Konservatismi vs.liberalismi

Tässä kirjoituksessani selitän lyhyesti sen miksi konservatiivisuus on parempi kuin liberaalisuus.

Esim.katolinen kirkko on vanhoillinen ja se pitää tiukasti kiinni Jumalan sanasta. Pitää paikkansa että osa katolisista papeista on syyllistynyt todella halveksittaviin tekoihin.
Mutta kokonaisuudessaan katolinen kirkko on selvästi vanhoillisempi ja vähemmän halukkaampi erinäisiin kompromisseihin yhteiskunnan kanssa kuin luterilainen kirkko pohjolassa tai anglikaanit englannissa.
Puolassa katoliset nauttivat suurta kansan arvonantoa tosin johtuu enemmän siitä että ovat aina olleet kansan puolella.
Mutta etelä-euroopan maissakaan katolisen kirkon jäsenmäärä ei ole samanlaisessa laskussa kuin mitä Suomessa Ruotsista puhumattakaan.

Mistä tämä johtuu kun kirkko vapaamielistyy
niin
A)ensinnäkään se ei tuo kirkon sisälle kovin montaa ei-kristittyä liberaalihumanistia, prohomoa,tai suvaitsevaisuusvouhottajaa yms .
Niillä on jo lafka missä toimia.
B)se kun kaikenmaailman Kylliäiset sanovat helvettiä ei ole ei tuo porukkaa kirkkoon päinvastoin ajaa pois.Sillä ne jotka elävät synnisssä reagoivat asiaan näin -ai pappikin jo myöntää ettei helvettiä ole no voin tehdä mitä huvittaa. Ja se mitä huvittaa ei ole kirkossa käynti
C)osaan niistä jotka ovat kirkon sisällä vapaamielistyminen vaikuttaa näin
-no niin kirkkohan on hampaaton en minä tällaisessa firmassa pysy menen johonkin toiseen kristilliseen yhteisöön
D)-osaan ei-uskovaisia vapaamielistyminen vaikuttaa näin .- miksi kirkkoon muka kannattaisi liittyä eihän niistä ole edes pysymään oman sanansa takana, ovatpa nynnyjä.
E)Siihen että jos kirkko koittaa saada porukkaa sisäänsä tekemällä kompromisseja ympäröivän yhteiskunnan kanssa Jumala todennäköisesti reagoi näin.
-Vai haluavat he kansan suosion ja suuria kävijämääriä, mutta turha luulla minä annan heille kokonaan jotain ihan muuta.

Sinulle joka olet eri mieltä esim kohdasta E sanopas miksi sitten Ruotsin kirkossa väki vähenee vieläkin nopeammin kuin Suomen joka on vähemmän liberaali.

4

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Kun nyt kerran pyysit.

      > Sinulle joka olet eri mieltä esim kohdasta E sanopas miksi sitten
      > Ruotsin kirkossa väki vähenee vieläkin nopeammin kuin Suomen joka
      > on vähemmän liberaali.

      Kristinusko perustuu siihen että meillä on isähahmo joka rankaisee meitä meidän toimiessamme väärin. Tästä seuraa varsin suoraan se että kristinusko joka pyrkii poistamaan tämän selkäsaunavaikutuksen ei vetoa kansaan samalla tavalla. Peruspsykologiaa.

      Syy siihen miksi helvetillä pelottelu saa kansat kirkkoihin... Hmm... Niin... Katsotaanpa:
      1. Olen uskossa, mutta kirkossa käynti suututtaa. Jos en mene, joudun helvettiin. Menen ja uskoni vahvistuu.
      2. Olen uskossa, mutta kirkossa käynti suututtaa. Jos en mene, voin olla kotona perheen kanssa. En mene ja uskoni heikkenee.
      Toisin sanoen riviuskovaiset luopuvat helposti uskostaan jos heitä ei pelotella siihen. Osa on tietysti niin hurahtaneita että vain nyrpistelevät nenäänsä moisille harhaopeille, mutta pysyvät vielä valitsemassaan uskossa...

      Lapset eivät luonnollisestikaan tule uskoon jos eivät pahemmin kirkoissa käy tai uskonnollista kirjallisuutta lue - eivät ainakaan kristinuskoon. Tästä seuraa että vanhemmat on pakotettava käymään kirkossa, jotta uudet jäsenetkin sen tekisivät.

    • jaina

      Ihanaa kerrot juuri muutamia, kuinka lakiuskonnot häviävät maailmankartalta, vrt. kommunismi. (Puolalaisesta kirkosta tuli muuten mieleeni, ettet kai nyt ole niin naiivi, ettet tajunnut kristillisen kirkon olevan poliittinen toimija. Ei se mikään kansan puolustaja ole, eikä ole koskaan ollutkaan [Srebrenica, noitavainot, pedofiilipapit].)

      Nyt vielä odottelemme, että Lähi-idässä sivistystaso nousee ja feminismi valtaa perehkunnissa alaa niin, vot!

      • Et täysin ymmärtänyt mitä yritin selittää.Kyllä vääryyksiä on tehty.Ja tiedän kyllä että Puolan kirkko oli ja on poliittinen toimija.Taisteli se 80-luvulla kommunismia vastaan ja on sillä vieläkin poliittista valtaa, mikä ei mielestäni ole huono asia.Katsos se että jos osa katolisen kirkon papeista toimii P-Amerikassa ja Etelä-euroopassa kierolla tavalla ei tarkoita että kaikki kaikkialla.
        Ja toiseksi kyllä ne joilla on maallinen päätäntävalta nykypäivänä länsimaissa ovat aiheuttaneet huomattavasti enemmän seksuaalirikollisuutta kuin katolinen kirkko.


    • Nuo kaksi käsitettä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5180
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2377
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2352
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2349
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1624
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1448
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1038
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe