onko Vesilahdessa riittävästi sähköautoja?

Anonyymi-ap

81

1083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Suomeen EV3 tulee Koreasta Kian Gwangmyeongin tehtaalta, sillä Euroopassa myydään vain Koreassa ja Slovakiassa valmistettavia Kian malleja. Siten myöskään kiinalaisille sähköautoille määrätyt rangaistustullit eivät koske Kiaa.

        Tavaratilaa Kia kehuu luokan suurimmaksi, sillä se on perusmuodossaan 460 litran kokoinen.

        Paremmissa varustetasoissa on 220 voltin pistorasia jalkatilassa.

        siinä on 400 voltin sähköarkkitehtuuri modernimman ja myös kalliimman 800 voltin sijaan

        Asiallisesta pikalatausnopeudesta kertoo sekin, että varauksen saa molemmissa akuissa nostettua 10:stä 80 prosenttiin noin puolessa tunnissa.

        Kahdesta akkuvaihtoehdosta jo pienemmällä (58,3 kWh) on toimintamatkaa wltp:n mukaan yli 400 kilometriä. Koeajossa olleella suuremmalla akulla (81,4 kWh) pitäisi päästä optimiolosuhteissa 600 kilometriä.

        kulutus koeajon aikana oli 14 kWh/100 km:n paikkeilla sen kummemmin säästelemättä, eli alle wltp-normikulutuksen

        hyvin tavallisessa ajossa EV3 antoi itsestään erittäin positiivisen kuvan.

        Etupyörille toimitettavat 150 kilowattia kiihdyttävät EV3:n nollasta sataan alle kahdeksassa sekunnissa

        Ajatus sähköautoilun demokratisoitumisesta näkyy EV3:n hinnoissa, jotka alkavat 37 437 eurosta.

        Tosin hinnassa on pientä kikkailua, sillä halvimmassa pieniakkuisessa Air-varustetasossa ei ole Suomen talvessa tärkeää energiaa säästävää ilmalämpöpumppua, vaan se pitää ostaa 1 164 euron lisävarusteena.

        Suurempi akku nostaa hintaa noin 3 800 eurolla

        Kia EV3:lle on helppo ennustaa menestystä. Oleellisen tiivistyksen uutuuden ominaisuuksista kertoo huonoa-lista, jolle oli vaikea löytää mitään negatiivista parinsadan kilometrin koeajon jälkeen.


    • Anonyymi

      Mopopojat voisi vaihtaa sähkömopoihin.

    • Anonyymi

      Vesilahti sähköautoilun mekka HAHAHAHAA.

      • Anonyymi

        Vesilahdesta ei koskaan tule Elenian siirtohinnoilla minkäänlaista mekkaa. Kynnelle kykenevät muuttavat halvempien siirto hintojen kuntiin. Eikä tarvitse edes kauas muuttaa.


    • Anonyymi

      Pahoja loppuun ajettuja velaksi ostettuja Tesloja on muutama näkynyt. Ei tule mekkaa noilla määrillä "sähköautoja"

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Imperiumin vastaisku:

      Volkswagenin tehokkaimpia nelivetoisia täyssähköisiä katumaastureita myydään nyt ”varusteet huomioiden” toistakymmentätuhatta euroa aiempaa halvemmalla.

      Volkswagen ID.4 GTX lähtee nyt hinnasta 57 600 euroa ja ID.5 GTX alkaa 60 500 eurosta. Kyseessä on siis käytännössä sama auto, jossa ero tulee kattolinjasta: ID.4 on perinteinen laatikkokatumaasturi ja ID.5 trenditermein ”coupemaisempi”.

      VW:n henkilöautoista K-Autolla vastaava Liiketoimintajohtaja Tommi Iiskonmäki käyttää hinnoittelusta tiedotteessa termiä ”asiakasetu”, jonka hän sanoo olevan parhaimmillaan 11 500 euroa.

      https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/c03ccaac-c17a-458b-91c5-c885b1e8f255

      • Anonyymi

        Kannattaako käytettyä sähköautoa ostaa,vai mielumin laadukas polttomoottorinen samalla rahalla?. tai sitten uusi polttis .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaako käytettyä sähköautoa ostaa,vai mielumin laadukas polttomoottorinen samalla rahalla?. tai sitten uusi polttis .

        Älä missään nimessä mene sekoamaan käytettyyn sähköautoon jossa takuut on lopuillaan tai jo loppu, ei tule muuta kuin harmia ja rahanmenoa . Kaverilla on autokorjaamo ja se on kertonut tosi surullisia juttuja miten sähköauton haltija/omistaja on mennyt vararikkoon sen takia kun autovelka painaa ja tuhansien korjauslaskut joita ei mikään takuu enää korvaa.


    • Anonyymi

      https://www.shop4ev.com/en/blogs/news/vw-senkt-preis-fuer-vw-id3

      Volkswagen has announced that the price for the basic version of the Id.3 Pure with 52 kWh battery and up to 388 kilometers range from October 1, 2024 of 36,900 euros so far 33,300 euros to lower. But that's not all: thanks to the permanently granted E-mobility bonus From 3,570 euros, the price is further reduced 29,760 euros. This means that the ID. 3 for the first time falls below the psychologically important threshold of 30,000 euros.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        50000€ on liikaa jostain sähkörottelosta.

        Onko Vesilahdessa yhtään autokorjaamoa jossa osataan korjata sähköautoja vai pitääkö hinauttaa kauemmaksi missä osaamista?.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko Vesilahdessa yhtään autokorjaamoa jossa osataan korjata sähköautoja vai pitääkö hinauttaa kauemmaksi missä osaamista?.

        Riippuu varmaankin mitä tarvitsee korjata. Jos jotain tukivarsia, koiranluita tms niveliä, jotka ovat kai herkkiä esim. Tesloissa suuren painon vuoksi hajoamaan, pitää vaihtaa niin kaipa sellainen onnistuu miltä tahansa autokorjaamolta. Jos pitää tehdä korjauksia, joihin liittyy suurjännitejärjestelmä (kuten vaikkapa akuston vaihto), niin sitten varmaankin pitää olla koulutus ja todistus vaadittavasta osaamisesta. Sellaisia autokorjaamoja on vähemmän.

        Kannattaa pitää mielessä, että sähköautossa on polttomoottiriautoa paljon vähemmän osia ja sitä kautta vähemmän huollettavaa tai korjattavaa. Toki korjattavat tai vaihdettavat osat saattavat olla paljon kalliimpia.


      • Anonyymi

        https://uk.motor1.com/news/735971/skoda-elroq-uk-pricing-specs/

        "Interestingly, the new Elroq is priced very similarly to the combustion-powered Karoq, which starts at £29,775 in the United Kingdom."

        Karoq on polttomoottoriauto ja vaikuttaisi olevan samaa kokoluokkaa kuin Elroq.

        Valinta Karoqin ja Elroqin välillä on siten no-brainer.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        50000€ on liikaa jostain sähkörottelosta.

        Kyllä lähtöhinnan Suomessa pitäisi jäädä reilusti alle 40k:
        https://newmobility.news/2024/10/04/skoda-elroq-ev-value-for-money-is-key-asset/
        "The price for Belux has just been released: €33,990. According to Skoda, it’s the first time a fully electric vehicle is available at the same price as a comparable ICE car."

        Vaikka Suomessa on reilusti isompi ALV niin on tuossa reilusti varaa jäädä alle 40k.


      • Anonyymi

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.hedinautomotive.fi/kia/nostot/kia-avajaistarjous/ sivun lopusta.
      "
      0,99% korko ei koske Kia EV3 -mallia
      ...
      Kia EV3 alk. autoveroton hinta 37 437,46 € + arvioitu autovero 0 € + toimituskulut 600 € = kokonaishinta 38037,46 €. Vapaa autoetu 505 €/ kk, käyttöetu 445 €/kk. CO2-päästöt 0 g/km.
      "
      38keur on paljon enemmän kuin 37keur, johtuisikohan alv-korotuksesta?

    • Anonyymi

      Täällä on varsinaisia asiantuntijoita sähköautoihin liittyen. Oletteko autonasentajakurssin käyneitä amiksia, vaikuttaa kyllä siltä kun näitä juttuja lukee.

      • Anonyymi

        "Täällä on varsinaisia asiantuntijoita sähköautoihin liittyen."

        Kiitos!


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Taitaa olla -4000 ja jonkinlainen rahoitustarjous kenties


      • Anonyymi

        Pian työttömät ja sossupummitkin ajelee halvoilla loppuun ajetuilla Tesloilla kun hinnat laskee. Itse en koskisi tikullakaan kyseisiin sähkövatkaimiin.


      • Anonyymi

        "WLTP 702km" Tuolla pääsee Lappiin, eikö pääsekin?


      • Anonyymi

        "Turun yliopiston viime viikolla julkistama tutkimus osoittaa, että koska sähköautoilijat ovat yleensä keskimääräistä varakkaampia, he aiheuttavat keskimääräistä suuremman hiilijalanjäljen autovalinnastaan huolimatta."

        Tärkeämpi kysymys: Olenko varakas, koska olen sähköautoilija? Mikä on syy ja seuraus?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Turun yliopiston viime viikolla julkistama tutkimus osoittaa, että koska sähköautoilijat ovat yleensä keskimääräistä varakkaampia, he aiheuttavat keskimääräistä suuremman hiilijalanjäljen autovalinnastaan huolimatta."

        Tärkeämpi kysymys: Olenko varakas, koska olen sähköautoilija? Mikä on syy ja seuraus?

        Ehken ole varakas tai varakkaampi, mutta tunnen itseni paljon varakkaammaksi ja paremmaksi ihmiseksi. Ja näytänkin siltä, enkö näytäkin?


    • Anonyymi

      Samaan aikaan kun luen juttujanne kuuntelen asiaohjelmaa lapsista jotka ovat 6vuotiaasta asti louhineet käsin kammottavissa oloissa akkuun tarvittavia metalleja seitsemänä päivänä viikossa.Nyt13vuotiaana ovat henkisesti ja ruumiillisesti kuin vanhoja kehäraakkeja vailla lapsuutta ja tulevaisuutta.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihreetä siirtymää muka saa.ana. Suomeen saasteet , jätteet ja akut maailmalle . Tyypillinen bisnes pieneen vielä puhtaaseen pöhelölandiaan.

        Juu ja voitot käärivät ulkomaiset sijoittajat ja paskat ja myrkyt kuopataan finlandiaan. V.ttu tätä pölhölääh!


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiesitkö että Japani on maailman eniten litiumia käyttävä maa ja toisena tulee SUOMI,joten................

        Joten mitä? Sivistä meitä.


      • Anonyymi

        Hyvä että joku välittää.Kiitos siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Juu ja voitot käärivät ulkomaiset sijoittajat ja paskat ja myrkyt kuopataan finlandiaan. V.ttu tätä pölhölääh!

        Näinhän se aina menee tässä maassa.


    • Anonyymi

      Upeaa 👍 lithumia aivoihin myös.😵‍💫

      • Anonyymi

        Uskaltaako 2014 vuosimallisen käytetyn halvan Teslan ostaa riesakseen , vai ostanko samalla rahalla upean ja uudemman E mallin Mersun .


    • Anonyymi

      Ai että mä sitten tykkään vanhoista diesel autoista ,niissä on oma taikansa

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kolmoselle en löytänyt, ainoastaan Ylle.


    • Anonyymi

      Tulevaisuudessa saa sähköauton +1000km akulla . Eikös näitä nykyisiä vielä pidä ladata jatkuvasti jos mielii pidemmän matkan tehdä.

      • Anonyymi

        Joo, pitää ladata. Solid state akkuja on odotettu jo pitkään. Kaipa ne joskus tulevat. Joka tapauksessa akkutekniikka kehittyy koko ajan ja. Akut halpenevat, paranevat jne.
        Jos tulee riittävän paljon kilometrejä, sähköauto on jo nyt ainoa oikea vaihtoehto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, pitää ladata. Solid state akkuja on odotettu jo pitkään. Kaipa ne joskus tulevat. Joka tapauksessa akkutekniikka kehittyy koko ajan ja. Akut halpenevat, paranevat jne.
        Jos tulee riittävän paljon kilometrejä, sähköauto on jo nyt ainoa oikea vaihtoehto.

        Mites sitten käy niiden usein ladattavien loppuun ajettujen käytettyjen kaupan. En ainakaan ostaisi sellaista kuollutta hevosta jonka ratsastukset on ratsastettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mites sitten käy niiden usein ladattavien loppuun ajettujen käytettyjen kaupan. En ainakaan ostaisi sellaista kuollutta hevosta jonka ratsastukset on ratsastettu.

        sähköautojen akkuja uuskäytetään energiavarastoina


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sähköautojen akkuja uuskäytetään energiavarastoina

        Eli akku varastoksi ja kori paaliin. Ei ole sitten pitkä tuo sähköautojen elinkaari.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eli akku varastoksi ja kori paaliin. Ei ole sitten pitkä tuo sähköautojen elinkaari.

        Akun voi vaihtaa, vanha akku energiavarastoksi.


    • Anonyymi

      Kia EV3:sta on useita tuoreita arvosteluja YouTubessa.

    • Anonyymi

      Hinnat alkaa n 37.5keur. halvin lämpöpumpullinen n 38.1keur ja halvin 81kWh akulla n 41.3keur. Kian tuntien tarjouksia tulee kun aikaa hieman vierähtää.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      On ne pellejä jotka huohottaa sähköautojen perään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kia EV3:n ja Skoda Elroqin kisa Suomessa tulee olemaan KOVA!

        En ole vielä päättänyt, kumman otan. Vai otanko molemmat?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole vielä päättänyt, kumman otan. Vai otanko molemmat?

        Skoda on entisen itäplokin merkki. Hävettäisi sellaisella ajella .


    • Anonyymi

      Hyundai Inster hinnat alkaen 26teur
      https://www.hyundai.fi/mallisto/inster/

      Odotellaan tarjouksia.

      • Anonyymi

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        https://www.hs.fi/talous/art-2000010892667.html

        Katumaasturin myyntitavoite on kaksituhatta autoa. Se voisi nostaa sen vuoden myydyimmäksi sähköpeliksi. Tänä vuonna joulukuun alkuun mennessä ainoa kahden tonnin rajan ylittänyt sähköauto oli Teslan Model Y.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.hs.fi/talous/art-2000010892667.html

        Katumaasturin myyntitavoite on kaksituhatta autoa. Se voisi nostaa sen vuoden myydyimmäksi sähköpeliksi. Tänä vuonna joulukuun alkuun mennessä ainoa kahden tonnin rajan ylittänyt sähköauto oli Teslan Model Y.

        Kia EV3 on Škodan tapaan arkinen sähköauto, joka on hinnoiteltu lähes identtisesti. Se valittiin torstaina Vuoden autoksi Suomessa. Elroq ei ehtinyt kisaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kia EV3 on Škodan tapaan arkinen sähköauto, joka on hinnoiteltu lähes identtisesti. Se valittiin torstaina Vuoden autoksi Suomessa. Elroq ei ehtinyt kisaan

        Jos ostat Kia ev3:,n nyt ja elrogin vuoden päästä saat ajaa kaksi vuotta vuoden autolla


