesus.


    • Anonyymi

      Kuka kuoli kädet ja jalat ristiin naulittuna keskimmäisessä puun rungossa, kädet kohti Taivasta? Pena ei ole keksinyt tätä itse.
      Paavali sanoo, ettei hän halua korinttolaisen keskuudessa tuntea ketään muuta kuin Jeesuksen Kristuksen ristiin naulittuna.`` Joh 3: 14- 15 Käärme korotettiin puuhun siksi, että tämä kedon eläin oli syytön , että hän olisi puhunut, ja houkutellut Eevan syntiin. 1 Joh 3: 4, ja Room 7: 7 Jeesus ei kumonnut lakia Matt 5: 17, Synnin aikaansaaja oli Demoni, saatana , joka istui näkymättömänä oksalla ja kertoi Eevalle :: `` Ette suinkaan kuole, jos syöt siitä puusta. Törkeä valhe. Kedon eläin käärme oli syytön!! Pena

    • Anonyymi

      JOKA uskoo Matt 28: 19 kasteeseen, se joutuu kadotukseen, Mutta se , joka uskoo Joh 3: 16, Jumalan sanaan, `` Hänellä olisi iankaikkinen elämä`` Matt 28: 19 on väärennys katoliselta kirkolta, ettei kansalaiset saisi iankaikkista elämää, kun kukaan näistä 3 sta ei ole ollut ilman ruumista puussa kuolemassa. Mites naulaat henget puuhun?? Pena

      • Anonyymi

        Älä ole typerä. Poika tuli ihmiseksi, Jeesukseksi (Joh. 1:1, 14). Tämä on yksi keskeisimmistä Raamatun totuuksista. Matt. 28:19 ei ole mikään väärennös. Se löytyy kaikista Raamatun käsikirjoituksista. Se on mitä Matteus kirjoitti evankeliumiinsa. Ellen White vahvistaa tämän lausunnoillaan. Sinä käyt sotaa totuutta ja Jumalan sanaa vastaan.


    • Anonyymi

      Aloittajalle tiedoksi:

      1. Raamatun tulkinta: Adventtikirkon tulkinta Danielin kirjasta seuraa alkuperäistä kristillistä tulkintaa, josta nykykristillisyys on poikennut pois Antiokhos-teorioineen. Valtavirtakristillisyys on luopunut oikeasta tulkinnasta.

      2. Pelastusoppi: tutkiva tuomio ei perustu ihmisten tekoihin. Se on virheellinen väite kyseisestä opista.

      3. Lopunajan tapahtumat: Tulkitset Hepr. 9:27 väärin. Nykykristillisyys on väärässä, kun se väittää, että tuomio olisi vain yksi ajan hetki. Niin ei ole Raamatussa, jossa tuomioita on koko pitkin matkaa.

    • Anonyymi

      Kirkot eivät opeta tutkivaa tuomiota, koska hehän kastavat isän. pojan ja pyhän hengen nimeen, vaikka yksikään heistä ei tiedä , heidän nimiään,

      Tutkivalla tuomiolla tutkitaan, kuinka moni on ottanut Jeesuksen nimen ja veren kts Ef 1: 7, pelastuksen perustaksi. Adventistit pitävät tätä oikeutta voimassa, vaikka surmaavat kansaa kastamalla heitä isän, pojan, ja pyhän hengen nimeen, joiden nimeä ei tiedetä, eikä heissä ole pelastusta Apost 4: 12

      Matt 28: 19, on suunniteltu saatanan avustamana, joka haluaa ettei Jeesus vain pelastaisi ketään. Siksi hän kehitti tämän henkien kasteen, siten että hän itse on Aamurskon poikana, joka haluaa korkeimman Pyhän Hengen vertaiseksi!! Onko saatanan nimi saatana, Hänellä on monta muutakin nimeä, joilla huijaa kastettavia. Joten Jeesuksen oli perustettava tutkiva tuomio, tämän petoksen rinnalle, Ihme on että Adventistit hyväksyvät tämän opin, sillä ei ole muuta nimeä meille annettu, jossa meidän on pelastuminen kuin Jeesus. Apost 4: 12 Pena

      • Anonyymi

        Juuri näin! Adventistit ovat saaneet Ellen G Whiten kautta tiedon, Raamatun selvityksen, että tutkiva tuomio tarvitaan koska ristintyö yksinään ei riitä perkaamaan akania pois vaan tekojen on näytettävä kuka pysyy oikeassa opissa ja pelastuksessa! Kyllä näin on ja amen! Siksi on tärkeä pyrkiä täydellisyyteen myös kasvissyönninkin kautta, että ansaitsisimme tuon tärkeän palkinnon.


    • Anonyymi

      Sinun mielipidettäsi ei tarvita.

    • Anonyymi

      Aloittaja puhuu läpiä päähänsä. Ellen G White oli totisesti enemmän kuin profeetta. Lue kirjoituksia niin opit.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5257
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      81
      3064
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      309
      1624
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1224
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1156
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1124
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1095
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      131
      1093
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1074
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      944
    Aihe