Konservatismi vs.liberalismi

Tässä kirjoituksessani selitän lyhyesti sen miksi konservatiivisuus on parempi kuin liberaalisuus.

Esim.katolinen kirkko on vanhoillinen ja se pitää tiukasti kiinni Jumalan sanasta. Pitää paikkansa että osa katolisista papeista on syyllistynyt todella halveksittaviin tekoihin.
Mutta kokonaisuudessaan katolinen kirkko on selvästi vanhoillisempi ja vähemmän halukkaampi erinäisiin kompromisseihin yhteiskunnan kanssa kuin luterilainen kirkko pohjolassa tai anglikaanit englannissa.
Puolassa katoliset nauttivat suurta kansan arvonantoa tosin johtuu enemmän siitä että ovat aina olleet kansan puolella.
Mutta etelä-euroopan maissakaan katolisen kirkon jäsenmäärä ei ole samanlaisessa laskussa kuin mitä Suomessa Ruotsista puhumattakaan.

Mistä tämä johtuu kun kirkko vapaamielistyy
niin
A)ensinnäkään se ei tuo kirkon sisälle kovin montaa ei-kristittyä liberaalihumanistia, prohomoa,tai suvaitsevaisuusvouhottajaa yms .
Niillä on jo lafka missä toimia.
B)se kun kaikenmaailman Kylliäiset sanovat helvettiä ei ole ei tuo porukkaa kirkkoon päinvastoin ajaa pois.Sillä ne jotka elävät synnisssä reagoivat asiaan näin -ai pappikin jo myöntää ettei helvettiä ole no voin tehdä mitä huvittaa. Ja se mitä huvittaa ei ole kirkossa käynti
C)osaan niistä jotka ovat kirkon sisällä vapaamielistyminen vaikuttaa näin
-no niin kirkkohan on hampaaton en minä tällaisessa firmassa pysy menen johonkin toiseen kristilliseen yhteisöön
D)-osaan ei-uskovaisia vapaamielistyminen vaikuttaa näin .- miksi kirkkoon muka kannattaisi liittyä eihän niistä ole edes pysymään oman sanansa takana, ovatpa nynnyjä.
E)Siihen että jos kirkko koittaa saada porukkaa sisäänsä tekemällä kompromisseja ympäröivän yhteiskunnan kanssa Jumala todennäköisesti reagoi näin.
-Vai haluavat he kansan suosion ja suuria kävijämääriä, mutta turha luulla minä annan heille kokonaan jotain ihan muuta.

Sinulle joka olet eri mieltä esim kohdasta E sanopas miksi sitten Ruotsin kirkossa väki vähenee vieläkin nopeammin kuin Suomen joka on vähemmän liberaali.

4

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Kun nyt kerran pyysit.

      > Sinulle joka olet eri mieltä esim kohdasta E sanopas miksi sitten
      > Ruotsin kirkossa väki vähenee vieläkin nopeammin kuin Suomen joka
      > on vähemmän liberaali.

      Kristinusko perustuu siihen että meillä on isähahmo joka rankaisee meitä meidän toimiessamme väärin. Tästä seuraa varsin suoraan se että kristinusko joka pyrkii poistamaan tämän selkäsaunavaikutuksen ei vetoa kansaan samalla tavalla. Peruspsykologiaa.

      Syy siihen miksi helvetillä pelottelu saa kansat kirkkoihin... Hmm... Niin... Katsotaanpa:
      1. Olen uskossa, mutta kirkossa käynti suututtaa. Jos en mene, joudun helvettiin. Menen ja uskoni vahvistuu.
      2. Olen uskossa, mutta kirkossa käynti suututtaa. Jos en mene, voin olla kotona perheen kanssa. En mene ja uskoni heikkenee.
      Toisin sanoen riviuskovaiset luopuvat helposti uskostaan jos heitä ei pelotella siihen. Osa on tietysti niin hurahtaneita että vain nyrpistelevät nenäänsä moisille harhaopeille, mutta pysyvät vielä valitsemassaan uskossa...

      Lapset eivät luonnollisestikaan tule uskoon jos eivät pahemmin kirkoissa käy tai uskonnollista kirjallisuutta lue - eivät ainakaan kristinuskoon. Tästä seuraa että vanhemmat on pakotettava käymään kirkossa, jotta uudet jäsenetkin sen tekisivät.

    • jaina

      Ihanaa kerrot juuri muutamia, kuinka lakiuskonnot häviävät maailmankartalta, vrt. kommunismi. (Puolalaisesta kirkosta tuli muuten mieleeni, ettet kai nyt ole niin naiivi, ettet tajunnut kristillisen kirkon olevan poliittinen toimija. Ei se mikään kansan puolustaja ole, eikä ole koskaan ollutkaan [Srebrenica, noitavainot, pedofiilipapit].)

      Nyt vielä odottelemme, että Lähi-idässä sivistystaso nousee ja feminismi valtaa perehkunnissa alaa niin, vot!

      • Et täysin ymmärtänyt mitä yritin selittää.Kyllä vääryyksiä on tehty.Ja tiedän kyllä että Puolan kirkko oli ja on poliittinen toimija.Taisteli se 80-luvulla kommunismia vastaan ja on sillä vieläkin poliittista valtaa, mikä ei mielestäni ole huono asia.Katsos se että jos osa katolisen kirkon papeista toimii P-Amerikassa ja Etelä-euroopassa kierolla tavalla ei tarkoita että kaikki kaikkialla.
        Ja toiseksi kyllä ne joilla on maallinen päätäntävalta nykypäivänä länsimaissa ovat aiheuttaneet huomattavasti enemmän seksuaalirikollisuutta kuin katolinen kirkko.


    • Nuo kaksi käsitettä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1054
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      784
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      570
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      14
      557
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      521
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      486
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      23
      443
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      46
      407
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      29
      405
    Aihe