Siis faktahan on se, että jatkosota oli laiton operaatio. Aidossa natsihengessä Suomi lähti siirtämään rajaa Uralille. Siitä ei pääse mihinkään, että rikollisella asialla oltiin. Hitlerin perseennuolijat uhosivat voittoa, mutta natsi-Suomi sai mitä ansaitsi.
Siksi ihmetyttää, miten Suomi hyysää hyökkäyssotainvalideja ja on hyysännyt jo 60 vuotta. Kyllä valtion pitäisi ymmärtää hävetä hyysäämistään, nyt kun meillä on hyvä ja arvostettu presidenttikin.
Kunnioitettu maan äiti teki oikean ratkaisun hyväksyessään kutsun Venäjän voiton päivän juhliin, mutta hänellä pitäisi olla pokkaa olla johdonmukainen linjassaan. Hänen pitäisi ottaa selkeän kielteinen kanta hyökkäyssotainvalidien hyysäämiseen ja jumalointiin. Suomi tarvitsee sellaista glasnostia, joka uskaltaa tunnustaa jatkosodan historiamme häpeätahraksi.
Siksi ihmetyttää, miten Suomi hyysää hyökkäyssotainvalideja ja on hyysännyt jo 60 vuotta. Kyllä valtion pitäisi ymmärtää hävetä hyysäämistään, nyt kun meillä on hyvä ja arvostettu presidenttikin.
Kunnioitettu maan äiti teki oikean ratkaisun hyväksyessään kutsun Venäjän voiton päivän juhliin, mutta hänellä pitäisi olla pokkaa olla johdonmukainen linjassaan. Hänen pitäisi ottaa selkeän kielteinen kanta hyökkäyssotainvalidien hyysäämiseen ja jumalointiin. Suomi tarvitsee sellaista glasnostia, joka uskaltaa tunnustaa jatkosodan historiamme häpeätahraksi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Häpeä, mitä puhut!!!
Kyllä näistä veteraaneista (sotainvalideista eritoten) on huolehdittava. Ei heillä ollut valinnan mahdollisuutta sodan aikana.
Aivan sama, mitä jatkosodasta ajatellaan, me huollamme omamme.
Suomen valtionjohdolla oli valinnanmahdollisuus. Jatkosota olisi voitu jättää väliin. Suomi hyökkäsi. Hyökkäämättömyys olisi merkinnyt hyökkäyssotainvalidiongelman lopullista ratkaisua, invalideja ei olisi teetetty lainkaan, sen sijaan, että kansa vietiin tapettavaksi ja vammautumaan Karjalan kentille. Mainilasta alkaneen sotaretken jatko oli turha, kun alueellinen lopputulos oli sama kuin talvisodan jälkeen.
ettei yksilöille ts. nyk. sotainvalideille ollut paljon mahdollisuuksia annettu. Silloin ei tunnettu lainkaan näitä risupartasivarikuvioita.
Valtionjohdolla oli mahdollisuus tehdä aivan mitä tahansa, mutta ei sillä yksilöllä.
Siksi meidän on edelleen huolehdittava sotainvalideistamme.
"Suomen valtionjohdolla oli valinnanmahdollisuus."
Miksi sit niitä invalideja pitäis rankaista, jos kerta valtion johto sen virheen teki???
Nythän haluat rangaista niitä, joita on jo kertaalleen rangaistu...
"Mainilasta alkaneen sotaretken jatko oli turha, kun alueellinen lopputulos oli sama kuin talvisodan jälkeen."
Jälkeenpäin on helppo olla näsäviisas.
Suomesta olisi tullut 1941 Saksan ja NL:n taistelukenttä ,ellei Suomi olisi itse ajanut venäläisiä pois Hangosta ja työntänyt puolustustaan Itä-Karjalaan
Saksalaiset olisivat hyökänneet kesällä 1941 Hangon tukikohtaan ja saksalaisten ja venäläisten taistelut olisivat pian laajenneet koko etelä-Suomeen
Ainoa mahdollisuus, että Suomi olisi voinut säästyä jatkosodalta ,oli se ,että Stalin olisi hyväksynyt talvisodan jälkeen Suomen ja Ruotsin puolustusliiton
Jos Stalin olisi hyväksynyt Suomen ja Ruotsin liiton ,ei Hitlerkään olisi sitä vastustanut ja Suomi ja Ruotsi yhdessä olisivat voineet pysyä Sodan ulkopuolella
Stalin halusi talvisodan jälkeenkin vallata koko Suomen mikä pakotti Suomen ottamaan apua Saksalta ja johti jatkosotaan
Minun mielestäni ei ole hyysäystä, jos sotiemme veteraaneista pidetään huoli.
Tavallinen "rivimies" tuskin edes tiesi, minkä vuoksi joutui sotaan....