    • Anonyymi

      Ei taitaisi tuppulassa riittää latauspaikatkaan niin monelle sähköautolle. lataako muuten kunnanviraston väki autonsa veronmaksajien piikkiin siinä kunnantalon päädyssä?.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Joka paikkaan tulee sähkö, bensaa saa vain kahdesta paikkaa.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vesilahdessa ei voi eikä saa olla liikaa sähköautoja kun latauspisteitä on vain kirjaston takapihalla jätelajittelualueen pielessä. Jälkijunassa tuppukylä tässäkin palvelussa jota periaatteessa ei ole lainkaan. Missä ne "matkailijat" jotka tulee ihmettelemään vaikka vaaleanpunaista taloa josta kunta sai huonoa mainetta taannoin, saavat ladattua sähköautonsa kun kylän ainoa latausasema on varattuna ja onko sekään tarkoitettu muille kuin kunnan työntekijöille

      On tää Vesilahti vaan niin tuppula. Pieni surkea tuppula jossa kaikki laahaa jälkijunassa vuodesta vuoteen.

      • Anonyymi

        Joka talossa on latauspiste, joissain useita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka talossa on latauspiste, joissain useita.

        Noissa fiateissa ilmeisesti 11kW kolmivaihelataus, oikein hyvä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joka talossa on latauspiste, joissain useita.

        Nyt olikin kyse sellaisista latauspisteistä joita om esimerkiksi liikerakennuksien parkkipaikoilla. Haluaisitko että vieraat autoilijat tulisi sinun pihaasi lataamaan autonsa akkuja. Siksi Vesilahti on auttamattomasti takapajula tässä asiassa ymmärsitkö mitä tarkoitan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt olikin kyse sellaisista latauspisteistä joita om esimerkiksi liikerakennuksien parkkipaikoilla. Haluaisitko että vieraat autoilijat tulisi sinun pihaasi lataamaan autonsa akkuja. Siksi Vesilahti on auttamattomasti takapajula tässä asiassa ymmärsitkö mitä tarkoitan.

        Joo, olisi tietysti hyvä, jos Vesilahdessa olisi enemmän maksullisia latausmahdollisuuksia. Esimerkiksi Laukon Kartanossa pitäisi olla useita, kun herrat Helsingistä ajelevat ulkoilmakonserttiin Eppuja katsomana, niin pitäisihän heillä olla täyteen ladattu auto, kun lähtevät jatkamaan matkaansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Noissa fiateissa ilmeisesti 11kW kolmivaihelataus, oikein hyvä

        https://www.is.fi/autot/art-2000010962748.html

        Kävi ilmi, että kyseisen ohjelmoinnin pystyi tekemään vain Fiat-merkkikorjaamo, joka laskuttaisi osasta vaihtoineen ja koodauksineen käsittämättömät noin kymmenentuhatta euroa. Lisäksi, jos autoon tarvittaisiin mahdollisesti uusi akku, se maksaisi vielä reilun toisen mokoman päälle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        https://www.is.fi/autot/art-2000010962748.html

        Kävi ilmi, että kyseisen ohjelmoinnin pystyi tekemään vain Fiat-merkkikorjaamo, joka laskuttaisi osasta vaihtoineen ja koodauksineen käsittämättömät noin kymmenentuhatta euroa. Lisäksi, jos autoon tarvittaisiin mahdollisesti uusi akku, se maksaisi vielä reilun toisen mokoman päälle.

        Itse en kuse edes sähköautoihin päin . Tulevaisuuden ongelmajätettä ne on .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse en kuse edes sähköautoihin päin . Tulevaisuuden ongelmajätettä ne on .

        Näin on todellinen arvonalenema on nopea ja siksi ei kiinnosta tehdä autokauppaa sähköautosta. Viisaamminkin voi rahat kuluttaa tai sioittaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      4724
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1712
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      287
      1576
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      74
      1534
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      247
      1404
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1160
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1141
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1099
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1054
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1043
    Aihe