https://www.verkkouutiset.fi/a/sdpsta-tyrmataan-perintoveron-poistaminen-progressiota-olisi-varaa-lisata/#e281f3ab
Ruotsissa perintövero poistettiin 20 vuotta sitten ja kokemukset ovat hyviä siitä.
Näin uutisoitiin pari viikkoa sitten.
Ruotsissa perintövero poistettiin 20 vuotta sitten ja kokemukset ovat hyviä siitä.
Näin uutisoitiin pari viikkoa sitten.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niinpä niin, Suomessa annetaan byrkokratialle ja verotukselle suuret kourat:
https://www.verkkouutiset.fi/a/ruotsin-esimerkki-osoittaa-perintoveron-poisto-vauhdittaisi-kasvua/#e281f3ab
Demareiden käsi on aina toisten taskuissa. Niiden ideologia on, että kaikki pitää jakaa tasan, tai mieluummin enemmän itselle ja vähemmän muille. Tunnetustihan demarit eivät tee itse mitään oman elämänlaatunsa korjaamiseksi.
Suomen perintöverotus on laillistettu ryöstö.
Ruotsi on paska maa . Aina syrjinyt suomalaisia siirtolaisia .
Ruotsi ei olekkaan ylivelkaantunut valtio niinkuin suomi. Ruotsissa yritykset tuottaa rahaa. Suomi voi ottaa ruotsista mallia kunhan yritykset ja varakkaat rupeaa kunnolla ensin tienaamaan sitä rahaa.
Pitäisi kaikki tehdä ruotsin mallin mukaan jos sitä lähdettäs matkimaan. Nostaa yritysten verotusta noin 10%. esimerkiksi. Tuosta ei mitään tule että osa asioista tehdään niinkuin ruotsissa ja sitten osa niinkuin suomessa.
Ruotsissahan perilliset joutuu maksamaan viellä suomeakin enemmän perinnöstään veroa. Mutta vasta kun realisoivat sen. Pitäisikö siis suomen ruveta verottamaan kaikkia asunnonmyyjiäkin nyt enemmän.
ei missään tapauksessa Ruotsin mallia, suurin osa perinnöistä myydään, jotta saadaan jaettua, Suomessa niistä ei makseta veroa juuri lainkaan. Ruotsin mallilla 30% vero myytäessä.
tilasto vuodelta 2013 osoittaa että noin 80% perinnöistä on alle 50 000 ja rintaperillisellä tuosta 50 000 maksetaan veroa vain 2,5 tonnia, alle 20 000 perinnöstä ei mitään.
https://yle.fi/a/3-10448993