Neuvostoliitto ja Natsi-Saksa tekivät 23.8.1939 salaisen etupiirijaon ,jossa sopivat Puolan jaosta ja Stalin sai vapaat kädet hyökätä Suomeen ja Baltian maihin
NL hyökkäsi 30.11.1939 Suomeen ja yritti vallata koko Suomen ja tuoda Terijoen hallituksen Helsinkiin
Suomalaiset saavuttivat kuitenkin torjuntavoiton ja rauhanteossa 13.3.1940 vain Karjala ja Sallan alue liitettin NL:n
Talvisodan jälkeen Stalin esti Suomen ja Ruotsin haluaman puolustusliiton syntymisen ,mikä olisi loitontanut Suomea Saksasta ja marraskuussa 1940 Molotov pyysi Berliinissä Hitleriltä vapaita käsiä Suomeen
Molotov sanoi Hitlerille, että Suomi on ainoa maa jota ei vielä ole miehitetty niinkuin Saksan ja NL:n etupiirijaossa oli sovittu
Saksasta tiedotettiin Suomeen että Molotov oli uhannut Suomea uudella sodalla
Suomen oli itsenäisyyden ollessa uhattuna pakko ottaa 1941 apua ainoalta mahdolliselta auttajalta Saksalta ,mikä johti jatkosotaan kun Saksa 22.6.1941 hyökkäsi NL:n
Jatkosodassa suomalaiset etenivät 1941 parhaisiin puolustusasemiin kolmen kannaksen linjalle ja olivat siinä hyökkäämättä kesään 1944 asti
Suomalaiset sanoivat sodan aikana käyvänsä erillissotaa eivätkä siksi hyökänneet Leningradiin eikä Murmanskin radalle vaikka Saksa niin vaati
Kesällä 1944 suomalaiset torjuivat puna-armeijan Suomen valloitukseen tähdännneen suurhyökkäyksen ja NL luopui sen jälkeen vaatimasta Suomelta ehdotonta antautumista
Ehdoton antautuminen olisi merkinnyt neuvostomiehitystä
Eli tiivistäen Saksan ja NL:n salainen etupiirijako 23.8.1939 aiheutti talvisodan ja kun NL talvisodan jälkeen esti Suomen ja Ruotsin puolustusliiton syntymisen ja jatkoi Suomen itsenäisyyden uhkaamista ,oli Suomen pakko ottaa
apua ainoalta mahdolliselta auttajalta Saksalta,
mikä johti jatkosotaan kun Saksa 22.6.1941 hyökkäsi NL:n ja NL pommitti Suomen aluetta
Neuvostoliitto olisi milloin tahansa voinut valloittaa suomen vaikka mennen tullen..
Suomi ei pysäyttänyt mitään silloin, vaan ehkä ulkomaiden pyynnöistä johtuen neuvostoliitto keskeytti hyökkäyksensä...
Neuvostoliittolainen kenraali Platonov sanoo kirjassaan Taistelut Suomen rintamalla 1941-1944
seuraavasti: "Yli kolme viikkoa kestäneiden hyökkäyksellisten sotatoimien aikana kesäkuun 21 päivästä heinäkuun puoliväliin 1944 Leningradin rintaman oikean sivustan joukot eivät kyenneet täyttämään niitä tehtäviä,jotka ylijohto niille käskyllään kesäkuun 21 päivänä antoi.Rintaman joukot eivät onnistuneet etenemään valtakunnan ja Suomen rajalle ja täysin puhdistamaan Karjalan Kannasta vihollisista.Siirtämällä alueelle riittävästi lisävoimia Suomen sodanjohto pysäytti neuvostojoukkojen hyökkäyksen Karjalan Kannakselta syvälle Suomeen"
Tämän Ihantalan torjuntavoiton jälkeen NL ei enää vaatinut Suomelta ehdotonta antautumista ja laski sotakorvauksetkin puoleen
Ehdoton antautuminen olisi merkinnyt neuvostomiehitystä
"Neuvostoliitto olisi milloin tahansa voinut valloittaa suomen vaikka mennen tullen.."
Kyllä, jos Suomi olis ollu yksin sodassa, mutta onneksi ei ollut. Siis meidän onneksemme!
Totta!
Neuvostoliitto kävi sotaa myös meidän aseveljeämme saksaa vastaan, ja tietenkin juuri tehokkaimmat ja parhaimmat asevoimat olivat juuri saksaa vastassa. Suomea vastaan olikin n.s "b-miehiä", ja vasta kun n-liitto sai ajettua sakut pois Stalingradista y.m, alkoi eliittisotilaita riittään myös suomea vastaan.
Ja siinähän ei kauaa mennyt kun suomi sai kyytiä.
Aivan turha puhua jostain "puolustussodasta"
Suomalaiset menivät tekemään "suur-suomea", mutta maamme kutistuikin sitävastoin..
Mua naurattaa tää jaappaus suomalaisten "urhoollisuudesta", ja jostain mannerheim linjasta!
Lukekaa historiaa, niin ymmärrätte. Mutta kannattaa lukea myös Stalingradista. Kaupungista, jossa ihmiset PUOLUSTIVAT OMAA kotimaataan, ja kaupunkiaan, ja söivät nälkäänsä kuolleita maanmiehiään!
Heitä voi sanoa todellisiksi SANKAREIKSI!
Mielestäni N-liitolla olisi ollut täysi oikeus valloittaa koko suomi... Jos joku sanoo,ettei se olisi onnistunut, niin tutkikoon tosiaan historiaa.. esim. YLE:n nettisivuilla on mielenkiintoista kuunneltavaa Hitlerin ja Mannerheimin keskusteluista..
Suomi oli takuulla tietoinen esim. keskitysleirien olemassaolosta, mutta meillähän VAIETAAN kaikesta negatiivisesta..
Tuleeko kunnioittamasi maan ja kenties taivaankin äiti arvoasteikossasi ennen vai jälkeen Stalinin? Yhtä hyvin esim Britannian voisi leimata kommari-Britanniaksi, koska he taistelivat Neuvostoliiton puolella Suomea vastaan.
Venäjä ei ole virallisesti tuominnut ja mitätöinyt Saksan ja NL:n salaista etupiirijakoa
vuodelta 1939
Neuvostoliiton korkein neuvosto tuomitsi etupiirijaon 1989, mutta Venäjä ei ole sitä tuominnut
Näin ollen voi ajatella että Venäjäkin haluaa liittää Suomen ja Baltian maat etupiiriinsä vaikka väkivalloin
"Näin ollen voi ajatella että Venäjäkin haluaa liittää Suomen ja Baltian maat etupiiriinsä vaikka väkivalloin"
Tottakai. Mutta nyt sitä väkivaltaa tarvittais vain turhan paljon. Onneksi.
Kuule punikki vedä... Tali-Ihantalassa ratkaistiin Pohjois-Euroopan tulevaisuus. Kaikki punikit olisi Stalin tappanut... kun olivat suomalaisia punukkeja, eli ei olis auttanut yhtään. Mee kuule talvella heikoille jäille.
Onneksi olkoon, hyvä provo ja kunnon saalis.
jatkoa ajatellen, käytä neutraalimpaa nikkiä ja lievennä jotain läpinäkyvimpiä herjoja (tyyliin "kunnioitettu maan äiti" sano vain Presidenttimme...), niin voit keskustella ja vedättää näitä pässejä pitkäänkin.
Mitä tulee provosoinnin jaloon taitoon, niin vilkaisepa Naapurit-palstalta talven ja kevään tekstejä: Pornoa parvekkeella ja Supereroottinen naapurinrouva olivat otsikkoja, jotka vetivät huikeita lukijamääriä, heh heh!
HALVEKSUTTA TYYPPI!!!!!
Parempi kun jätät SOTAVETERAANIT ja SOTAINVALIIDIT RAUHAAN, vaikka "sinua" kyrpii vaikka miten paljon "ihannevaltio" Neuvostoliiton KAATUMINEN!!!!
Pastan multinikki-nikkiryöstäjä on ollut taas "ahkera", TÄMÄKIN VIESTIKETJU KOOSTUU KOMMUNISTI MIELIPITESTÄ yli 80% "moonmannin" nikeistä, seuratkaa muutkin antikommarit mitä tämä luuseri HÄÄRÄÄ plstalla!!!!
Aihe "jatkosota" on tälle STALINISTILLE ollut aina "herkuttelu" paikka!!!!
Millähän tämäkin STALINISTI RIEHUISI tälläkin pastalla jos kaikki olisi olleet KOMMUNISTEJA!!!!
Irakin sotahan on taas yksi "asia" mitä tämä LUUSERI "kritikisoi" jatkuvasti SADOILLA NIKEILLÄ!!!
On tosiaan pikkupioneeristä alkuaan saanut ja jatko "opinnot" on "suoritettu" Sirolaopistossa!!!!
Eihän tämäkään viesti kauankaan aikaa pysy palstalla kun "moonman" luuseri hoitaa sen pois, mutta onhan hyvä kun tuntee nimensä!!!!
Vedähän pelle itsesi narun jatkoksi, niin Suomi on yhtä idioottia vailla. Vaikka kuinka HUUDAT isoilla kirjamilla, ei se idioottimaisia hokemisiasi yhtään uskottavammaksi.
Älä selitä P.U Nikki "moonman" , ei sinua voi kukaan "jälitellä"!!!!!
PUNIKKI on aina PUNIKKI kuten "noonman"!!!!
Onneksi suurin osa suomalaisista kuitenkin arvostaa sodan käyneitä ihmisiä,toisin kun tämä nikki joka pitäs sotkee perse pyllyssä suohon! olkoon provo mut sotainvalidin vävynä sanon appiukon sanoin:Ei ollut muuta vaihtoehtoa kun lähteä tuomen ollessa kukassa karjalan korpeen tapettavaksi 19v,pelotti niin perkeleesti mutta isänmaan puolesta oli taisteltava viimeiseen mieheen.6 kuukautta sotavankeudessa opetti pienen mökin pojan nöyräksi ja iloitsemaan pienistäkin asioista,oltiin sentään hengissä kun päästiin jouluksi 44 kotiin!